Przejdź do głównej zawartości

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską


Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.
Spiraea japonica

Spiraea japonica może zostać potraktowana jako roślina okrywowa, na rabatę, do nasadzeń grupowych, a także na niskie żywopłoty. Doskonale znosi okres zimy, jest w pełni mrozoodporna, a zmienność odmianowa, pozwala na tworzenie zróżnicowanych aranżacji w ogrodzie.
Tawuły japońskie osiągają do około jednego metra wysokości, czasem są wyższe. Dekoracyjne z drobnych kwiatów, zebranych w baldachogrona. Kwitną późną wiosną i latem. W bogactwie odmianowym, możemy nabyć także formy o dekoracyjnych np. złocistych liściach.
Nie mające znaczących wymagań także w zakresie podłoża (wystarczy lekko żyzne, dostatecznie wilgotne), poradzi sobie w okresie suszy. Pamiętajmy jednak, że najpiękniej zaprezentuje się na optymalnie dopasowanym stanowisku. 
Tawuły japońskie kwitną na pędach tegorocznych, dlatego też chcąc zapewnić sobie zwarte, pięknie zagęszczone i obficie kwitnące krzewy, każdej wiosny należy przeprowadzić cięcie tawuły japońskiej. Przycinanie krzewu nie jest skomplikowane, a wręcz przeciwnie jest bardzo proste, ponieważ tawułę japońską tniemy na tzw. jeża, a więc skracamy wszystkie pędy blisko podłoża, około 5- 15 cm nad ziemią.
Warto pamiętać także o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, aby przedłużyć kwitnienie krzewu.
Termin cięcia tawuły japońskiej to wczesna wiosna jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji.
Więcej na temat uprawy tawuły japońskiej przeczytasz tutaj.

Komentarze

 1. Mam taki jak na Twoim zdjęciu. Bardzo go lubię. Nie miałam pojęcia że mogę go tak podstrzyc. Ale na pewno tak zrobię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zabieg cięcia na pewno wyjdzie jej na dobre :) Pozdrawiam :):):)

   Usuń
 2. Cięłam, ale tak krótko. W tym roku tak zrobię, jak pokazujesz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niskie przycinanie krzewu jest jak najbardziej właściwe :)

   Usuń
 3. Kocham tawuły za ich urodę i to, że rosną w mojej kiepskiej ziemi. Mam kilka gatunków i między innymi tę, którą pokazałeś. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Także lubię tawuły, ale nie od razu byłem ich fanem. Musiałem do tego dojrzeć :) Pozdrawiam :):):)

   Usuń
 4. Ja swoje tawuły przycinam ostro tylko po przekwitnięciu. To ciekawe, może powinnam zmienić zwyczaje?
  Serdeczności Grzesiu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewo ja stosowałem zawsze tradycyjną metodę, latem dodatkowo usuwając przekwitające kwiatostany, ewentualnie korygując kształt krzewu. Jak Tobie pasuje Twoja metoda i się u Ciebie sprawdza... Ciekawi mnie tylko termin przycięcia i czy ono jest przeprowadzone nisko?

   Usuń
  2. Po pierwszym kwitnięciu przycinam dość ostro zachowując jednak kształt - większość moich tawuł ma formę kuli, największa z nich ma średnicę około 1,5 m. Zazwyczaj zakwitają ponownie, choć już nie tak obficie. Początkiem jesieni przycinam tylko kwiatostany i koryguję bryłę. Wiosną już tylko czekam na pierwsze listki. Najstarsze tawuły mają już około 12 lat i wciąż są w formie. Fakt, że przy takim sposobie cięcia środki krzewów są niedoświetlone ale nie ma to większego wpływu na kulistą powierzchnię tawuł.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.