Przejdź do głównej zawartości

Wrzesień w ogrodzie

Jesień wyraźnie zaznaczyła swoją obecność. Osobiście odczuwam to rankiem, kiedy chłód daje się we znaki. W ciągu dnia słonecznie i ciepło, więc korzystam z tych chwil, które wkrótce złotem będą malowane, przynajmniej tego nam wszystkim życzę :)
Chestnuts

Ogród ozdobny
Jesień, to już końcówka sezonu ogrodniczego, to okres, w którym należy przygotować nasze rośliny do snu zimowego, zadbać o ich kondycję, aby bez żadnych problemów przetrwały zimę.
Wrzesień to miesiąc w którym przybywa nam pracy na ogrodowych rabatach. Należy zadbać nie tylko o kompozycje jesienne, ale także o te przyszłoroczne, tak więc przesadzanie i sadzenie roślin często jest niezbędne.
W tym miesiącu przede wszystkim sadzimy, sadzimy i jeszcze raz sadzimy. To odpowiedni czas na sadzenie cebul roślin, które wiosną zachwycą wyrazistymi barwami oraz zróżnicowaną formą kwiatów. Szafirki, przebiśniegi, hiacynty, tulipany, cebulice, krokusy itd. , to te gatunki, które koniecznie powinny zostać uwzględnione na wczesnowiosennych i wiosennych rabatach. Wrzesień to także dobra pora na wysadzanie lilii. Lilie orientalne najlepiej posadzić w okresie wiosennym, ze względu na ich większą podatność na przemarzanie. Pamiętajmy o zaprawieniu cebul, aby uchronić je przed ewentualnym atakiem chorób grzybowych. W przypadku pojawiania się nornic i innych gryzoni mających chrapkę na nasze rośliny cebulowe, koniecznie wysadzajmy je w specjalnych koszyczkach. Osobiście przez gryzonie utraciłem sporo wyrośniętych- kilkuletnich cebul lilii, tulipanów itp., tak więc lepiej dmuchać na zimne niż liczyć straty. Pod koniec miesiąca wykopujemy mieczyki. Tak, to odpowiedni czas i powinniśmy się to tego przyłożyć, dokładnie wykopując wyrośnięte cebule wraz z przybyszowymi. Po oczyszczeniu i osuszeniu, należy je przenieść do pomieszczenia np. piwnicy, gdzie w skrzyniach wypełnionych np. torfem będą czekać na swoje przyszłoroczne pięć minut.
Wrzesień to doskonały czas na wysadzanie roślin zimozielonych z bryłą korzeniową, a więc iglaków oraz roślin o zimozielonych liściach (rododendrony, laurowiśnie itd.). Przed posadzeniem należy odpowiednio przygotować podłoże, pamiętając o spulchnieniu, odchwaszczeniu oraz uzupełnieniu kompostem. Należę do zagorzałych zwolenników, tego nawozu organicznego, który nie tylko wzbogaca podłoże w składniki pokarmowe, ale także poprawia strukturę oraz zwiększa możliwości w zakresie absorpcji wody. Nie szczędźmy wody nowo posadzonym roślinom. W słoneczne dni parowanie, jest jeszcze znaczące, tak więc ubytki wody należy uzupełniać, zwłaszcza w okresie aklimatyzacji roślin.
To dobry czas na założenie wrzosowiska. Wrzosy to wyjątkowe krzewinki zaliczane do roślin wrzosowatych. Zachwycają delikatnością i zróżnicowaniem barw. Dzięki bogactwu odmian, możemy stworzyć wrzosowiska kwitnące już od czerwca, barwne do późnej jesieni. Przy zakładaniu wrzosowiska powinniśmy pamiętać o zapewnieniu roślinom kwaśnego oraz przepuszczalnego podłoża i słonecznego, ciepłego stanowiska. Ich zróżnicowanie sprawia, że wrzosowiska będą wręcz zjawiskowe. Jeżeli przy sadzeniu skorzystamy, z ostatnio bardzo modnej mikoryzy, z pewnością zwiększymy prawdopodobieństwo przyjęcia się roślin, jak również zyskamy bardziej odporne oraz dorodniejsze i mniej problemowe w uprawie okazy.
Pozostając w tematyce sadzenia, warto wspomnieć jeszcze o tym, że wrzesień to dobry okres na dalsze dzielenie bylin oraz ich sadzenie. W zasadzie to już ostatni moment, zwłaszcza, jeżeli chodzi o byliny kwitnące wiosną (żagwin, płomyk szydlasty, gęsiówka kaukaska). Wcześniejsze sadzenie, pozwoli im na pełniejszą aklimatyzację, co przełoży się na obfitsze kwitnienie, które przecież jest tak wyczekiwane po smutnej  zimie.
Pamiętajmy także, że wrzesień to dobry czas na sadzenie roślin dwuletnich.
Poza tym wrzesień w ogrodzie ozdobnym to także dalsze plewienie, zasilanie już jesiennymi nawozami, usuwanie przekwitłych kwiatostanów oraz rozmnażanie krzewów.
Hylotelephium spectabile

