Strona główna Byliny Pierwiosnek pospolity, pierwiosnek zwyczajny, pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris, Primula acaulis ang. Primrose)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Pierwiosnek pospolity, pierwiosnek zwyczajny, pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris, Primula acaulis ang. Primrose)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Pierwiosnek pospolity

Dziś kolejna roślina, która sprawdzi się na stanowiskach lekko zacienionych do słonecznych w podłożu przepuszczalnym, próchniczym, umiarkowanie wilgotnym. Jak dla mnie najpiękniej prezentuje się gatunek, spotykany w stanie dzikim m.in. w zachodniej i południowej Europie. W sprzedaży dostępne są liczne, a zarazem bardzo kolorowe odmiany pierwiosnka bezłodygowego. W ofercie kwiaciarni pojawiają się już zimą, stając się propozycją dla tych, którzy nie mogą doczekać się wiosny, a bez wątpienia, kwitnący pierwiosnek na parapecie jest jej namiastką.

Pierwiosnek pospolity

Rodzina

Primula vulgaris zaliczana jest do rodziny Primulaceae.

Wygląd
Z pierwiosnków bezłodygowych możemy wyodrębnić podgatunki. Jak dla mnie najładniejszy jest Primula vulgaris subsp. vulgaris, na stanowiskach naturalnych spotykany m.in. w Europie. Osiąga około 10- 20 cm wysokości, składając się z rozety pomarszczonych, nieregularnie ząbkowanych, odwrotnie jajowatych liści oraz jasnożółtych kwiatów (średnica do 4 cm), osadzonych na szypułkach. Kwitnienie jest obfite, dlatego też kępy pierwiosnka pospolitego, tworzą przyjemne w odbiorze, słoneczne poduchy. Warto dodać, że początkowo, krótkie liście (do kilku centymetrów długości) wraz z rozwojem kwiatów będą się wydłużać (osiągając od kilkunastu do ponad 20 cm długości). Po zakończeniu kwitnienia, zawiązują drobne nasiona, które się rozsiewają.
Pierwiosnek pospolity
Wybrane odmiany:
– ‘Lemon Sulphur’- odmiana, charakteryzująca się jasnożółtymi, a zarazem pełnymi kwiatami;
– ‘Miss Indygo’ – piękna odmiana pierwiosnka bezłodygowego o pełniejszych i fioletowych kiwatach;
– ‘Alba Plena’- odmiana o pełnych, białych kwiatach.
Pozostałe podgatunki to Primula vulgaris subsp. sibthorpii (kwiaty różowe, czerwone, fioletowe) oraz Primula vulgaris subsp. balearica (kwiaty białe).
Pierwiosnki bezłodygowe dostępne w kwiaciarniach można nabyć już późną zimą. Dostępne są w wielu barwach, charakteryzują się wczesnym, średniowczesnym bądź późnym kwitnieniem. Są zwarte i zadziwiają dużymi kwiatami, zazwyczaj pojedynczymi, ale dostępne są także odmiany o pełniejszych kwiatach.
Okres kwitnienia
Wiosna
Warunki uprawy
W naturalnym środowisku pierwiosnek pospolity występuje na wilgotnych łąkach, w widnych zaroślach, a także lasach. Kwitnące kępy pierwiosnka pospolitego, prezentują się niezwykle ładnie w budzącej się do życia przyrodzie. Optymalnym stanowiskiem dla pierwiosnka będzie stanowisko lekko zacienione z podłożem umiarkowanie stale wilgotnym, ale przepuszczalnym, żyznym, próchniczym o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. 
Pierwiosnek pospolity
Pielęgnacja
Gatunek przy zapewnieniu odpowiednich warunków nie jest problematyczny w uprawie i jest mrozoodporny, choć z mrozoodpornością odmian bywa różnie. Najlepiej mu nie przeszkadzać, a będzie ładnie rósł i się rozrastał. Podlewanie w razie potrzeby, a nawożenie najlepiej dobrze rozłożonym kompostem.
Rozmnażanie
Najłatwiej poprzez podział rozrośniętych roślin zaraz po przekwitnięciu albo poprzez wysiew nasion. Pamiętajmy, że nasiona wymagają około miesięcznej stratyfikacji, a więc przechłodzenia.
Zastosowanie
Pierwiosnka bezłodygowego najlepiej sadzić po kilka- kilkanaście sztuk, aby wyraźniej zaakcentować jego obecność w ogrodzie. Pięknie zaprezentuje się w ogrodach naturalistycznych, na rabatach, w ogrodach skalnych, a liczne jego odmiany to podstawowe rośliny do obsadzania mis, skrzynek, donic, kwietników, pięknie ubarwiających wiosenne parapety, balkony, tarasy, skwery itp.
Pierwiosnek pospolity

Powiązane posty

2 komentarze

blogchwila 04/28/2017 - 13:30

Jak ja lubię te wiosenne, cudne kwiatuszki. Mam kilka odmian i wydaje mi się, że tę, którą pokazałeś na fotkach też. Kupiłam je w markecie i nie miały etykiet z nazwą gatunku.
Właśnie zaczynają kwitnienie. Szkoda, że jest tak zimno. Nie można ich długo podziwiać. Pozdrawiam:):):)

Odpowiedz
Greg 04/28/2017 - 23:48

Nie dość, że ładnie kwitną, to jeszcze świetnie sobie radzą w naszych ogrodach. Tylko podziwiać. Mam nadzieję, że pogoda szybko się poprawi i będziesz mogła bez żadnych ograniczeń podziwiać piękno wiosennych roślin 🙂 Z pozdrowieniami G.

Odpowiedz

Zostaw komentarz