Przejdź do głównej zawartości

Kwiecień w ogrodzie

„Kwiecień - plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”. Kwiecień to zazwyczaj bardzo "gorący" okres od którego zależy późniejsze piękno ogrodu ozdobnego oraz zbiory w sadzie i warzywniku.
Ogród ozdobny
U mnie w ogrodzie, jak i na całej posesji, kwiecień jest miesiącem w którym kontynuuję prace porządkowe rozpoczęte już w marcu. 
Cały ogród zostaje dokładnie zgrabiony wraz z trawnikiem. W zależności od przezimowania trawnika, jest on dodatkowo napowietrzany i wałowany. W razie potrzeby dosiewam trawę i oczywiście nawożę- tak według własnego uznania, ale nie w nadmiarze. Ponieważ w ogrodzie nie mam zbyt wiele trawnika, napowietrzam go dziurkując widłami amerykańskimi. Jest to dobry sposób, ale przy dużych trawnikach zbyt pracochłonny, więc lepiej zastosować wertykulator spalinowy bądź ręczny.
Kwiecień to dobry czas na przycięcie róż i budlei. Pamiętajmy, że budleję przycinamy na wysokość około 20 cm. Kwitnie ona na pędach jednorocznych, a cięcie wzmaga kwitnienie. W tym miesiącu sadzę również większość roślin, które w okresie zimowym zaplanowałem wykorzystać w ogrodzie. Staram się, aby wszelkie najważniejsze prace zostały wykonane wiosną. Jeżeli pogoda sprzyja już w marcu ściągam okrywy bardziej wrażliwych roślin. W razie konieczności ponownie je okrywam- również w kwietniu. O tej porze, dzielę byliny kwitnące latem oraz jesienią. Dokonuję tego tylko w razie konieczności, tak naprawdę tak sadzę rośliny, aby miały miejsce na swobodny rozrost. Jednak po kilku latach odmładzanie bylin jest konieczne. Jeżeli mam już uporządkowane rabaty, to ponawiam ściółkowanie przekompostowanymi wiórami drzewnymi. Mam dostęp do darmowego surowca, tak więc ekonomicznie jest to dla mnie bardzo korzystne. Mogę zaoszczędzić spore środki, które wykorzystuje na inne przyjemności związane z ogrodnictwem. Gruba warstwa ściółki, zapobiega nadmiernej ekspansji chwastów, ogranicza parowanie, poprawia estetykę ogrodu. Ściółkowanie ma szczególne znaczenie w przypadku roślin o płytkim systemie korzeniowym. Chodzi mi przede wszystkim o rośliny wrzosowate. W ogrodzie nie mam systemu nawadniającego, tak więc muszę uważać, aby nie przesuszyć roślin, co jest bardzo prawdopodobne, przede wszystkim w czasie upalnych dni.
Nie zapominam również o oczku wodnym, które muszę oczyścić z ubiegłorocznych martwych części roślin. Na nowo umieszczam w zbiorniku wodnym pompkę z filtrem tak, aby zaczęła oczyszczać wodę. Nie mam problemu z glonami, tak więc woda w oczku zawsze jest krystaliczna. Połączyłem je z rynną na deszczówkę, która w czasie deszczu uzupełnia stan wody w zbiorniku.
W razie potrzeby odnawiam również małą architekturę.
W kwietniu możemy wysiewać już pierwsze rośliny i to wprost do gruntu! Ja w ubiegłych latach wsiewałem smagliczkę, kosmos, lepnicę, dzierotkę, ślazówkę, maciejkę, nagietki, słonecznik. Na przełomie marca i kwietnia w swoim własnym inspekcie zwykle wysiewałem na rozsadę aksamitki, dalie, cynie, zatrwian, astry, lewkonię.
Dla przyspieszenia kwitnienia dalii, pacioreczników oraz dziwaczków już na początku marca umieszczam je w doniczkach z ziemią i trzymam w cieplejszym, widnym pomieszczeniu. W ciepłe dni wystawiam je na zewnątrz, a po 15 maja wysadzam na miejsce stałe.
Ogród warzywny
Kwietniowy warzywnik to miejsce ciągłej krzątaniny, gdyż przyjemnych obowiązków, akurat w tym miesiącu nie brakuje. 
Trzeba przygotować podłoże pod siewy i sadzenie roślin. U mnie w dużej mierze odbywa się to mechanicznie z wykorzystaniem maszyn rolniczych. Choć ręczne narzędzia ogrodnicze również wykorzystuję, zwłaszcza grabie i szpadel. Lubię te moje hobby, gdyż poza aktywnym wypoczynkiem, zyskuję smaczne warzywa. Ich największą zaletą jest to, że są zdrowe. Z dala od wielkich aglomeracji, ruchliwych ulic oraz nadmiernego nawożenia. Bez żadnych oporów, mogę podawać je swojej rodzinie.
Po zbiorze warzyw, puste miejsca obsiewam zamiennie żytem bądź roślinami motylkowymi, które służą jako zielony nawóz. Późną jesienią przekopuję i w takiej postaci warzywnik czeka do wiosny. Wiosną podłoże jest uprawiane pod siew. Zawsze staram się, aby gleba była maksymalnie rozdrobniona, gdyż bryły ziemi utrudniają mi skuteczny wysiew. Możemy już wysiewać rzodkiewkę. Ja wysiewam ją etapami, to znaczy małymi ilościami, co dwa tygodnie tak, aby systematycznie, co kilka tygodni mieć młodziutkie warzywo, znakomite na sałatki i „zielone” kanapki. Podobnie czynię z koprem oraz sałatą. Na moim warzywniku nie ma zbyt wielu warzyw, aczkolwiek wydaje mi się, że te podstawowe, które najczęściej wykorzystuję w zupełności mi wystarczą. Jeżeli chodzi o marchew, to tutaj wybieram odmiany wczesne, średnio wczesne i późne. Taki dobór pozwala mi uzyskać wcześniejszy zbiór warzyw oraz odpowiednie warzywa do przechowywania na okres zimy. W tym miesiącu wysiewam również pietruszkę oraz buraczki ćwikłowe. W tym roku mam zamiar wysiać również groch. Sąsiedzi wysiewają także bób, aczkolwiek ja za nim nie przepadam.
W przypadku tych roślin, warto nakryć je drobną siatką, która uchroni nasiona przed głodnym ptactwem. Kwiecień to dobry czas na sadzenie cebuli oraz jarego czosnku.
We wcześniejszych latach miałem również własny rozsadnik, gdzie siałem warzywa, które z czasem trafiały na warzywnik. Chodzi przede wszystkim o kapustę, por, cebulę siedmiolatkę, kalafiory. Obecnie te rośliny zakupuję na targu bądź w sklepach ogrodniczych.
Pod koniec miesiąca można wysiać szczaw. Ja swój wysiałem wiele lat temu i wciąż ładnie rośnie. Wykorzystuję go wyłącznie na zupę szczawiową. Jest to jedna z moich najbardziej ulubionych zup, bez której nie wyobrażam sobie polskiej kuchni.
Oczywiście każdego roku sadzę kilka rzędów wczesnych ziemniaków. Dzięki temu w okresie letnim mogę smakować przepyszne młode ziemniaki z własnej działki. W okresie dzieciństwa najbardziej smakowały mi z kurczakiem z zagrody, buraczkami, koperkiem oraz kompotem. Niezapomniane smaki z dzieciństwa!
Nie sposób nie wspomnieć o truskawkach. Z tymi to zawsze mam dużo roboty. A konkretnie z usuwaniem chwastów. Nie stosuję żadnych środków chemicznych, tak więc wszystko usuwam ręcznie. A wiadomo jak chwasty szybko rosną! W tym roku mam zamiar zastosować ściółkę ze słomy, która utrudni ekspansję chwastom, ograniczy parowanie wody, jak również wzbogaci podłoże w składniki organiczne.
Warzywnik to niesamowite miejsce, mimo że trzeba się mocno napracować, walczyć z chwastami i szkodnikami to warto poświęcić się temu zajęciu. Zdrowe warzywa i aktywny wypoczynek na pewno wpłyną na poprawę naszego zdrowia.

