Przejdź do głównej zawartości

Trujące właściwości roślin, a bezpieczeństwo dzieci

Dziś temat związany z trującymi właściwościami, wybranych gatunków roślin ozdobnych, często uprawianych w ogrodach. W przypadku gdy z ogrodu korzystają małe dzieci, należy zadbać o ich bezpieczeństwo. Rośliny trujące w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Euonymus europaeus

Jeżeli jesteśmy rodzicami dzieci do kilku lat i chcielibyśmy założyć ogród, to na tym etapie zrezygnowałbym z sadzenia najbardziej trujących roślin. Jeżeli jednak rośliny o trujących właściwościach znajdują się już w ogrodzie, dzieci przebywając w naszej zielonej oazie, powinny być pod pod stałą opieką. Sam jestem ojcem trzylatka i wiem, że małe dzieci są bardzo ciekawskie, uwielbiają gałązki, liście oraz barwne koraliki. Podczas zabawy w ogrodzie, syn zawsze jest z osobą dorosłą, nie ma mowy o pozostawieniu go bez opieki. W ogrodzie posiadam kilkanaście (a może i więcej) roślin o właściwościach trujących. Zagrożeniem są także rośliny z cierniami, a w moim ogrodzie także spore oczko wodne. Zbyt wiele tragedii ma miejsce z udziałem dzieci, aby pozwolić sobie na chwilę nieuwagi.
Im starsze dziecko, tym więcej rozumie, ale już od najmłodszych lat, należy tłumaczyć, że niektórych roślin w ogrodzie nie można dotykać, brać do ust. Uczmy dzieci, aby także poza domem były ostrożne i nie spożywały nieznanych im owoców, zerwanych np. w pobliskim parku. Edukacja to podstawa!
Toksyczność roślin wynika z zawartości trujących substancji, których celem jest najczęściej ochrona gatunku. Roślina może być trująca całościowo bądź też częściowo np. owoce, nasiona itp. Często trujące rośliny stają się naszymi sprzymierzeńcami, przy umiejętnym ich wykorzystaniu. Jeżeli dojdzie do zatrucia, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, najlepiej biorąc ze sobą roślinę odpowiadającą za zatrucie. Objawy zatrucia to najczęściej zawroty głowy, biegunka, bóle brzucha, wymioty, a nawet problemy z układem krążenia.
Trujące rośliny w moim ogrodzie to m.in.

Konwalia majowa (Convallaria majalis)
Convallaria majalis
Ciemiernik (Helleborus)
Helleborus niger
Złotokap (Laburnum)
Laburnum
Rącznik pospolity (Ricinus communis)
Ricinus communis
Cis (Taxus)
Taxus
Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)
Colchicum autumnale
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus)
Prunus laurocerasus
Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna)
Ficaria verna
Wilczomlecz (Euphorbia)
Euphorbia cyparissias
Bieluń- Datura
Bieluń
Kalina koralowa (Viburnum opulus)
Viburnum opulus
Tojad (Aconitum)
Aconitum
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)
Galanthus nivalis
Rannik (Eranthis)
Eranthis
Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)
Lonicera periclymenum
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Hedera helix

Pozostałe rośliny trujące to m.in. kokorycz (Castanea),oleander (Nerium), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), czermień błotna (Calla palustris), glicynia (Wisteria), trzmielina pospolita (Euonymus europaeus), wilec (Ipomoea), obrazki plamiste (Arum maculatum), łubin trwały (Lupinus polyphyllus).

Komentarze

 1. Na dzieci w ogrodzie trzeba cały czas patrzeć i ostrzegać.Nie sadząc roślin, które są trujące , może by i było bezpieczniej, ale wielu pięknych kwiatów byśmy nie oglądali. Nasz ogród byłby uboższy w kolory. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie, dlatego mimo wszystko, także mam u siebie sporo roślin o takich, a nie innych właściwościach. Pozdrawiam ciepło
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 3. Здравствуйте.
  В эти святые дни Рождества Христова, хочу поздравить вас с праздником. В этот день Христос пришел, чтобы спасти наш Мир от Тьмы.
  Желаю вам, чтобы светлый праздник вам подарил тепло, и уют в ваш дом, здоровья вам и вашим близким.
  С Рождеством Христовым и с Новым годом.
  Воеводин Дмитрий.

