Ogrodnictwo od A do Z to blog ogrodniczy poświęcony roślinom ozdobnym i ogrodom. Na blogu poruszane są przede wszystkim, kwestie związane z uprawą roślin ogrodowych, choć wiele miejsca poświęca się także roślinom tarasowym oraz doniczkowym :)
Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską to jeden z wielu znanych nam symboli Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji nie tylko w naszych domach. Po świętach, zazwyczaj gwiazdę betlejemską wyrzucamy, traktując jako roślinę sezonową, a przecież zawsze można spróbować ją przechować do kolejnych świąt. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, bo jest tego warta:)
Pobierz link
Facebook
Twitter
Pinterest
E-mail
Inne aplikacje
Ciemiernik (Helleborus)- wybrane gatunki, uprawa i pielęgnacja
Zima to okres, w którym większość roślin w naszych ogrodach zapada w sen zimowy. Skryte pod białą, śnieżną pierzyną, czekają na cieplejsze, słoneczne spojrzenie, aby znów ukazać swoje piękno. W sumie mało jest roślin, które potrafią sprostać chłodnej aurze i ukazać swoje ciekawsze oblicze w formie dekoracyjnych kwiatów. Przykładem rośliny która może nas zaskoczyć zimą jest tytułowy ciemiernik.
Obecnie ciemierniki cieszą się dużą popularnością i należą do roślin poszukiwanych i pożądanych w ogrodach. Dzięki krzyżowaniu, paleta barw kwiatów ciemiernika, stała się bardzo urozmaicona. Wyróżniamy ciemierniki o kwiatach zielonych, kremowych, różowych, czerwonych, ciemnowiśniowych, bordowych. Możemy spotkać się również z odmianami u których płatki są nakrapiane. Dodatkowo kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne i pełne.
Ciemierniki to byliny, należące do rodziny jaskrowatych. Charakteryzują się zimozielonymi liśćmi oraz dużymi kwiatami, osadzonymi na końcach łodyżek. Osiągają zależnie od gatunku- odmiany do 50 cm wysokości. Wymagają stanowisk półcienistych do cienistych, żyznych, wilgotnych, wapiennych gleb. Znakomicie prezentują się z cieniolubnymi paprociami, trawami, krzewami, jak również innymi bylinami. Rozmnażamy je głównie poprzez nasiona, nie lubią dzielenia i przesadzania oraz nie nadają się do rozmnażania poprzez oderwaną łodyżkę, czyli tzw. szczepki. Rozmnażanie poprzez podział, umożliwia uzyskanie rośliny identycznej jak roślina mateczna. Zwiędnięte liście usuwamy, aby tworzące się kwiaty miały większy dostęp do światła. Ciemierniki to rośliny trujące. Wybrane gatunki rodzaju: Ciemiernik biały (Helleborus niger) rozpoczyna kwitnienie już w grudniu, dlatego zwany jest Różą Bożego Narodzenia. Jest on najbardziej popularnym ciemiernikiem w naszym kraju. Jego kwiaty są barwy białej bądź lekko różowawej.
Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) występuje w południowo- wschodniej Europie i Kaukazie. Osiąga do 30 cm i kwitnie od lutego do kwietnia. Ciemiernik korsykański (Helleborus argutifolius) osiąga spore rozmiary, charakteryzuje się zielonymi kwiatami, zebranymi w małe grona. Ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus) o zielonych kwiatach, preferujący leśne klimaty. Jak nazwa wskazuje ma mało przyjemny zapach.
Ciemiernik niebieskawy (Helleborus lividus) zwany również błękitnawym. Kwitnie od marca do maja. Ciemiernik czerwieniejący (Helleborus purpurascens) kwitnie od lutego do kwietnia. Charakteryzuje się purpurowymi pędami, liśćmi i kwiatami. Jego wysokość nie przekracza 20 cm. Ciemiernik zielony (Helleborus viridis) naturalnie występuje w południowo- zachodniej Europie. Kwitnie od połowy zimy aż do lata. Więcej zdjęć ciemierników znajdziesz tutaj 😊
Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską to jeden z wielu znanych nam symboli Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji nie tylko w naszych domach. Po świętach, zazwyczaj gwiazdę betlejemską wyrzucamy, traktując jako roślinę sezonową, a przecież zawsze można spróbować ją przechować do kolejnych świąt. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, bo jest tego warta:)
Zroślicha uprawiana była w moim rodzinnym domu i jest
jedną z tych roślin od których rozpocząłem przygodę z uprawą roślin
doniczkowych. Mimo że minęło już ponad 20 lat,
syngonium wciąż mi towarzyszy. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest
wiele pięknych odmian, tak więc warto
przyjrzeć się jej bliżej i zaprosić do swojego domu :)
W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o
oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym
smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów.
Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie
przebarwiających się pędach.