Echinaceae purpureae
Warzywnik
Wrzesień należy do tych najprzyjemniejszych miesięcy, kiedy w pełni możemy korzystać z dobrodziejstw ziemi. Uwijamy się, aby przygotować się na nadchodzące zimowe, mroźne dni. Jestem zwolennikiem uprawy dużych ilości warzyw. Własne przetwory to skarb, którego zróżnicowanie może poprawić stan naszej odporności i ogólnie zdrowia. Warto poczytać, jaka niesamowita moc kryje się w naszych popularnych warzywach.
Herbs

Kale
W październiku jeszcze przed przymrozkami , należy zakończyć zbiory warzyw i owoców ciepłolubnych. Oczywiście do takich okazów zaliczają się zarówno papryka, jak i pomidory. Aby nie pozbywać się jeszcze zielonych owoców pomidora, zerwane rośliny można przesuszyć wieszając w przewiewnym miejscu.
Wykopujemy m.in. marchew, pietruszkę, buraki ćwikłowe, seler itd. Kończymy zbiory fasolki szparagowej, cebuli, ogórków gruntowych. U mnie najpopularniejsze warzywa korzeniowe zimowane są w kopcu. Dzięki takiemu przechowywaniu, zachowują długo świeżość oraz soczystość. Część buraczków ćwikłowych jest gotowana i przecierana na sałatkę. Zimowe obiady z tak smacznym dodatkiem są przepyszne, jedyne w swoim rodzaju i ponad sklepowe odpowiedniki.
Pamiętajmy, że po zawiązaniu główek brukselki należy przeprowadzić jej ogławianie. Zabieg ten pozwoli na bardziej równomiernie dojrzewanie.
Jeżeli zaistnieje konieczność przesadzenia rabarbaru, to wrzesień jest dobrym okresem. U siebie, w ramach przeprowadzki warzywnika w inne miejsce, rabarbar został podzielony dwa lata temu. Z dzieleniem nie ma problemu. Rabarbar najlepiej wykopać szpadlem, a następnie podzielić na części- niech każda część zawiera chociaż 1-3 pąki.
Na początku września wprost do gruntu można wysiać jeszcze rzodkiewkę i koper. Siew można wykonać także w inspekcie, a w okresie ewentualnych przymrozków należy je przykrywać np. agrowłókniną.
Pozostając przy siewie, warto zauważyć, że we wrześniu mamy możliwość wysiać warzywa, które przezimują, a w roku następnym szybciej zaczną plonować np. roszponkę, sałatę, szpinak (zimowe odmiany).
Wolne przestrzenie możemy obsiać poplonem jesiennym, który stanowi doskonały nawóz zielony. Jako poplon można zastosować m.in. gorczycę, żyto oraz wykę.
Sad
Sad należy do tych miejsc, które w okresie jesiennym dostarczają nam samych smakowitości. Obfite zbiory owoców to coroczne marzenie i duma w przypadku jego spełnienia. Przy odpowiedniej pielęgnacji drzew i krzewów owocowych nie powinno być problemów z plonowaniem, chyba że pogoda nie dopisze ;/ Jak wiadomo owoców nigdy za wiele, tak więc trzeba zakasać rękawy i skorzystać z danego dobrodziejstwa! W żadnym domu nie powinno zabraknąć własnoręcznie robionych przetworów. Są one źródłem witamin i pozwalają znaczącą urozmaicić naszą dietę.
W moim sadzie znajduje się około 20 drzew owocowych, w różnym wieku. Można spotkać drzewa posadzone jeszcze przed wojną, ale również takie, które goszczą od zeszłego roku. Oczywiście dominują jabłonie, grusze oraz śliwy. Poza tym są także wiśnie, czereśnie, brzoskwinia a nawet dwa orzechy włoskie. W większości to małe okazy, choć zdecydowana większość owocuje. Poza tym w ogrodzie ozdobnym posiadam kilka śliw oraz rozłożystą jabłoń. Owoców jest sporo, przy czym stare odmiany licznie owocują najczęściej przemiennie co dwa lata.
We wrześniu zbieramy owoce z jesiennych jabłoni oraz grusz, śliw i pozostałych drzew owocowych. Należy pamiętać, że o dojrzałości danego owocu decydują pojawiające się spady owoców. Ręcznie zebrane owoce można dłużej przechowywać.
Na początku września można jeszcze sadzić truskawki, poza tym przygotowujemy podłoże pod nowe nasadzenia. Należy także prześwietlić zbyt zagęszczone korony, dzięki czemu owoce będą równomierniej dojrzewały. Poza tym nawozimy jesiennymi nawozami oraz usuwamy i palimy uszkodzone pędy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.