Przejdź do głównej zawartości

Kwiecień w ogrodzie

„Kwiecień - plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”. Kwiecień to zazwyczaj bardzo "gorący" okres od którego zależy późniejsze piękno ogrodu ozdobnego oraz zbiory w sadzie i warzywniku.
Ogród ozdobny
U mnie w ogrodzie, jak i na całej posesji, kwiecień jest miesiącem w którym kontynuuję prace porządkowe rozpoczęte już w marcu. 
Cały ogród zostaje dokładnie zgrabiony wraz z trawnikiem. W zależności od przezimowania trawnika, jest on dodatkowo napowietrzany i wałowany. W razie potrzeby dosiewam trawę i oczywiście nawożę- tak według własnego uznania, ale nie w nadmiarze. Ponieważ w ogrodzie nie mam zbyt wiele trawnika, napowietrzam go dziurkując widłami amerykańskimi. Jest to dobry sposób, ale przy dużych trawnikach zbyt pracochłonny, więc lepiej zastosować wertykulator spalinowy bądź ręczny.
Kwiecień to dobry czas na przycięcie róż i budlei. Pamiętajmy, że budleję przycinamy na wysokość około 20 cm. Kwitnie ona na pędach jednorocznych, a cięcie wzmaga kwitnienie. W tym miesiącu sadzę również większość roślin, które w okresie zimowym zaplanowałem wykorzystać w ogrodzie. Staram się, aby wszelkie najważniejsze prace zostały wykonane wiosną. Jeżeli pogoda sprzyja już w marcu ściągam okrywy bardziej wrażliwych roślin. W razie konieczności ponownie je okrywam- również w kwietniu. O tej porze, dzielę byliny kwitnące latem oraz jesienią. Dokonuję tego tylko w razie konieczności, tak naprawdę tak sadzę rośliny, aby miały miejsce na swobodny rozrost. Jednak po kilku latach odmładzanie bylin jest konieczne. Jeżeli mam już uporządkowane rabaty, to ponawiam ściółkowanie przekompostowanymi wiórami drzewnymi. Mam dostęp do darmowego surowca, tak więc ekonomicznie jest to dla mnie bardzo korzystne. Mogę zaoszczędzić spore środki, które wykorzystuje na inne przyjemności związane z ogrodnictwem. Gruba warstwa ściółki, zapobiega nadmiernej ekspansji chwastów, ogranicza parowanie, poprawia estetykę ogrodu. Ściółkowanie ma szczególne znaczenie w przypadku roślin o płytkim systemie korzeniowym. Chodzi mi przede wszystkim o rośliny wrzosowate. W ogrodzie nie mam systemu nawadniającego, tak więc muszę uważać, aby nie przesuszyć roślin, co jest bardzo prawdopodobne, przede wszystkim w czasie upalnych dni.
Nie zapominam również o oczku wodnym, które muszę oczyścić z ubiegłorocznych martwych części roślin. Na nowo umieszczam w zbiorniku wodnym pompkę z filtrem tak, aby zaczęła oczyszczać wodę. Nie mam problemu z glonami, tak więc woda w oczku zawsze jest krystaliczna. Połączyłem je z rynną na deszczówkę, która w czasie deszczu uzupełnia stan wody w zbiorniku.
W razie potrzeby odnawiam również małą architekturę.
W kwietniu możemy wysiewać już pierwsze rośliny i to wprost do gruntu! Ja w ubiegłych latach wsiewałem smagliczkę, kosmos, lepnicę, dzierotkę, ślazówkę, maciejkę, nagietki, słonecznik. Na przełomie marca i kwietnia w swoim własnym inspekcie zwykle wysiewałem na rozsadę aksamitki, dalie, cynie, zatrwian, astry, lewkonię.
Dla przyspieszenia kwitnienia dalii, pacioreczników oraz dziwaczków już na początku marca umieszczam je w doniczkach z ziemią i trzymam w cieplejszym, widnym pomieszczeniu. W ciepłe dni wystawiam je na zewnątrz, a po 15 maja wysadzam na miejsce stałe.
Ogród warzywny
Kwietniowy warzywnik to miejsce ciągłej krzątaniny, gdyż przyjemnych obowiązków, akurat w tym miesiącu nie brakuje. 
Trzeba przygotować podłoże pod siewy i sadzenie roślin. U mnie w dużej mierze odbywa się to mechanicznie z wykorzystaniem maszyn rolniczych. Choć ręczne narzędzia ogrodnicze również wykorzystuję, zwłaszcza grabie i szpadel. Lubię te moje hobby, gdyż poza aktywnym wypoczynkiem, zyskuję smaczne warzywa. Ich największą zaletą jest to, że są zdrowe. Z dala od wielkich aglomeracji, ruchliwych ulic oraz nadmiernego nawożenia. Bez żadnych oporów, mogę podawać je swojej rodzinie.