Komentarze

 1. Anonimowy4/07/2011

  Podziwiam takich pasjonatów.Tylko pozazdrościć.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja mam wrażenie że już gdzieś widziałam ten ogród... mylę się ? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy4/12/2011

  Witam ,ten domek na skarpie super,
  bardzo by pasował jako mieszkanko dla owadów miodnych...
  Pozdrawiam Janiczek .

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie by pasował, ale ja nie mam głowy do pszczół. Miód bardzo lubię, ale mieć ich siedlisko w pobliżu, to sam nie wiem ...

  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 5. Jejku jaki fajny blog . Bardzo pomocne rady. Tego mi było trzeba. Zaznaczam i będę odwiedzać często . Pozdrawiam ciepło . Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękuję, za tak miłe słowa!:) Zapraszam i pozdrawiam ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Czy hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) wymaga cięcia?

Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) uprawiam od wielu lat. Posiadam około 20-30 krzewów, z czego zdecydowaną większość uzyskałem poprzez rozmnażanie wegetatywne. Obecnie mamy zimę i już zastanawiam się, jak w tym roku krzewy zniosą ten trudniejszy okres, a także wiosenne przymrozki. Mimo że ogród znajduje się na Pomorzu Zachodnim, to jednak bywają lata, że krzewy bardzo przemarzają, co przekłada się na intensywność kwitnienia.

Pięciornik krzewiasty- cięcie

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) to popularny krzew ozdobny, bardzo często uprawiany w naszych ogrodach. Jego popularność wynika z niewielkich wymagań, a także mało absorbującej pielęgnacji, w której kluczowe znaczenie odgrywa coroczne cięcie rośliny.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Jastruń późny (Złocień późny)- Leucanthemella serotina (syn. Chrysanthemum serotinum, Chrysanthemum uliginosum)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Jastruń późny to wysoka bylina, kwitnąca jesienią, doskonała na rozległe rabaty bylinowe. Ze względu na osiąganą wysokość, powinna być sadzona w tylnej części rabat bądź też przy murach, ogrodzeniach.

Dereń biały (Cornus alba)- uprawa i pielęgnacja

Derenie to krzewy, które z chęcią sadzimy w naszych ogrodach. Na świecie występuje kilkadziesiąt zróżnicowanych gatunków tego rodzaju. Jednym z najpopularniejszych jest dereń biały Cornus alba.

Zroślicha, Syngonium- kilka uwag o rodzaju, gatunkach, uprawie i pielęgnacji

Zroślicha uprawiana była w moim rodzinnym domu i jest jedną z tych roślin od których rozpocząłem przygodę z uprawą roślin doniczkowych. Mimo że minęło już ponad 20 lat,  syngonium wciąż mi towarzyszy. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele  pięknych odmian, tak więc warto przyjrzeć się jej bliżej i zaprosić do swojego domu :)