08 sierpnia 2012

Hortensja pnąca- uprawa i pielęgnacja

W moim ogrodzie uprawiam kilka gatunków hortensji, a wśród nich także hortensję pnącą (Hydrangea petiolaris). W 2011 roku po raz pierwszy zakwitła i moim oczom ukazało się kilka rozłożystych kwiatostanów, większych niż moja dłoń. Hortensję zakupiłem późnym latem 2008 roku. W roku 2009 jej przyrosty nie były duże, ale już w roku następnym po dobrym ukorzenieniu się, pokazała na co ją stać.


Hortensje należą do tych roślin, które bardzo cenię, a plany posadzenia hortensji pnącej, pojawiły się już w 2007 roku, a więc w momencie powstawania ogrodu. Nie jest to zbyt popularne pnącze, ale w ostatnim czasie obserwuję, że coraz częściej można je spotkać w ogrodach i na działkach. Cieszy mnie to, bo to bardzo ciekawe i trwałe pnącze. Ta azjatycka oryginalność w swoim naturalnym środowisku, może osiągać ponad 20 m wysokości. W naszym klimacie, może osiągnąć około 10 m. O jej dekoracyjności świadczą nie tylko wielkie kwiatostany ( średnica nawet do 25 cm), ale również ciemne i błyszczące liście, które stanowią odpowiednie tło dla białych kwiatów. W okresie jesiennym, liście przebarwiają się na żółto. Hortensja pnąca kwitnie w okresie letnim od czerwca do lipca.

Ponieważ osiąga duże rozmiary, wymaga stabilnych podpór. Najpiękniej prezentuje się otulając majestatyczne drzewa. Żeby dobrze rosła i obficie kwitła, należy zapewnić jej zaciszne oraz półcieniste stanowisko. Nie sprzyjają jej mroźne wiatry. Jeżeli chodzi o mrozoodporność jest ona wystarczająca. Tak jak pozostałe hortensje, wymaga podłoża bezwapiennego, próchniczego, zasobnego w składniki odżywcze i wilgotność. W zależności od jakości podłoża, hortensję pnącą nawozimy od wiosny do końca czerwca. Zanim się dobrze ukorzeni należy ją podlewać co przyśpieszy jej wzrost. Możemy ją rozmnożyć poprzez odkłady. To bardzo proste, wystarczy przytwierdzić pęd do podłoża i przysypać ziemią. Gdy pojawią się korzenie, odcinamy ukorzeniony fragment pędu  i już mamy pełnowartościową sadzonkę. Jako pnącze nie potrzebuje cięcia.

Moja hortensja pnąca ma stanowić tło dla roślin kwasolubnych. Znakomicie prezentuje się w towarzystwie różaneczników, azalii, pierisów, host, paproci. Jest doskonałym uzupełnieniem cienistego zakątka.


2 komentarze:

  1. Klatre hortensia er en plante der vil noget. Jeg har tre stykker stående omkring mit brændeskur, som de næsten dækker.

    Så ja, det er en dejlig og frodig vækst.

    Have en dejlig dag:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pomyślę nad takim kwiatem zwlaszcza że mam całkiem duże drzewa w ogrodzie. Mam też altankę ogrodową z donicami technorattanowymi (coś takiego http://rattanartsklep.iai-shop.com/product-pol-143-Donica-ocieplana-prostokatna-wykonczenie-alumiowe-wybor-koloru-i-rozmiaru.html) ciekawe czy by się pogodziła taka hostensja z altanką no nie wiem muszę pomyśleć nad tym :) w każdym razie fajny artykuł :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)