02 kwietnia 2016

Forsycja (Forsythia) - uprawa i pielęgnacja

Wczesna wiosna to okres, w którym nasze ogrody oraz miejskie tereny zielone, zalewa potok słonecznych krzewów forsycji. Trzeba przyznać, że jest to jeden z bardziej cenionych krzewów architektów miejskiej zieleni. Rodzaj Forsycja obejmuje kilka gatunków, z których tylko jeden występuje w Europie, a pozostałe, w stanie dzikim, spotykane są w Azji.Najbardziej popularnym reprezentantem rodzaju jest forsycja pośrednia – Forsythia x intermedia. Najczęściej spotykana w parkach, na skwerach, zieleńcach oraz w ogrodach. Osiąga około 2-3 metry wysokości i niewiele mniejszą szerokość. Jej wielkość uzależniona jest od konkretnej odmiany. Żółte kwiaty, pojawiające się już w kwietniu- zanim jeszcze pojawią się liście- zachwycają obfitością oraz intensywnością barwy.

Wymagania 

Forsycja wymaga stanowisk słonecznych, choć daje sobie radę również w lekkim półcieniu. Gleba powinna być żyzna, zasobna w próchnicę i dostatecznie wilgotna. Nie lubi przesuszenia i wietrznych stanowisk, na których może przemarzać. 

Cięcie

Jeżeli chodzi o cięcie, to należy wiedzieć, że forsycje kwitną na pędach zeszłorocznych, tak więc tniemy je po kwitnieniu. Przekwitłe pędy można skrócić, a chore, krzyżujące się i uszkodzone należy usunąć. Pędy powyżej trzech lat można usunąć u nasady, aby pobudzać roślinę do wydawania nowych silnych pędów, a tym samym do obfitszego kwitnienia. 

Rozmnażanie 

Rozmnażanie forsycji jest bardzo proste. Osobiście rozmnażałem ją wykorzystując zielone sadzonki, pobrane w okresie letnim. Długość sadzonek wahała się od 10 do 15 cm. Stosowałem ukorzeniacz. Bardzo szybko ukorzeniają się i w krótkim czasie można uzyskać swój własny, wymarzony krzew forsycji. Forsycję można także rozmnożyć poprzez sadzonki zdrewniałe, pobrane jesienią i przechowane do wiosny.  W mojej ocenie forsycja rozmnaża się łatwo. Sadzonki powinny mieć zapewnione stałą wilgotność oraz ograniczony dostęp promieni słonecznych.

Zastosowanie 

Forsythia może być sadzona pojedynczo lub w grupie krzewów. Po przekwitnięciu może stanowić tło dla innych roślin. Nadaje się na formowane i luźne żywopłoty. Doskonale znosi cięcie. 

Z ciekawych odmian warto wymienić ‘Golden Times’, charakteryzującą się żółtoobrzeżonymi liśćmi. Jej wysokość i szerokość wynosi około 1,5 m.

2 komentarze:

  1. simplemente hermoso, ya me lo imagino con otros arbustos la combinación de colores, el paisaje se debe ver espectacular.
    saludos Marisol.

    OdpowiedzUsuń
  2. Forsycje są bardzo piękne.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)