Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.
Salix integra

Salix integra
Dlaczego warto uprawiać w ogrodzie Salix integra ‘Hakuro nishiki’?
Każdy kto widział ‘Hakuro nishiki’ potrafi sobie odpowiedzieć na zadane pytanie. Podstawą jej dekoracyjności są szczególnie pięknie, przebarwiające się liście. W okresie wiosennym, mienią się trzema odcieniami barw – różem, bielą i zielenią. Liście wraz z dalszym rozwojem tracą odcień różu i stają się dwubarwne. Poza tym jej pędy w okresie zimowym zachwycają bardzo dekoracyjną czerwienią. Dodatkowo nie ma wygórowanych wymagań odnośnie stanowiska i pielęgnacji. Można ją nabyć w formie krzewu oraz jako drzewko szczepione na pniu. Formy szczepione na pniu osiągają do około 3 m wysokości. Kulisty pokrój rośliny sprawia, że świetnie prezentuje się w zróżnicowanych kompozycjach w ogrodzie.
Salix integra
Posiadam ‘Hakuro nishiki’ zarówno w formie piennej, jak i krzewu i jestem z tych dwóch okazów bardzo zadowolony.
Kilka słów o wymaganiach i stanowisku
Wierzba całolistna ‘Hakuro nishiki’ jest niezwykle światłożądna, dodatkowo jasne stanowisko wpływa na piękniejsze wybarwienie liści. Tak więc wybieramy stanowisko słoneczne oraz ciepłe i osłonięte od wiatrów. W formie piennej wiatry przy dużej koronie oraz nie zabezpieczeniu drzewka przed przewróceniem, mogą doprowadzić do jego złamania. Poza tym w okresie zimowym podczas mroźnych wiatrów częściej przemarza. Oczywiście doskonale regeneruje się, tak więc nie powinno nas to martwić.
Jeżeli chodzi o podłoże, to wierzba jest bardzo tolerancyjna, ważne aby miała ziemię wilgotną. Oczywiście na lepszym podłożu będzie charakteryzowała się większymi przyrostami rocznymi.
Pielęgnacja ‘Hakuro nishiki’
Jeżeli chodzi o pielęgnację tej odmiany to nie jest zbyt zajmująca, ogranicza się do cięcia i w razie potrzeby podlewania i ewentualnie nawożenia. Swoich wierzb nie musiałem jeszcze podlewać, ale warto wiedzieć, że w czasie przedłużającej się suszy może dojść do zasychania liści. Wierzba stanie się bardziej podatna na szkodniki i choroby, a ich także nie brakuje. W przypadku suszy można ją zraszać. Dla zmniejszenia parowania wody z podłoża, najlepiej je ściółkować materiałem organicznym, który nie tylko ograniczy parowanie, ale także z czasem poprawi strukturę podłoża.
Swoje okazy dokarmiam kompostem, nie dość, że dostarcza wierzbie niezbędnych składników odżywczych, to jeszcze poprawia strukturę podłoża, które staje się bardziej chłonne, a więc mające większe możliwości na płaszczyźnie magazynowania wody.
Cięcie ‘Hakuro nishiki’
Pięknie wybarwionymi liśćmi tej odmiany będziemy mogli cieszyć się wówczas, jeżeli nie zaniedbamy jej przycinania. Poza tym możemy nadać jej koronie określoną formę. Cięcie przy tej odmianie należy przeprowadzić nawet kilka razy do roku. Podstawowe przypada na okres wiosenny, zaraz po kwitnieniu, przed pojawieniem się liści (‘Hakuro nishiki’ kwitnie około kwietnia). Bez obaw tniemy na kilka oczek, wierzby lubią cięcie. Przycinanie warto powtórzyć w późniejszym okresie do końca lipca (ostatnie cięcie najpóźniej w sierpniu), ponieważ roślina musi zregenerować się przed nadejściem zimy.
Zastosowanie Salix integra ‘Hakuro nishiki’
Dla mnie najpiękniej prezentuje się jako soliter na tle trawnika, także w towarzystwie wiosennych roślin cebulowych, z iglakami, bukszpanem, na tle roślin o ciemnym ulistnieniu. Poza tym nadaje się do uprawy w pojemnikach, tak więc może pomyślę nad tym, czy nie kupić jej do upiększenia balkonu. Możliwości jest bardzo dużo, pięknie prezentowałaby się także przy oczku wodnym.
Salix integra


Salix integra

Komentarze

 1. Mam ją w formie krzewu. Nigdy nie cięłam jej tak mocno. Teraz już wiem i nie będę się bała tego robić. Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Formy krzewiaste można ciąć nawet na około 10 cm od ziemi. Osobiście nie ciąłem, nie odczuwam potrzeby tak drastycznego cięcia mego krzewu. Forma pienna cięta mocno, gdyż pień cienki i przy dużej koronie o mało co się nie złamał. Poza tym nie mam miejsca na duże i rozłożyste korony :)

