Przejdź do głównej zawartości

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.
Azalea japonica

Jakie podłoże?
Azalie japońskie nie należą do łatwych w uprawie, a to dlatego, że wymagają odpowiednich warunków klimatyczno-glebowych. Zapewnienie warunków jak najbliższych optymalnym, zapewni sukces w uprawie tych krzewów. Podstawowym warunkiem jaki należy zapewnić to odpowiedni poziom kwasowości podłoża. Poziom pH podłoża powinien wynieść około 3,5 - 4,5. Preferują stanowiska lekko zacienione, ale przy zapewnieniu odpowiedniej wilgoci poradzą sobie także na stanowisku bardziej nasłonecznionym. Podłoże poza kwaśnym odczynem powinno być żyzne, próchnicze o luźniejszej strukturze. Próchnicze podłoże bardziej chłonie wodę, a tym samym krzew ma więcej tak niezbędnej mu wilgoci. Oczywiście nie może się obyć bez ściółkowania, które poza walorami estetycznymi, ogranicza ekspansję chwastów i ogranicza parowanie.
Drzewa o głębokim systemie korzeniowym
Moje azalie rosną kilka metrów od śliw, a więc nie przeszkadzają im korzenie. Warto sadzić je pod drzewami i krzewami, które charakteryzują się głębokim systemem korzeniowym. Dzięki temu drzewa nie są aż taką konkurencją na płaszczyźnie pobierania wody i składników pokarmowych. Z drzew, które charakteryzują się głębokim systemem korzeniowym warto wspomnieć o magnolii, jarzębach, wiśniach ozdobnych, dębach.
Czym ściółkować?
Za ściółkę może posłużyć kora, igliwie oraz dębowe liście. U siebie stosuję korę bądź igliwie.
Unikajmy wietrznych stanowisk
Ogród jest usytuowany na bardzo wietrznej wystawie, tak więc w okresie zimy istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzeń mrozowych. Czekam, aż żywopłot z tui ‘Brabant’ osiągnie większe rozmiary, wówczas będę miał pewność, że azalie nie będą już tak narażone na szalejące wiatry. Należy wiedzieć, że silne wiatry zimą są większym zagrożeniem niż ujemna temperatura. Wiatry wysuszają roślinę, która ze względu na zmarznięte podłoże nie ma jak uzupełnić braków wody. Najlepiej jak zimy są bardziej śnieżne, wówczas panuje wyższa wilgoć. Dobrze jest sadzić je w pobliżu zbiorników wodnych, tak aby miały możliwość większego kontaktu z wilgocią.
Azalea 'Nordlicht'
Lubią towarzystwo wody
U mnie rabatę z rododendronami wykonałem w pobliżu sporego oczka wodnego.
W okresie zimy niebezpieczna dla azali japońskich jest wystawa w pełni nasłoneczniona. W takiej sytuacji transpiracja z liści jest wyższa, a przy zmarzniętym podłożu roślina nie może uzupełnić ubytku wody. Dla rośliny może skończyć się to tragicznie...
O czym warto pamiętać
Z zabiegów pielęgnacyjnych warto wspomnieć o nawożeniu i podlewaniu. Podlewanie w razie potrzeby miękką wodą- najlepiej deszczówką. Nawożenie w zależności od stosowanych nawozów zróżnicowane. Nawożąc nawozami mineralnymi należy dostosować się do zalecanych dawek. Stosujemy wyłącznie nawozy specjalne dla roślin kwasolubnych. Stosując zwykłe nawozy czynność nawożenia wykonujemy co dwa miesiące, rozpoczynając wczesną wiosną. Należy pamiętać, że lipiec to ostatni miesiąc, kiedy możemy zastosować nawóz z azotem. Jeżeli zakupimy nawóz o spowolnionym działaniu czynność nawożenia w zasadzie ograniczy się do jednorazowej czynności, wykonanej wczesną wiosną. Warto wiedzieć, że zbyt wysokie pH podłoża (powyżej 5) powoduje, że roślina nie jest wstanie pobierać z podłoża żelaza, a tym samym zapada na chlorozę liści. Jest to bardzo często występująca choroba azalii objawiająca się żółknięciem liści.
Azalea japonica

