Przejdź do głównej zawartości

Trujące właściwości roślin, a bezpieczeństwo dzieci


Dziś na życzenie Pani Ani z Wrocławia, poruszam temat związany z trującymi właściwościami wybranych gatunków roślin ozdobnych, często uprawianych w naszych ogrodach.


W przypadku gdy z ogrodu korzystają małe dzieci, należy zadbać o ich bezpieczeństwo, szczególnie gdy w ogrodzie rosną rośliny o trujących dla nas właściwościach. Takie rośliny są poważnym zagrożeniem, w skrajnych przypadkach, mogące doprowadzić nawet do śmierci. 

Przy zakładaniu ogrodu, w początkowym okresie, zrezygnowałbym z najbardziej niebezpiecznych roślin. Jeżeli jednak rośliny o trujących właściwościach znajdują się w ogrodzie, dzieci przebywając w naszej zielonej oazie, powinny być pod pod stałą opieką osoby dorosłej. Sam jestem ojcem niespełna trzyletniego Adama i wiem, że małe dzieci są bardzo ciekawskie, uwielbiają gałązki, liście oraz barwne koraliki. Podczas zabawy w ogrodzie, syn zawsze jest z osobą dorosłą, nie ma mowy o pozostawieniu go bez opieki. ogrodzie posiadam kilkanaście (a może i więcej) roślin o właściwościach trujących. Zagrożeniem są także rośliny z cierniami, a w moim ogrodzie także spore oczko wodne. Zbyt wiele tragedii ma miejsce z udziałem dzieci, aby pozwolić sobie na chwilę nieuwagi.

Im starsze dziecko, tym więcej rozumie, ale już od najmłodszych lat, należy tłumaczyć, że niektórych roślin w ogrodzie nie można dotykać, brać do ust. Uczmy dzieci, aby także poza domem były ostrożne i nie spożywały nieznanych im owoców, zerwanych np. w pobliskim parku. Edukacja to podstawa!

Toksyczność roślin wynika z zawartości trujących substancji, których celem jest najczęściej ochrona gatunku. Roślina może być trująca całościowo bądź też częściowo np. owoce, nasiona itp. Często trujące rośliny stają się naszymi sprzymierzeńcami, przy umiejętnym ich wykorzystaniu. Jeżeli dojdzie do zatrucia, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, najlepiej biorąc ze sobą roślinę odpowiadającą za zatrucie. Objawy zatrucia to najczęściej zawroty głowy, biegunka, bóle brzucha, wymioty, a nawet problemy z układem krążenia.

Trujące rośliny w moim ogrodzie to m.in.

Konwalia (Convallaria)

Ciemiernik (Helleborus)Złotokap (Laburnum)Rącznik pospolity (Ricinus communis)Cis (Taxus)Zimowit jesienny- (Colchicum autumnale)

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus)Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna)

Wilczomlecz (Euphorbia)

Bieluń- DaturaKalina koralowa- Viburnum opulusTojad- Aconitum
Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)

Bluszcz pospolity (Hedera helix)


Pozostałe rośliny trujące to m.in.

Kokorycz- Castanea
Oleander- Nerium
Wawrzynek- Daphne
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)
Czermień błotna (Calla palustris)
Knieć błotna (Caltha palustris)
Glicynia (Wisteria)
Trzmielina pospolita (Euonymus europaeus)
Wilec (Ipomoea)
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)
Rannik (Eranthis)
Obrazki plamiste (Arum maculatum)
Łubin trwały (Lupinus polyphyllus)

Komentarze

 1. Na dzieci w ogrodzie trzeba cały czas patrzeć i ostrzegać.Nie sadząc roślin, które są trujące , może by i było bezpieczniej, ale wielu pięknych kwiatów byśmy nie oglądali. Nasz ogród byłby uboższy w kolory. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie, dlatego mimo wszystko, także mam u siebie sporo roślin o takich, a nie innych właściwościach. Pozdrawiam ciepło
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 3. Здравствуйте.
  В эти святые дни Рождества Христова, хочу поздравить вас с праздником. В этот день Христос пришел, чтобы спасти наш Мир от Тьмы.
  Желаю вам, чтобы светлый праздник вам подарил тепло, и уют в ваш дом, здоровья вам и вашим близким.
  С Рождеством Христовым и с Новым годом.
  Воеводин Дмитрий.

  OdpowiedzUsuń
 4. na pierwszym miejscu niebezpieczeństw dałabym jednak bezmyślnie wykopane "oczka wodne" (często blisko ścieżek, na małej przestrzeni), kamienne kaskady itp.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że bezmyślność i brak wyobraźni dorosłych jest jednak największym niebezpieczeństwem. Nie rośliny, nie ogród, nie oczko. Giga ma rację, na dziecko należy cały czas spoglądać i uświadamiać :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską jest obecnie jednym z najbardziej wyrazistych roślinnych symbolów Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji w mieszkaniu. Po świętach, zazwyczaj ląduje w śmietniku :(, a przecież można spróbować ją przechować. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, jest tego warta o czym świadczą liczne zdjęcia pięknych, rozrośniętych okazów,  miłośników roślin, którzy z sukcesem uprawiają gwiazdę betlejemską przez wiele lat, nie traktując jej jako rośliny sezonowej. 

Hortensje- najpopularniejsze gatunki i uprawa

Hortensje należą do najbardziej znanych i lubianych krzewów, uprawianych w naszych ogrodach. Naturalne siedliska hortensji występują w Ameryce oraz Azji, a znanych jest ponad 20 gatunków zaliczanych do rodzaju.

Syrop z miodu, cytryny i imbiru na przeziębienie, kaszel i nie tylko :)

Dziś troszkę inna tematyka, ale do działu Smacznie i zdrowo jak najbardziej pasuje :) Ostatnio po raz kolejny przygotowałem syrop z miodu, cytryny i imbiru, a to dlatego, że świetnie sprawdza się w zwalczaniu przeziębienia i kaszlu. W sumie zażywam go profilaktycznie, ale jak do tej pory przeziębienie i kaszel omija mnie szerokim łukiem. Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc warto sięgać po to co dobroczynnie wpływa na nasz organizm i jest w zasięgu ręki i co ważne nie jest tabletką z apteki.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji. 

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia żadnych problemów.

Hortensja krzewiasta ( drzewiasta- drzewkowata)- opis, stanowisko, wymagania, pielęgnacja

Wśród hortensji możemy wyróżnić bardzo zróżnicowane gatunkowo krzewy o dekoracyjnych kwiatostanach. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych gatunków hortensji jest hortensja krzewiasta. (Hydrangea arborescens).

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Ogród w czterech odsłonach - zima

Dalie- uprawa i pielęgnacja

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, zwane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali- skąd pochodzą, ale nie przeszkadza im to, aby pięknie kwitnąć, każdego roku. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika.Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.