  Pozdrawiam ciepło
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja po prostu nie cierpię tej wierzby. Dostaję alergii na sam dźwięk jej nazwy. Być może, dlatego że jest w co drugim ogrodzie jako jego perła. Dla mnie jest jak tania błyskotka. Widzę po okolicy, że nie jest pielęgnowana we właściwy sposób (czyli nie cięta), przypalana przez słońce, atakowana przez choroby.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pani Ewo gusta są różne, a że jest powszechna to się zgodzę. Nawet na osiedlach jest bardzo często sadzona. Popularna, bo wyrazista, łatwa w uprawie i tania, a że nie pielęgnowana, cóż często wynika to z braku wiedzy, braku czasu, a także z lenistwa. Mi się podoba, zwłaszcza w formie krzewu i stanowi świetny akcent kolorystyczny :)

  Pozdrawiam ciepło
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 5. Niby też jej nie lubię, ale jak pięknie potrafi się wkomponować w rabatę, taką niby angielską. Pnia nie widać, a one [ mam dwie] świecą nad wszystkim cudnym kolorem.

  OdpowiedzUsuń
 6. O gustach się dyskutuje, a ja kupiłam sobie ją na balkon ;) Rośnie i na pewno ją będę przycinać ;)
  Tylko zastanawiam się jak ją przechować w czasie zimy ? Wystarczy otulić doniczkę i pień czy lepiej wytransportować ją do piwnicy ?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Anonimowy7/04/2013

  Moja przetrwała zimę na balkonie bez podlewania,jedynie donica była otulona.

  OdpowiedzUsuń
 8. Anonimowy7/09/2013

  Proszę o radę. Miesiąc po zasadzeniu moja wierzba zaczęła usychac mimo podlewania. Po podcieciu jest jeszcze gorzej. Jak ja zregenerować? Prosze o pomoc

  OdpowiedzUsuń
 9. Silne przycięcie, wykluczenie obecności szkodników i chorób oraz podlewanie powinno pomóc :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam mam pytanie co to może być,u pnia wierzby pojawiają się jakby trociny,tak jakby coś zjadało pień,czy to jakieś szkodniki,nie wiem hak wstawić tu zdjęcie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie :) Proszę sprawdzić czy wierzba nie została zaatakowana przez krytoryjka (Cryptorhynchus lapathi).

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 11. Dla zmniejszenia parowania wody z podłoża, najlepiej je ściółkować materiałem organicznym, który nie tylko ograniczy parowanie - czym dokładnie jest materiał organiczny o ktorym wspominasz ? Gdzie mozna go kupic? Mam wierzbę na balkonie zastanawiam sie czy nie przykryć wierzchniej warstwy ziemi korą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałem na myśli korę przekompostowaną. W przypadku uprawy wierzby w pojemniku ściółkowanie jest konieczne. Wierzba nie lubi przesuszenia, więc warto robić wszystko, aby ograniczyć ubytek wody z podłoża.

   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 12. Nie wiem dlaczego jest napisane o zraszaniu tej wierzby Zrosiłem dwie szt bo tyle mam i wszystkie liście w obu pousychały Nie wiem co dalej z nimi bedzie mam nadzieję że odbiją

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wierzba japońska, pochodząca z wilgotnych obszarów Japonii preferuje wilgotne podłoże, a także podwyższoną wilgotność powietrza. Zraszanie jej nie szkodzi, chyba że spryskamy ją zimną wodą w upalny dzień. Nie dość, że roślina dozna szoku termicznego, to jeszcze dojdzie do poparzeń liści.

   Usuń
 13. Czy można w donicy z wierzbą zasadzić dodatkowo jakieś kwiatki np. Campanula?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że tak. Mogą to być zarówno rośliny sezonowe jak i byliny. Im większa donica tym większe możliwości stworzenia, bardziej zróżnicowanej kompozycji. Mnie podoba się zestawienie wierzby 'Hakuro nishiki' z dąbrówką rozłogową. Widziałem takie połączenie i muszę przyznać, że w okresie kwitnienia był to (jak dla mnie) bardzo przyjemny widok. Jeżeli chodzi o dzwonki, to gdy zostały one wspomniane, od razu przypomniał mi się dzwonek Poszarskiego. On tak obficie kwitnie i ma długie łodygi, dlatego też ładnie by zwieszał się z pojemnika. Ciekawie zaprezentuje się także srebrzysta kompozycja urozmaicona barwnymi akcentami. Ze srebrnych akcentów na pewno nadają się mrozy, które ja osobiście bardzo lubię. Tak naprawdę możliwości jest bardzo dużo, tak więc już teraz jestem ciekaw na jakie rośliny się Pani zdecyduje. Pozdrawiam, życząc miłego dnia :)

