Strona główna Byliny Knieć błotna (Caltha palustris)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Knieć błotna (Caltha palustris)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Knieć błotna

Bohaterką dzisiejszego wpisu będzie knieć błotna, a więc popularne kaczeńce. Bylina znana, lubiana, jak dla mnie kojarząca się z beztroskim dzieciństwem i eksploracją lasów, polnych dróg, bezdroży, występujących w moich rodzinnych stronach. Podmokłe tereny, łąki, najbliższe otoczenie cieków i zbiorników wodnych to miejsca, w których mogłem spodziewać się wiosny przepełnionej zielenią. Na zielonym dywanie nie zabrakło także słonecznych plam, które tworzyła wspomniana knieć błotna.

Knieć błotna

Rodzina
Knieć błotna jest przedstawicielką rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), a więc tej samej rodziny do której należy m.in. jaskier polny (Ranunculus arvensis).

Wygląd
Caltha palustris to bylina dekoracyjna przede wszystkim dzięki wiosennemu kwitnieniu, a także z liści, choć te ostatnie z czasem stają się mało dekoracyjne i należy o tym pamiętać. W okresie wiosennym z kłącza, rozwijają się pędy, z powstałych jeszcze w okresie jesiennym pąków. Liście zielone, błyszczące. Odziomkowe duże, sercowate do nerkowatych, karbowane osadzone na długich ogonkach, natomiast liście łodygowe mniejsze i prawie siedzące. Żółte kwiaty do kilku centymetrów średnicy (około 4 cm), ukazują się wiosną, na końcach rozgałęzionej łodygi. Po kwitnieniu ukazują się wielomieszki, zawierające nasiona. W sprzedaży dostępne są kaczeńce o pełnych kwiatach (‘Flore Pleno’, ‘Multiplex’), białych kwiatach i żółtym środku (‘Alba’)
Knieć błotna
Okres kwitnienia 
Kaczeńce to wiosenne kwiaty, które ożywią ospałe jeszcze zbiorniki wodne. Kwiaty cieszą oczy od około kwietnia.
Warunki uprawy
Kaczeńce nie są problematyczne w uprawie jeżeli zapewnimy im odpowiednio wilgotne podłoże. Aby sprostać ich wymaganiom, wystarczy przyjrzeć się w jakich warunkach rosną w naturalnym środowisku. To gatunek rodzimy w pełni mrozoodporny, który spotkamy na podmokłych łąkach, w pobliżu zbiorników wodnych, w lasach łęgowych, zaroślach, terenach okresowo zalewanych. Bez wątpienia najlepszym stanowiskiem dla knieci błotnej będzie strefa bagienna przy oczku wodnym, okresowo zalewana z piaszczysto-gliniastym podłożem. Można także rośliny posadzić w ażurowe kosze, przeznaczone do uprawy roślin wodnych.
Pielęgnacja 
Jeżeli chodzi o pielęgnację, to ogranicza się ona do usuwania uschniętych liści, a także wielomieszków w celu uniemożliwienia rozsiewania się rośliny, chyba że nie będzie to problemem.
Rozmnażanie 
Poprzez nasiona (jak już wspomniałem sama się rozsiewa), a także wegetatywnie poprzez podział po kwitnieniu.
Zastosowanie 
Strefa bagienna przy oczku wodnym, brzeg oczka wodnego (posadzone w pojemnikach), także przy strumykach. Jak dla mnie najładniej prezentuje się w stylistyce naturalistycznej. Najlepiej roślinę posadzić w grupie, co najmniej trzy sztuki. Warto uzupełnić oczko wodne kaczeńcami, bo przecież to jedna z najwcześniej kwitnących bylin, uprawianych w ogrodach wodnych.
Knieć błotna
Kaczeńce
Kaczeńce po przekwitnięciu
Uwagi
Knieć błotna to roślina trująca, a jednocześnie lecznicza, wykorzystywana w medycynie ludowej. Nie zapominajmy także, że kaczeńce zaliczamy do roślin miododajnych.

Powiązane posty

4 komentarze

Giga 02/06/2017 - 18:52

Lubię kaczeńce, te tradycyjne i nie wyobrażam sobie oczka wodnego bez nich. 🙂

Odpowiedz
Greg 02/06/2017 - 19:03

Nie dziwię się, wiosną prezentują się wyjątkowo pięknie 🙂 Pozdrawiam serdecznie G.

Odpowiedz
blogchwila 02/06/2017 - 20:22

Jak ja je lubię. Niestety nie mamy oczka wodnego. Może kiedyś:):):)

Odpowiedz
Greg 02/06/2017 - 21:05

Może z czasem zdecydujecie się, nawet na niewielki zbiornik wodny. Woda w ogrodzie to wiele nowych możliwości 🙂 Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz