Przejdź do głównej zawartości

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Niewielkie kwiaty w barwie mleka, ukazujące się już od lutego, to wszystkim dobrze znane przebiśniegi. Nie straszne im nawroty zimna, doskonale dają sobie radę w okresie przedwiośnia i wczesną wiosną, zachęcone do wegetacji coraz cieplejszym słonecznym spojrzeniem. W naszych ogrodach, a także na naturalnych stanowiskach występuje śnieżyczka przebiśnieg, a więc Galanthus nivalis.
Mimo że rodzaj Galanthus obejmuje więcej gatunków, to jednak wciąż królują tradycyjne przebiśniegi, dawniej nazywane także „białym bulwiastym fiołkiem”. Należy pamiętać, że jest to roślina chroniona, naturalnie występująca przede wszystkim w centralnej i południowej Europie. W latach powojennych, bezpowrotnie zniszczonych zostało wiele stanowisk Galanthus nivalis. Dzięki wprowadzeniu całkowitej ochrony na szczęście zaprzestano masowego pozyskiwania tej rośliny z naturalnych stanowisk. Od 2014 roku roślina objęta jest częściową ochroną. 
Rodzina
Śnieżyczka przebiśnieg zaliczana jest do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae).
Wygląd 
Częścią podziemną rośliny jest niewielka cebulka do około 6 cm obwodu, pokryta ciemniejszą łuską. Z cebulki wyrastają zazwyczaj dwa, czasem trzy wąskie, szarozielone liście, które w okresie kwitnienia są niższe od kwiatów, ale wraz z przekwitaniem, stają się coraz dłuższe, po czym przewracają się i zasychają. Po kilku tygodniach po zakończeniu kwitnienia, zanikają całkowicie. Białe kwiaty osadzone są na łodyżce tzw. głąbiku. Zwieszają się na szypułkach. Kwiaty dzwonkowate, okwiat składa z sześciu działek. Trzy działki zewnętrzne dłuższe i trzy wewnętrzne, krótsze z zielonymi przebarwieniami. Po przekwitnięciu tworzy się owoc w formie torebki, zawierającej białawe nasiona. Roślina tworzy zwarte kępki o wysokości 15- 20 cm.
Skan z książki "Ochrona roślin w Polsce" autorstwa L. Świejkowskiego, Łódź 1956, Tab. XXIII.
Okres kwitnienia
Przebiśniegi zależnie od pogody i regionu  mogą kwitnąć od lutego do kwietnia. 
Warunki uprawy 
Śnieżyczka przebiśnieg nie jest zbyt wymagająca, ale aby doczekać się ładnych, dobrze rozrastających się kęp, konieczne jest zapewnienie roślinie, jak najbliższych optymalnym warunków uprawy. Warto sprawdzić w naturze, gdzie one najczęściej rosną, wówczas nie powinno być problemów z określeniem stanowiska. Możemy się na nie natknąć w lasach liściastych, zaroślach, a nawet łąkach. Z pewnością najlepiej sadzić jej na umiarkowanie wilgotnym, próchniczym, przepuszczalnym, żyznym podłożu o odczynie raczej obojętnym. Stanowisko najlepiej półcieniste, a także słoneczne, choć podłoże nie może być wówczas za suche. 
Pielęgnacja 
W pielęgnacji nie są zajmujące, dlatego też warto je zostawić samym sobie, pamiętając jedynie o podsypaniu kompostem. W sprzyjających warunkach ładnie się rozrastają poprzez cebulki potomne i nasiona, z czasem tworząc przepiękne skupiska. 
Rozmnażanie 
Jeżeli chodzi o rozmnażanie, to one same się rozsiewają, a także rozrastają poprzez cebulki przybyszowe. Warto dodać, że nasiona rozsiewane są także przez mrówki, które są zainteresowane ciałkiem mrówczym, w które zaopatrzone są nasiona. Nie zdziwmy się zatem, jak rosnące przebiśniegi znajdziemy, także w różnych częściach ogrodu, nawet tam, gdzie byśmy się ich nie spodziewali. Pamiętajmy jednak, że z nasiona kwitnącą roślinę, uzyskamy dopiero po kilku latach. Chcąc rozmnożyć przebiśniegi poprzez podział kęp, to do podziału należy przystąpić po zasuszeniu liści, a więc około czerwca. Cebulki można posortować, przechować do września i wysadzić, ale równie dobrze można je od razu posadzić w docelowe miejsce. Sadząc pojedyncze cebulki sadzimy je na głębokość około 10 cm, zachowując przy tym kilkucentymetrowe odstępy, dając cebulce możliwość swobodnego rozrastania się. 
Zastosowanie 
Te pachnące kwiaty są także miododajne, dlatego też stanowią pożytek dla pszczół. W okresie mojego dzieciństwa w ogrodach wiejskich, sadach rosło bardzo dużo przebiśniegów. Niestety wraz z modą na trawnik i iglaki, bardzo szybko znikały z otaczającego mnie krajobrazu. Szkoda tych widoków, bo przedwiośnie pełne przebiśniegów było niezwykłe, szkoda tylko że nie zostało to docenione.
Śnieżyczka przebiśnieg nadaje się szczególnie do naturalistycznych nasadzeń, na skalniaki, również do pojemników. Wspaniale będzie się prezentować w pobliżu drzew czy też krzewów. Ponieważ po kwitnieniu liście zamierają, miejsce po nich należy wypełnić innymi roślinami. Dobre towarzystwo dla przebiśniegów to m.in zimozielony barwinek, dąbrówka rozłogowa, a także irysy żyłkowane, krokusy czy też ranniki. Pamiętajmy także o odmianach śnieżyczki np. odmianie ‘Flore Pleno’ o pełnych kwiatach. 
Uwagi końcowe
Cebulki śnieżyczki nie wysadzajmy zbyt późno, ponieważ one muszą dobrze się ukorzenić, gdyż w  przeciwnym razie mogą źle przezimować i stają się podatne na choroby zwłaszcza szarą pleśń. Porażone przez nią rośliny należy wyrzucać i niszczyć. 
Przebiśniegi nadają się także do pędzenia.
Zapraszam także do obejrzenia poniższej prezentacji 😊

Komentarze

  1. Te kwiatki można tylko kochać, są śliczne i są zapowiedzią wiosny :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.