   Usuń
  2. Dziękuję bardzo za radę :) Wierzbę kupiłam miesiąc temu, a dzwonki dopiero teraz będę sadzić we wspólnej donicy. Liczę na fajny efekt na wiosnę. Z początku ją masakrycznie zalałam...zawiódł bajer samonawadniający w donicy i nie wiem kiedy wierzba stała już w błocie. Nic jej jednak się nie stało, rośnie jak szalona i wypuszcza chyba ze 2 liście na dobę ;) Jednak dzisiaj zauważyłam na młodych listkach MSZYCE!!! No i panika, będę po weekendzie ją w końcu przycinać (do tej pory szkoda mi było ;) być może na chwilę będzie kłopot z głowy, jednak martwię się o dzwoneczki na dole. Czy np. spryskanie chemicznym środkiem owadobójczym im może zaszkodzić? Pozdrawiam :)

   Usuń
  3. W uprawie doniczkowej trzeba uważać na nadmiar wody, przy czym epizody z krótkotrwałym zalaniem, raczej jej nie zaszkodzą. Środek na mszyce nie będzie problemem dla nowych mieszkańców donicy. Warto sięgać po ekologiczne sposoby zwalczania szkodników na roślinach. Bardzo popularnym jest rozpuszczone w ciepłej wodzie szare mydło potasowe. Można spróbować także z wyciągiem z cebuli, bo ona zawsze jest pod ręką :) Pozdrawiam Grzegorz

   Usuń
 14. Witam mam pytanie mam wierzbę koło domu i nie wiem jak ja przyciąć zeby zrobiła się ładniejsza nigdy ją nie przycinałam ponieważ nie wiem jak i teraz jest rozłorzysta a galęzie dotykają ziemi teraz powinno się przyciąc ale nie wiem ile żeby mi nie uschła to jest wierzba Hakuro Nishiki pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę przesłać zdjęcie wierzby na adres kontakt@az-ogrodnictwo.pl :) Dodam tylko, że wierzba Hakuro- Nishiki nie boi się cięcia i dzięki niemu zyska ładny, zwarty pokrój. Tniemy zależnie od potrzeb, zazwyczaj bardzo krótko. Czekam na zdjęcie :) Z pozdrowieniami G.

   Usuń
 15. Witam, czy ta wierzba ma długie korzenie? Jak daleko od trzeba ją posadzić od drenażu, na głębokości ok. 60-70 cm, aby nie było ryzyka wrastania korzeni w dreny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, najlepiej posadzić ją około 3 m od drenażu. Pozdrawiam Grzegorz

   Usuń
 16. Witam, popełniłam błąd przy sadzeniu mojej wierzby japońskiej: umieściłam ją przy płocie i na stanowisku gdzie słońce jest tylko do południa. Chciałbym ją przesadzić. Proszę o poradę kiedy i jak to zrobić żeby przetrwała?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak duża jest to wierzba, ile lat już rośnie u Pani, ale tak ogólnie wierzbę najlepiej byłoby przesadzić wczesną wiosną, wcześniej skracając jej gałęzie. Przesadzamy z dużą bryłą korzeniową, nie zapominając o jej podlewaniu. Jeżeli jest w formie drzewka szczepionego na pniu, to konieczne będzie palikowanie. Wierzbę można także przesadzić jesienią, tak około października, także zwracając uwagę, aby jej nie przesuszyć. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 17. Super blog !!! Tak wiele można skorzystać ... Też posiadam dużą , wieloletnią wierzbę która " łysieje " od spodu ale obawiam się ją przyciąć po ziemi iżby nie zamarła...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie i dziękuję za miły komentarz :) Cięcia wierzby nie należy się bać, proszę przesłać zdjęcie wierzby na kontakt@az-ogrodnictwo.pl Pozdrawiam :)

   Usuń
 18. Witam, w tym roku posadziłam dwa krzewy oraz jedną na pniu, jednak z przyczyn niezależnych odemnie niestety zaniedbałam cięcie (zrobiłam to raz) i jest mało zwarta i regularna :/ czy jak zacznę od wiosny to mam szansę na zgrabną formę wierzb ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, oczywiście że tak :) Wierzba nie boi się cięcia, można ją przycinać kilka razy do roku, nawet znacząco. Bez problemu uzyska Pani zamierzony efekt. Z pozdrowieniami Grzegorz :)

   Usuń
 19. Ja dopiero kilka dni temu zasadziłam moją wierzbę malusieńką (sadzonka ukorzeniona)
  o wys. 25 cm; podlewam, podziwiam, obserwuję jak będzie rosła. Listki ma trójkolorowe; wierzę, ze się przyjmie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. One szybko rosną, ale warto ją przycinać, aby ładnie się zagęściła. Jak nie będzie przesuszona, to powinna sobie dać świetnie radę, to mało wymagający krzew :) Trzymam kciuki i pozdrawiam :)

   Usuń
 20. Mam pytanie: jaki jest przyrost roczny wierzby Hakuro-Nishiki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ona bardzo szybko rośnie, choć przyrost roczny uzależniony jest od wielu czynników. Można liczyć na przyrost na poziomie około kilkudziesięciu centymetrów do ponad metra. Oczywiście wierzbę należy przycinać, aby ładnie się zagęściła, bo straci na swojej dekoracyjności.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pierwiosnek japoński (Primula japonica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Dalie- uprawa i pielęgnacja

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?