Bluszcz pospolity (Hedera helix)- pnącza w ogrodzie

Obraz
Moje ulubione pnącza to tytułowy bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), które z powodzeniem uprawiałem w ogrodzie. Jak dla mnie oba pnącza fantastycznie prezentują się, otulając sędziwe drzewa i warto zaprosić je do ogrodu, jeżeli mamy tylko odpowiednie stanowisko. Bluszcz pospolity cenię ze względu na dekoracyjne liście, łatwość uprawy, tolerancyjność, a także wszechstronność jeżeli chodzi o zastosowanie. Zakątki z bluszczem pospolitym są bardzo klimatyczne, trochę bajkowe, z pewnością interesujące. Na tle ściany z bluszczu rewelacyjnie prezentują się nie tylko wyraziście kwitnące krzewy i byliny, takie jak np. azalie, różaneczniki, naparstnice, ale także byliny dekoracyjnez liści, takie jak tarczownica tarczowata, funkie, paprocie czy też rodgersje. Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest reprezentantem rodzaju Hedera, z rodziny araliowatych, obejmującym zaledwie kilka gatunków m.in. bluszcz kolchidzki, charakteryzujący się m.in. większymi liśćmi…

Azalia wielkokwiatowa (Rhododendron)

Azalie wielkokwiatowe, podobnie jak różaneczniki, zaliczane są do rodzaju Rhododendron. Do najważniejszych gatunków tego podrodzaju z pewnością zaliczymy azalię pontyjską (R. flavum). Gatunek występuje Azji, Europie, a także w Polsce. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami oraz bardzo intensywnym zapachem. Osiąga do 3 m wysokości.

W sprzedaży dostępne są zróżnicowane odmiany azali wielkokwiatowych. Różnią się zarówno barwą jak i formą kwiatów.
Rhododendron 'Sunte Nectarine'

Rhododendron 'Oxydol'

Azalie o sezonowych liściach to jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących wiosną. Dzięki ich zróżnicowaniu, możemy tworzyć widowiskowe kompozycje. Znakomicie zaprezentują się na tle innych rododendronów, jak również iglaków. Dekoracyjność azali wielkokwiatowych, wynika przede wszystkim z kwiatów oraz przebarwiających się jesienią liści. Azalie zaliczane do tej grupy są mniej wrażliwe na mrozy aniżeli azalie japońskie. Nie wymagają cięcia. Wybrane odmiany azalii wielkokwiatowej to m.in. 'Cannon's Double', 'Oxydol', 'Doloroso', 'Sunte Nectarine', 'Gibraltar'.

Komentarze

  1. Qué bonitas Azaleas! La segunda no la conocía! Felicitaciones por tan lindo lugar. Beso.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Bluszcz pospolity (Hedera helix)- pnącza w ogrodzie

Kocimiętka w ogrodzie- kilka uwag o rodzaju, uprawie i pielęgnacji

Srebrzyste liście brunnery wielkolistnej ‘Sea Heart’ (Brunnera macrophylla ‘Sea Heart’)

Szałwia zielona (Szałwia powabna, Szałwia trójbarwna)- Salvia viridis syn. Salvia horminum (Rośliny w obiektywie)

Naparstnica purpurowa- Digitalis purpurea (Rośliny w obiektywie)

Klarkia wytworna (Clarkia unguiculata)- rośliny jednoroczne w ogrodzie