  OdpowiedzUsuń
 4. na pierwszym miejscu niebezpieczeństw dałabym jednak bezmyślnie wykopane "oczka wodne" (często blisko ścieżek, na małej przestrzeni), kamienne kaskady itp.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że bezmyślność i brak wyobraźni dorosłych jest jednak największym niebezpieczeństwem. Nie rośliny, nie ogród, nie oczko. Giga ma rację, na dziecko należy cały czas spoglądać i uświadamiać :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską jest obecnie jednym z najbardziej wyrazistych, roślinnych symbolów Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji w mieszkaniu. Po świętach, zazwyczaj ląduje w śmietniku :(, a przecież można spróbować ją przechować. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, jest tego warta, o czym świadczą liczne zdjęcia, pięknych, rozrośniętych okazów miłośników roślin, którzy z sukcesem uprawiają gwiazdę betlejemską przez wiele lat, nie traktując jej jako rośliny sezonowej.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Oplątwa niebieskawa, modra - Tillandsia cyanea (Rośliny w obiektywie)

Z pewnością oplątwa niebieskawa to oryginalna roślina, którą można uprawiać w domu. Ponieważ lubi wilgotne powietrze, można spróbować jej uprawy w widnej łazience. Liście wąskie, tworzące rozetę, kwiatostan z dachówkowato ułożonych przykwiatków, z pomiędzy których ukazują się niebieskie kwiaty. Po przekwitnięciu, rozeta która wydała kwiatostan zamiera, ale wytwarza odrosty, tak więc uprawa oplątwy może być kontynuowana. Roślina wymaga widnego, słonecznego pomieszczenia, a przy tym ciepłego. Można uprawiać ją w doniczce, a nawet jako epifit, a więc tak jak rośnie w swoim naturalnym środowisku.

Zroślicha, Syngonium- kilka uwag o rodzaju, gatunkach, uprawie i pielęgnacji

Zroślicha uprawiana była w moim rodzinnym domu i jest jedną z tych roślin od których rozpocząłem przygodę z uprawą roślin doniczkowych. Mimo że minęło już ponad 20 lat,  syngonium wciąż mi towarzyszy. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele  pięknych odmian, tak więc warto przyjrzeć się jej bliżej i zaprosić do swojego domu :)

Syrop z miodu, cytryny i imbiru na przeziębienie, kaszel i nie tylko :)

Dziś troszkę inna tematyka, ale do działu Smacznie i zdrowo jak najbardziej pasuje :) Ostatnio po raz kolejny przygotowałem syrop z miodu, cytryny i imbiru, a to dlatego, że świetnie sprawdza się w zwalczaniu przeziębienia i kaszlu. W sumie zażywam go profilaktycznie, ale jak do tej pory przeziębienie i kaszel omija mnie szerokim łukiem. Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc warto sięgać po to co dobroczynnie wpływa na nasz organizm i jest w zasięgu ręki i co ważne nie jest tabletką z apteki.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Rozchodnik okazały (rozchodnikowiec okazały)- uprawia i pielęgnacja

Na jesiennych rabatach nie powinno zabraknąć astrów, chryzantem, traw, a także rozchodnika okazałego, którego można spotkać także pod nazwą rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile). Warto dodać, że jest to aktualna nazwa, choć zazwyczaj używamy tej wcześniejszej. 

Dalie- uprawa i pielęgnacja

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, zwane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali- skąd pochodzą, ale nie przeszkadza im to, aby pięknie kwitnąć, każdego roku. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika.

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Szafirki (Muscari)- uprawa i pielęgnacja

Słońce od samego rana uśmiecha się, ogrzewając otaczający nas świat. Po wietrznej aurze nadszedł czas na relaksujący spacer, krętymi ścieżkami ogrodu. Znów można wkroczyć w ten piękniejszy wymiar rzeczywistości. Od samego rana obcuję z pięknem wiosennego przebudzenia. Festiwal tęczowych barw się rozpoczął i już nikt nie jest w stanie zmienić rozpoczętego spektaklu.