20 stycznia 2013

Hortensje- najpopularniejsze gatunki i uprawa

Nie trzeba nikogo przekonywać, że hortensje należą do najbardziej znanych i lubianych krzewów, uprawianych w naszych ogrodach. Naturalne siedliska hortensji występują w Ameryce oraz Azji, a znanych jest ponad 30 gatunków zaliczanych do rodzaju. 
Kilka słów o uprawie i pielęgnacji hortensji ogrodowej 
Najpopularniejszą przedstawicielką jest hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla
Znalazła zastosowanie zarówno w ogrodzie jak i mieszkaniu. Doskonale nadaje się na taras i balkon. Występuje w zróżnicowanych barwach. Możemy ją spotkać w barwie białej, różowej, czerwonej, a nawet niebieskiej. Ze względu na zróżnicowane odcienie tych barw, możemy stworzyć w ogrodzie naprawdę malowniczy widok. Posiada przepiękne kuliste kwiatostany, osiągające nawet kilkanaście centymetrów szerokości. Ta azjatycka piękność osiąga około metra wysokości. Niebieskie ubarwienie kwiatów jest zależne od poziomu kwasowości podłoża. Hortensje do prawidłowego rozwoju wymagają kwaśnego podłoża. Im bardziej kwaśne, tym kwiaty bardziej niebieskie. Hortensja lubi wilgotne podłoże, półcieniste stanowisko. Nawozimy  je już wczesną wiosną nawozami specjalnymi dla roślin kwasolubnych. Do podlewania roślin najlepsza jest deszczówka, a więc bardzo miękka woda. Najlepiej rośnie w ciepłych, osłoniętych od wiatru zakątkach. Lepiej sobie radzi w cieplejszych strefach klimatycznych. W Polsce bardzo często przemarza podczas wiosennych przymrozków, dlatego należy ją okrywać, aby uchronić pąki kwiatowe przed przemarznięciem (kwitnie na pędach zeszłorocznych). Hortensja ogrodowa rozpoczyna kwitnienie już w czerwcu.W uprawie domowej po przekwitnięciu roślinę należy przenieść w chłodniejsze miejsce, w którym temperatura nie przekracza 10*C. W momencie pojawienia się pąków, a więc pod koniec zimy, hortensje przenosimy w cieplejsze miejsce. Hortensja ogrodowa przepięknie wygląda w grupie w formie żywopłotu, Wygląda wówczas jak barwne wstęgi, utkane z różnych barw. 


Hortensja bukietowa 
Biorąc pod uwagę popularność poszczególnych hortensji, na drugim miejscu uplasowała się hortensja bukietowa zwana wiechowatą- Hydrangea panicualata. Kwitnąca na pędach jednorocznych, bardzo rozrasta się i potrafi osiągnąć kilka metrów wysokości. Jej kwiaty są w barwie białej i zadziwiają swoją wielkością. Mogą osiągać nawet 30 cm długości. Kwiaty ukazują się później niż w przypadku hortensji ogrodowej. Właściwe ich kwitnienie przypada na sierpień- wrzesień. W ogrodach najczęściej możemy spotkać jej odmianę ‘Grandiflora’. 
Hortensja drzewiasta 
Hortensja drzewiasta zwana krzewiastą posiada półkoliste kwiatostany w barwie białej, choć w początkowym okresie są bardziej zielone. Tak jak hortensja bukietowa kwitnie na pędach tegorocznych. Czas kwitnienia przypada na lipiec- wrzesień.
Hortensja pnąca 
W swoim ogrodzie oprócz hortensji ogrodowej i drzewiastej uprawiam mniej znaną hortensję pnącą. Jest ona pnączem, które może dorastać nawet do 25 m wysokości. U mnie od trzech lat wspina się na sędziwą śliwę. Wymaga silnych podpór, ale doskonale przyczepia się do podpór, dzięki korzeniom przybyszowym. Jej kwiaty nie są tak dekoracyjne jak u hortensji ogrodowej, ale także zasługują za eksponowanie. Mają formę płaskich kwiatostanów, pojawiających się od czerwca do lipca, przypominających kwiatostany czarnego bzu. 


