Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Azalia wielkokwiatowa ‘Cannon’s Double’- kilka uwag o odmianie

Azalia wielkokwiatowa ‘Cannon’s Double’- kilka uwag o odmianie

Grzegorz Bogucki
Azalia wielkokwiatowa ‘Cannon’s Double’

Półpełne, barwne i pachnące kwiaty, a także ładnie przebarwiające się liście, to podstawa walorów estetycznych azalii wielkokwiatowej ‘Cannon’s Double’.

Azalia wielkokwiatowa ‘Cannon’s Double’
O tym, że azalie wielkokwiatowe, tak jak pozostałe rododendrony są mi bliskie, pisałem już wielokrotnie. Gdybym miał możliwość, uprawiałbym dziesiątki odmian tych wyjątkowych krzewów. Jednak obecnie, muszę zadowolić się kilkoma krzewami. ‘Cannon’s Double’ to ładna odmiana, że musiała znaleźć się także u mnie. Krzew osiąga do ponad 1,5 m wysokości przy zbliżonej szerokości. Kwiaty ukazują się w maju/czerwcu. Są bardzo dekoracyjne, początkowo w odcieniach barwy różowej, zwłaszcza w fazie pąka. Kwiaty z czasem bardziej kremowe, żółte. Płatki pofalowane, na brzegach bardziej różowe.
Azalia wielkokwiatowa ‘Cannon’s Double’
Jeżeli ‘Cannon’s Double’ zapewnimy jak najbliższe optymalnym warunki, to jest ona bezproblemowa. Ładnie rośnie i obficie kwitnie. Ta odmiana jest mieszańcem zaliczanym do grupy Knap Hill. Poza ładnymi kwiatami, może zachwycić także przebarwiającymi się liśćmi, najbardziej efektownie jesienią. Jest ona mrozoodporna, ale podczas mroźnych zim, może przemarzać, zwłaszcza na wietrznych, otwartych stanowiskach. Młode okazy przy mniej sprzyjających warunkach, warto okryć na okres zimy. Rododendron ‘Cannon’s Double’ świetnie zaprezentuje się z różanecznikami, azaliami japońskimi oraz innymi roślinami ozdobnymi z rodziny wrzosowatych i nie tylko. Krzew można posadzić pojedynczo, a także w grupie. Doskonały do ogrodu przydomowego, na działkę, a także na tereny zielone w miejskiej zabudowie. Podstawowym warunkiem, niezbędnym do osiągnięcia sukcesu w uprawie tych roślin jest dość kwaśne podłoże. Poza tym, podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, próchnicze, żyzne i przepuszczalne. W naszych ogrodach nie zawsze występuje kwaśna gleba, dlatego przed zakupieniem azalii wielkokwiatowej, należy odpowiednio przygotować podłoże. Podłoże można wymieszać z kwaśnym torfem, igliwiem, kompostem. Azalie wielkokwiatowe preferują podłoże o pH w granicach 4,5- 5. Przy zbyt zasadowym podłożu, rośliny cierpią na chlorozę liści, która bardzo osłabia rośliny, z czasem doprowadzając do ich zamierania. Łatwiej wówczas o porażenie chorobami o podłożu grzybowym np. mączniakiem prawdziwym. Pamiętajmy o tym, że rododendrony charakteryzują się płytkim systemem korzeniowym. Krzewy należy kupować ze sprawdzonych punktów sprzedaży. Rośliny powinny być zdrowe, a system korzeniowy nie przerośnięty w pojemniku. Sprzedaż krzewów w pojemnikach pozwala na sadzenie azalii wielkokwiatowych od wiosny do jesieni. Przed posadzeniem bryła korzeniowa powinna być dobrze nasączona wodą. Najlepiej pojemnik zanurzyć w wiadrze z deszczówką. Krzew sadzimy na stanowisku półcienistym do słonecznego, przy zapewnieniu roślinie wystarczającej wilgotności podłoża. Azalie świetnie się czują w pobliżu zbiorników wodnych. Posadzone azalie, należy podsypać korą, aby ograniczyć proces parowania wody z podłoża, a także podnieść walory estetyczne zakątka z azaliami.
Początkowo posadzony krzew będzie wymagał sporo pielęgnacji:– podlewanie (w razie potrzeby);
– nawożenie ( rośliny podatne na zasolenie, ostrożnie nawozimy w dawkach zalecanych przez producenta);
– usuwanie chwastów;
– ściółkowanie;
– usuwanie, przekwitniętych kwiatostanów;
– ochrona przed chorobami i szkodnikami.
Im roślina starsza tym bardziej odporna na niesprzyjające warunki, co nie oznacza jednak, że nie będzie wymagała dalszej pielęgnacji.

Powiązane posty

Zostaw komentarz