Azalea japonica
Przygotowanie podłoża
Moje azalie uprawiam od kilka lat. Zanim je posadziłem przygotowałem im odpowiednie podłoże. Po oczyszczeniu stanowiska wykopałem dół głębokości około 40-50 cm i szerokości około metra. Wypełniłem go kwaśnym torfem zmieszanym z igliwiem, kompostem, korą i ziemią pochodzącą z dołka. Taką mieszanką ponownie go uzupełniłem i w takie podłoże posadziłem swoje azalie. Przed posadzeniem, zawsze przez kilkanaście minut moczę bryłę korzeniową w naczyniu z miękką wodą. Azalie japońskie najlepiej sadzić nieco głębiej niż rosły w pojemniku. Po posadzeniu nie można zapominać o obfitym podlaniu i ściółkowaniu.
Wysokość
Krzewy te nie są zbyt ekspansywne, charakteryzują się powolnym wzrostem. Moje osiągnęły około 50 cm wysokości. W sprzedaży można spotkać się także z karłowatymi reprezentantkami, których wysokość nie przekracza nawet 30 cm. U mnie dominują barwy czerwieni, fioletu i różu. Posiadałem także odmianę biało kwitnącą, ale niestety nie przetrwała jednej z minionych zim. Jedną z odmian jakie posiadam jest ‘Nordlicht’. Jest to piękna odmiana o bardzo wyrazistych i czerwonych kwiatach.
Jakie towarzystwo dla azalii japońskich?
Moje azalie rosną na skraju rabaty z roślinami preferującymi kwaśne podłoże. Ich towarzystwem są różaneczniki oraz azalie wielkokwiatowe. Poza tym możemy zobaczyć także pierisy oraz hosty. Tłem dla nich są iglaki oraz hortensja bukietowa oraz rozrastająca się na śliwie hortensja pnąca.
Azalea japonica

Azalea japonica
Problemy
Do tej pory nie mam problemów z roślinami na kwaśnej rabacie. Azalie mają się wyśmienicie nie nęka je żadna choroba ani szkodnik. Dość częstym zagrożeniem jest opuchlak truskawkowiec, żerujący na nadziemnej części rośliny obgryzając zatokowo liście bądź też żeruje w szyjce korzeniowej oraz korzeniach. Ciężko jest go zwalczyć. W przypadku jego pojawienia zwalczamy go odpowiednim środkiem owadobójczym. Na szczęście nie musiałem go oglądać :)
Rozmnażanie
Udało mi się także ukorzenić azalię japońską z lekko zdrewniałej gałązki. Można ją rozmnożyć także poprzez odkłady.
Azalie japońskie na stałe zagościły do mojego ogrodu. Z czasem na pewno powiększę swoją kolekcję, gdyż piękno majowego spektaklu jest tak wyraziste, że chciałoby się więcej i więcej…
Więcej zdjęć znajdziesz tutaj. Zapraszam 😊

Komentarze

 1. Ale dobry wykład. Ale z tego co przeczytałam to moje są w dobrym miejscu i teraz wiem czemu ładnie rosną. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Anonimowy4/21/2013

  witam
  kupiłam w Lidl-u azalie ale nie wiem jaka to jest, bo na etykiecie nic nie pisało, oprócz tego że nazywa się Azalia, ma drobne różowe śliczne kwiatki jest niewysoka, posadziłam do dużej donicy,w specjalnym podłożu dla roślin kwaśnolubnych, od lutego stała na parapecie, a teraz jest na tarasie słonecznym.Chyba zaczynają kwiatki przekwitać bo żółkną, czy może rosnąć w tej donicy?

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapewne kupiła Pani azalię indyjską. Oczywiście może rosnąć w donicy, a raczej musi, bo zimy w ogrodzie by nie przetrwała. Kilka uwag o jej uprawie znajdzie Pani poniżej :)

  http://www.swiatkwiatow.pl/rozanecznik-indyjski-azalia-indyjska-rhododendron-simsii-id393.html

  Pozdrawiam ciepło
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy4/28/2013

  dziękuję za link - własnie tak wygląda moja azalia i niestety po 1,5 miesiąca kwitnienia zaczynają jej żółknąć płatki - szkoda.... ale za to była jedynym kwitnącym o tej porze kwiatem i długo cieszyła moje oczy swoim ślicznym, drobnym, w formie różyczek kwiatostanem :-)
  pozdrawiam serdecznie
  Margolla

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.