Pozostałe wybrane gatunki hortensji
Odwiedzając centra ogrodnicze na pewno naszą uwagę zwróciły hortensje takie jak hortensja dębolistna Hydrangea quercifolia o liściach przypominających dębowe, które w okresie jesiennym bardzo ładnie przebarwiają się. Hortensja piłkowana Hydrangea serrata o płaskich kwiatostanach,  rozwijających się od czerwca do sierpnia. Osiąga około 1,5 m wysokości. Hortensja kosmata Hydrangea aspera charakteryzuje się wielkimi kwiatostanami o długości nawet do dwudziestu kilku centymetrów. Kwitnie pod koniec lata. Niestety bardziej podatna na przemarzanie. Hortensja Sargenta Hydrangea sargentiana należy do dużych krzewów, osiągających do około 3 m wysokości.  Duże kwiaty do 30 cm długości, ukazują się w lipcu i sierpniu.

Uprawa i pielęgnacja hortensji 

Stanowisko i podłoże 

Warunki jakie należy zapewnić tym krzewom, to przede wszystkim żyzne i próchnicze podłoże, koniecznie o kwaśnym odczynie. Stanowisko powinno być półcieniste oraz dostatecznie wilgotne. Jednym ze sposobów na zakwaszenie podłoża jest podsypanie rośliny kwaśnym torfem i jego przekopanie, poza tym nawożenie specjalnymi nawozami, ściółkowanie igliwiem, korą. W upalne dni brak wilgoci powoduje więdnięcie liści. 

Nawożenie 

Do nawożenia powinniśmy używać nawozy specjalne dla hortensji, które nie zawierają wapna. Ostatni raz nawozimy w lipcu, aby hortensje miały czas przygotować się do zimowego spoczynku. W tym czasie u hortensji ogrodowej zawiązują się pąki kwiatowe, które zakwitają w następnym roku. 

Cięcie

Przycinanie decyduje o ładnym pokroju i estetyce rośliny. Zależne jest od tego czy dany krzew kwitnie na pędach tegorocznych, czy zeszłorocznych, dostosowujemy cięcie. Cięcie hortensji ogrodowej kwitnącej na pędach zeszłorocznych ogranicza się do usunięcia przekwitłych kwiatostanów. Wiosną tniemy je nad dolnymi pędami bocznymi, które wytworzyły pąki kwiatowe. Pamiętajmy o usunięciu uszkodzonych i chorych pędów. Hortensja piłkowana, dębolistna, Sargenta, kosmata to krzewy, które tak samo jak hortensję ogrodową przycinamy wiosną, a cięcie powinno się ograniczyć do usunięcia zeszłorocznych kwiatostanów, oraz przemarzniętych pędów. Hortensja bukietową i krzewiastą, tniemy w okresie wiosennym III/IV, nad 4-5 pąkiem. 

Rozmnażanie hortensji

Jeżeli chcemy posiadać w ogrodzie więcej hortensji możemy je rozmnożyć poprzez sadzonki zielne lub odziomkowe już w czerwcu. Po około miesiącu powinny się ukorzenić. Podłoże pod sadzonki powinno być przepuszczalne z domieszką piasku. Sadzonki korzeniowe sadzimy w sierpniu, rozmnażanie poprzez odkłady rozpoczynamy w okresie wiosennym. 

Choroby

Jedną z najczęstszych chorób hortensji jest chloroza liści, charakteryzująca się żółknięciem liści. Chloroza jest następstwem zbyt małej kwasowości podłoża. Uważajmy również na mącznika oraz szarą pleśń, objawiającą się gniciem kwiatostanów.


Podsumowując, jeżeli nie mamy hortensji w ogrodzie zaprośmy ją, naprawdę warto :)

6 komentarzy:

 1. Tak for din hilsen på min blog. Du skriver, at en Ukwiecenia vil være flot på min terresse. Har Ukwiecenia et latinsk navn, så jeg kan se, hvad det er for en plante?

  Mange hilsner.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam :) Nastąpiła pomyłka. "ukwiecenia" to nie roślina to słowo :):):)

  Pozdrawiam ciepło
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 3. W poprzednim ogrodzie miałam hortensje ogrodowe, w obecnym mam bukietową i jak na razie przy tej jednej zostanę:)
  Ciekawy tekst:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawy, wyczerpujący temat artykuł

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję i pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 6. I do mojego ogrodu one zajrzały ...podobno moda na nie ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)