02 kwietnia 2016

Forsycja (Forsythia) - uprawa i pielęgnacja

Wczesna wiosna to okres, w którym nasze ogrody oraz miejskie tereny zielone, zalewa potok słonecznych krzewów forsycji. Trzeba przyznać, że jest to jeden z bardziej cenionych krzewów architektów miejskiej zieleni. Rodzaj Forsycja obejmuje kilka gatunków, z których tylko jeden występuje w Europie, a pozostałe, w stanie dzikim, spotykane są w Azji.Najbardziej popularnym reprezentantem rodzaju jest forsycja pośrednia – Forsythia x intermedia. Najczęściej spotykana w parkach, na skwerach, zieleńcach oraz w ogrodach. Osiąga około 2-3 metry wysokości i niewiele mniejszą szerokość. Jej wielkość uzależniona jest od konkretnej odmiany. Żółte kwiaty, pojawiające się już w kwietniu- zanim jeszcze pojawią się liście- zachwycają obfitością oraz intensywnością barwy.

Wymagania 

Forsycja wymaga stanowisk słonecznych, choć daje sobie radę również w lekkim półcieniu. Gleba powinna być żyzna, zasobna w próchnicę i dostatecznie wilgotna. Nie lubi przesuszenia i wietrznych stanowisk, na których może przemarzać. 

Cięcie

Jeżeli chodzi o cięcie, to należy wiedzieć, że forsycje kwitną na pędach zeszłorocznych, tak więc tniemy je po kwitnieniu. Przekwitłe pędy można skrócić, a chore, krzyżujące się i uszkodzone należy usunąć. Pędy powyżej trzech lat można usunąć u nasady, aby pobudzać roślinę do wydawania nowych silnych pędów, a tym samym do obfitszego kwitnienia. 

Rozmnażanie 

Rozmnażanie forsycji jest bardzo proste. Osobiście rozmnażałem ją wykorzystując zielone sadzonki, pobrane w okresie letnim. Długość sadzonek wahała się od 10 do 15 cm. Stosowałem ukorzeniacz. Bardzo szybko ukorzeniają się i w krótkim czasie można uzyskać swój własny, wymarzony krzew forsycji. Forsycję można także rozmnożyć poprzez sadzonki zdrewniałe, pobrane jesienią i przechowane do wiosny.  W mojej ocenie forsycja rozmnaża się łatwo. Sadzonki powinny mieć zapewnione stałą wilgotność oraz ograniczony dostęp promieni słonecznych.

Zastosowanie 

Forsythia może być sadzona pojedynczo lub w grupie krzewów. Po przekwitnięciu może stanowić tło dla innych roślin. Nadaje się na formowane i luźne żywopłoty. Doskonale znosi cięcie. 

Z ciekawych odmian warto wymienić ‘Golden Times’, charakteryzującą się żółtoobrzeżonymi liśćmi. Jej wysokość i szerokość wynosi około 1,5 m.

2 komentarze:

  1. simplemente hermoso, ya me lo imagino con otros arbustos la combinación de colores, el paisaje se debe ver espectacular.
    saludos Marisol.

    OdpowiedzUsuń
  2. Forsycje są bardzo piękne.

    OdpowiedzUsuń