Przejdź do głównej zawartości

Trujące właściwości roślin, a bezpieczeństwo dzieci

Dziś temat związany z trującymi właściwościami, wybranych gatunków roślin ozdobnych, często uprawianych w ogrodach. W przypadku gdy z ogrodu korzystają małe dzieci, należy zadbać o ich bezpieczeństwo. Rośliny trujące w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci.
Euonymus europaeus

Jeżeli jesteśmy rodzicami dzieci do kilku lat i chcielibyśmy założyć ogród, to na tym etapie zrezygnowałbym z sadzenia najbardziej trujących roślin. Jeżeli jednak rośliny o trujących właściwościach znajdują się już w ogrodzie, dzieci przebywając w naszej zielonej oazie, powinny być pod pod stałą opieką. Sam jestem ojcem trzylatka i wiem, że małe dzieci są bardzo ciekawskie, uwielbiają gałązki, liście oraz barwne koraliki. Podczas zabawy w ogrodzie, syn zawsze jest z osobą dorosłą, nie ma mowy o pozostawieniu go bez opieki. W ogrodzie posiadam kilkanaście (a może i więcej) roślin o właściwościach trujących. Zagrożeniem są także rośliny z cierniami, a w moim ogrodzie także spore oczko wodne. Zbyt wiele tragedii ma miejsce z udziałem dzieci, aby pozwolić sobie na chwilę nieuwagi.
Im starsze dziecko, tym więcej rozumie, ale już od najmłodszych lat, należy tłumaczyć, że niektórych roślin w ogrodzie nie można dotykać, brać do ust. Uczmy dzieci, aby także poza domem były ostrożne i nie spożywały nieznanych im owoców, zerwanych np. w pobliskim parku. Edukacja to podstawa!
Toksyczność roślin wynika z zawartości trujących substancji, których celem jest najczęściej ochrona gatunku. Roślina może być trująca całościowo bądź też częściowo np. owoce, nasiona itp. Często trujące rośliny stają się naszymi sprzymierzeńcami, przy umiejętnym ich wykorzystaniu. Jeżeli dojdzie do zatrucia, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem, najlepiej biorąc ze sobą roślinę odpowiadającą za zatrucie. Objawy zatrucia to najczęściej zawroty głowy, biegunka, bóle brzucha, wymioty, a nawet problemy z układem krążenia.
Trujące rośliny w moim ogrodzie to m.in.

Konwalia majowa (Convallaria majalis)
Convallaria majalis
Ciemiernik (Helleborus)
Helleborus niger
Złotokap (Laburnum)
Laburnum
Rącznik pospolity (Ricinus communis)
Ricinus communis
Cis (Taxus)
Taxus
Zimowit jesienny (Colchicum autumnale)
Colchicum autumnale
Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus)
Prunus laurocerasus
Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna)
Ficaria verna
Wilczomlecz (Euphorbia)
Euphorbia cyparissias
Bieluń- Datura
Bieluń
Kalina koralowa (Viburnum opulus)
Viburnum opulus
Tojad (Aconitum)
Aconitum
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)
Galanthus nivalis
Rannik (Eranthis)
Eranthis
Wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum)
Lonicera periclymenum
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Hedera helix

Pozostałe rośliny trujące to m.in. kokorycz (Castanea),oleander (Nerium), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), czermień błotna (Calla palustris), glicynia (Wisteria), trzmielina pospolita (Euonymus europaeus), wilec (Ipomoea), obrazki plamiste (Arum maculatum), łubin trwały (Lupinus polyphyllus).

Komentarze

 1. Na dzieci w ogrodzie trzeba cały czas patrzeć i ostrzegać.Nie sadząc roślin, które są trujące , może by i było bezpieczniej, ale wielu pięknych kwiatów byśmy nie oglądali. Nasz ogród byłby uboższy w kolory. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dokładnie, dlatego mimo wszystko, także mam u siebie sporo roślin o takich, a nie innych właściwościach. Pozdrawiam ciepło
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 3. Здравствуйте.
  В эти святые дни Рождества Христова, хочу поздравить вас с праздником. В этот день Христос пришел, чтобы спасти наш Мир от Тьмы.
  Желаю вам, чтобы светлый праздник вам подарил тепло, и уют в ваш дом, здоровья вам и вашим близким.
  С Рождеством Христовым и с Новым годом.
  Воеводин Дмитрий.

  OdpowiedzUsuń
 4. na pierwszym miejscu niebezpieczeństw dałabym jednak bezmyślnie wykopane "oczka wodne" (często blisko ścieżek, na małej przestrzeni), kamienne kaskady itp.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że bezmyślność i brak wyobraźni dorosłych jest jednak największym niebezpieczeństwem. Nie rośliny, nie ogród, nie oczko. Giga ma rację, na dziecko należy cały czas spoglądać i uświadamiać :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.