Po zbiorze warzyw, puste miejsca obsiewam zamiennie żytem bądź roślinami motylkowymi, które służą jako zielony nawóz. Późną jesienią przekopuję i w takiej postaci warzywnik czeka do wiosny. Wiosną podłoże jest uprawiane pod siew. Zawsze staram się, aby gleba była maksymalnie rozdrobniona, gdyż bryły ziemi utrudniają mi skuteczny wysiew. Możemy już wysiewać rzodkiewkę. Ja wysiewam ją etapami, to znaczy małymi ilościami, co dwa tygodnie tak, aby systematycznie, co kilka tygodni mieć młodziutkie warzywo, znakomite na sałatki i „zielone” kanapki. Podobnie czynię z koprem oraz sałatą. Na moim warzywniku nie ma zbyt wielu warzyw, aczkolwiek wydaje mi się, że te podstawowe, które najczęściej wykorzystuję w zupełności mi wystarczą. Jeżeli chodzi o marchew, to tutaj wybieram odmiany wczesne, średnio wczesne i późne. Taki dobór pozwala mi uzyskać wcześniejszy zbiór warzyw oraz odpowiednie warzywa do przechowywania na okres zimy. W tym miesiącu wysiewam również pietruszkę oraz buraczki ćwikłowe. W tym roku mam zamiar wysiać również groch. Sąsiedzi wysiewają także bób, aczkolwiek ja za nim nie przepadam.
W przypadku tych roślin, warto nakryć je drobną siatką, która uchroni nasiona przed głodnym ptactwem. Kwiecień to dobry czas na sadzenie cebuli oraz jarego czosnku.
We wcześniejszych latach miałem również własny rozsadnik, gdzie siałem warzywa, które z czasem trafiały na warzywnik. Chodzi przede wszystkim o kapustę, por, cebulę siedmiolatkę, kalafiory. Obecnie te rośliny zakupuję na targu bądź w sklepach ogrodniczych.
Pod koniec miesiąca można wysiać szczaw. Ja swój wysiałem wiele lat temu i wciąż ładnie rośnie. Wykorzystuję go wyłącznie na zupę szczawiową. Jest to jedna z moich najbardziej ulubionych zup, bez której nie wyobrażam sobie polskiej kuchni.
Oczywiście każdego roku sadzę kilka rzędów wczesnych ziemniaków. Dzięki temu w okresie letnim mogę smakować przepyszne młode ziemniaki z własnej działki. W okresie dzieciństwa najbardziej smakowały mi z kurczakiem z zagrody, buraczkami, koperkiem oraz kompotem. Niezapomniane smaki z dzieciństwa!
Nie sposób nie wspomnieć o truskawkach. Z tymi to zawsze mam dużo roboty. A konkretnie z usuwaniem chwastów. Nie stosuję żadnych środków chemicznych, tak więc wszystko usuwam ręcznie. A wiadomo jak chwasty szybko rosną! W tym roku mam zamiar zastosować ściółkę ze słomy, która utrudni ekspansję chwastom, ograniczy parowanie wody, jak również wzbogaci podłoże w składniki organiczne.
Warzywnik to niesamowite miejsce, mimo że trzeba się mocno napracować, walczyć z chwastami i szkodnikami to warto poświęcić się temu zajęciu. Zdrowe warzywa i aktywny wypoczynek na pewno wpłyną na poprawę naszego zdrowia.

Komentarze

 1. Anonimowy4/07/2011

  Podziwiam takich pasjonatów.Tylko pozazdrościć.

  OdpowiedzUsuń
 2. A ja mam wrażenie że już gdzieś widziałam ten ogród... mylę się ? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy4/12/2011

  Witam ,ten domek na skarpie super,
  bardzo by pasował jako mieszkanko dla owadów miodnych...
  Pozdrawiam Janiczek .

  OdpowiedzUsuń
 4. Pewnie by pasował, ale ja nie mam głowy do pszczół. Miód bardzo lubię, ale mieć ich siedlisko w pobliżu, to sam nie wiem ...

  Pozdrawiam
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 5. Jejku jaki fajny blog . Bardzo pomocne rady. Tego mi było trzeba. Zaznaczam i będę odwiedzać często . Pozdrawiam ciepło . Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękuję, za tak miłe słowa!:) Zapraszam i pozdrawiam ;)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.