Lepnica czerwona, nazywana także lepnicą dwupienną, znana także pod nazwą bniec czerwony (Melandrium rubrum). Jest to gatunek europejski, rodzimy, podobnie jak lepnica biała (Silene latifolia) z którą może się krzyżować. Oba gatunki jak dla mnie dekoracyjne i zdecydowanie nie wrzucam ich do jednego worka z typowymi chwastami :D Ze względu na barwę kwiatów bardziej wyrazista jest lepnica czerwona, która nawet w zaroślach zwraca na siebie uwagę i bez wątpienia cieszy na kwietnych łąkach, których coraz więcej wokół nas, ale nadal zdecydowanie za mało. Z pewnością ciekawie zaprezentuje się w odmianach, charakteryzujących się pełnymi kwiatami np. ‘Rosea Plena’, ‘Flore Pleno’, ‘Firefly’, ‘Thelma Kay’.
Uprawa roślin w mieszkaniu daje nam wiele korzyści m.in rośliny oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Nie od dziś wiadomo, że wyposażenie naszych mieszkań (meble, wykładziny, dywany, farby, lakiery, urządzenia) emituje szkodliwe dla naszego zdrowia związki chemiczne, których ilość możemy ograniczyć obecnością roślin, które je pochłaniają. Wśród roślin ozdobnych możemy wyróżnić takie gatunki, które podobno skuteczniej oczyszczają powietrze od innych, warto po nie sięgać, aby lepiej zadbać o zdrowie i przyjemne życie. W moim domu nigdy nie brakowało roślin, które możemy zaliczyć do tzw. „zielonych filtrów”. Poniżej przedstawiam 9 z nich i myślę, że w Waszych domach także cieszą oczy, bo to bardzo popularne rośliny ozdobne :) A tak poza tym uprawiajmy rośliny, bo to przyjemność i namiastka świata roślin, który bardziej poczujemy z dala od miejskiego zgiełku, a którego namiastkę możemy stworzyć w swoim domowym zaciszu.
Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.
Boże Narodzenie w krajach, charakteryzujących się łagodniejszym klimatem nierozerwalnie związane jest z ostrokrzewami, a więc roślinami ozdobnymi, których gałązki wykorzystywane są do tworzenia stroików i wieńców bożonarodzeniowych. W naszym klimacie ostrokrzewy radzą sobie gorzej, ale warte są uprawy. Zimozielone liście, a także wyraziste owoce to podstawa ich dekoracyjności. Najpopularniejsze gatunki, dostępne w wielu odmianach to ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium) oraz ostrokrzew Meservy (Ilex x meserveae).
W ogrodach bardzo często uprawia się bodziszki, czyli dekoracyjne byliny, idealne na rabaty inspirowane naturą. Rodzaj Geranium obejmuje około 300 gatunków, a wiele z nich uprawianych jest w naszych ogrodach. Z tej olbrzymiej ilości gatunków, mieszańców, odmian bardzo lubię bodziszka korzeniastego (Geranium macrorrhizum), bodziszka kantabryjskiego (Geranium ×cantabrigiense), bodziszka czerwonego (Geranium sanguineum), bodziszka ROZANNE ‘Gerwat’ oraz bodziszka wspaniałego(Geranium ×magnificum). Bodziszek oksfordzki w odmianie ‘Katherine Adele’ także zasługuje na uwagę ze względu na dekoracyjne kwiaty i liście oraz długie kwitnienie.
Jeżeli chodzi o trzmieliny, to zazwyczaj moją uwagę skupiam na gatunkach, charakteryzujących się sezonowym ulistnieniem, a w szczególności cenię trzmielinę pospolitą(Euonymus europaeus) i trzmielinę oskrzydloną (Euonymus alatus), które cieszą oczy jesienią. Trzmielina pospolita zachwyca trującymi, bardzo wyraziście wybarwionymi owocami, a trzmielina oskrzydlona przebarwiającymi się na intensywnie czerwony kolor liśćmi. Natomiast dekoracyjność trzmieliny Fortune’a jest zauważalna niemalże przez cały rok, nawet zimą, ponieważ trzmielina ta charakteryzuje się zimozielonym ulistnieniem. Po raz pierwszy zetknąłem się z tą trzmieliną w miejskiej rzeczywistości, choć wówczas nie byłem nią jakoś szczególnie zainteresowany. Z czasem jednak, coraz bardziej się do niej przekonywałem, a teraz cieszę się na jej widok, zwłaszcza wiosną, kiedy prezentuje się w odświeżonej, często słonecznej kolorystyce. Zimozielone trzmieliny są mało wymagające, a do tego radzą sobie także w gorszych warunkach. Zazw…
Nie każdy w ogrodzie może pozwolić sobie na typowe alpinarium, obsadzone licznymi, mniej bądź bardziej wymagającymi roślinami wysokogórskimi, ale każdy może pozwolić sobie na prosty ogród skalny, który pozwoli na uprawę roślin, które nie koniecznie muszą sobie radzić na typowej rabacie. Poniżej lista 8 roślin mało wymagających, które bardzo często uprawiane są na skalniakach, choć nie oznacza to, że nie mogą być uprawiane także na odpowiednio przygotowanej rabacie.
A u mnie w tym roku ciemierniki nie zakwitły:(
OdpowiedzUsuńMoże jeszcze jakiś zakwitnie :) Pozdrawiam :):):)
Usuń