Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Azalia wielkokwiatowa (Rhododendron)

Azalie wielkokwiatowe, podobnie jak różaneczniki, zaliczane są do rodzaju Rhododendron. Do najważniejszych gatunków tego podrodzaju z pewnością zaliczymy azalię pontyjską (R. flavum). Gatunek występuje Azji, Europie, a także w Polsce. Charakteryzuje się żółtymi kwiatami oraz bardzo intensywnym zapachem. Osiąga do 3 m wysokości.

W sprzedaży dostępne są zróżnicowane odmiany azali wielkokwiatowych. Różnią się zarówno barwą jak i formą kwiatów.
Rhododendron 'Sunte Nectarine'

Rhododendron 'Oxydol'

Azalie o sezonowych liściach to jedne z najpiękniejszych krzewów kwitnących wiosną. Dzięki ich zróżnicowaniu, możemy tworzyć widowiskowe kompozycje. Znakomicie zaprezentują się na tle innych rododendronów, jak również iglaków. Dekoracyjność azali wielkokwiatowych, wynika przede wszystkim z kwiatów oraz przebarwiających się jesienią liści. Azalie zaliczane do tej grupy są mniej wrażliwe na mrozy aniżeli azalie japońskie. Nie wymagają cięcia. Wybrane odmiany azalii wielkokwiatowej to m.in. 'Cannon's Double', 'Oxydol', 'Doloroso', 'Sunte Nectarine', 'Gibraltar'.

Komentarze

  1. Qué bonitas Azaleas! La segunda no la conocía! Felicitaciones por tan lindo lugar. Beso.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gracias
    Gregory ::):):)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Nagietek lekarski- Calendula officinalis (Rośliny w obiektywie)

Orliki- oryginalne kwiaty w ogrodzie

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Cynia- Zinnia (Rośliny w obiektywie)

Motylek wisetoński- Schizanthus wisetonensis (Rośliny w obiektywie)