Przejdź do głównej zawartości

Hiacynty, hiacynt (Hyacinthus)- kilka słów o gatunku, odmianach oraz uprawie i pielęgnacji

Hiacynty zaliczane są do najpopularniejszych i najbardziej pożądanych w ogrodzie roślin cebulowych. W okresie wiosennym zachwycają dużymi i zmiennymi pod względem barwy kwiatostanami. Ze względu na łatwość pędzenia, a więc poprzez przyspieszenie kwitnienia, mogą nam towarzyszyć już w okresie późnojesiennym i zimowym, kiedy to pojawiają się m.in. w ofercie kwiaciarni. Dekoracyjne kwiaty na tle odpowiednio dobranych pojemników, to widok, który rozjaśni zimowe wnętrza naszych mieszkań. Nie zapominajmy również o pięknym zapachu hiacyntów, dzięki któremu wiosnę możemy poczuć także zimą.
Hyacinthus
Hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis) charakteryzuje się olbrzymim zróżnicowaniem odmianowym. Tysiące odmian, które uzyskano w wyniku prac hodowlanych sprawia, że mamy sporo możliwości aranżacyjnych i bez problemu stworzymy barwne, wyraziste potoki kwitnących kwiatów.
Naturalne siedliska tej pięknej rośliny występują głównie na obszarze Azji (Azja Mniejsza). Łatwość uprawy i piękno spowodowały, że hiacynt stał się niezwykle popularną rośliną ozdobną, cenioną od kilku wieków.
Czy wiesz że …
Według mitologii greckiej nazwa rośliny pochodzi od imienia młodzieńca, władcy spartańskiego, w którym kochał się m.in. Apollo.
Za co cenimy hiacynty?
Hiacynty doceniamy przede wszystkim za zróżnicowanie oraz łatwość uprawy. Kwitną w okresie od kwietnia do maja, a ich kwiatostany mogą nam towarzyszyć do trzech tygodni.
Zróżnicowanie odmianowe
W wyniku prac hodowlanych uzyskano tysiące odmian zróżnicowanych przede wszystkim pod względem barwy, wysokości oraz dorodności kwiatostanu. Starano się uzyskać duże kwiatostany z większą liczba kwiatów tworzących kwiatostan.
Do najciekawszych odmian zaliczymy:
‘Jan Bos’ – piękna odmiana o wyrazistych, ciemno różowych (czerwonawych) kwiatach.
‘Blue Giant’- odmiana o błękitnych kwiatach.
‘Crystal Palace’- odmiana o kwiatach zachwycających ciemnym odcieniem barwy niebieskiej.
‘Lady Derby’- odmiana o jasno różowych kwiatach.
‘City of Harlem’- odmiana o żółtych kwiatach.
‘Carnegie’- odmiana o białych kwiatach.
‘Gipsy Queen’ – odmiana o bardziej łososiowych kwiatach.
‘Woodstock’- odmiana zachwycająca ciemnym fioletem kwiatów.
‘Hollyhock’ – odmiana o pełniejszych bardziej czerwonych kwiatach.
‘Dark Dimension’- odmiana o bardzo ciemnych kwiatach.
Budowa rośliny
Hiacynty należą do roślin cebulowych, składających się z części podziemnej, którą stanowi organ spichrzowy w formie cebuli. To właśnie tam gromadzone są składniki pokarmowe. Jej wielkość jest zróżnicowana, zależnie od wielu czynników, a jej obwód może osiągać nawet do około 18- 20 cm. Cebule o dużym obwodzie nadają się do pędzenia.
Hyacinthus

Hyacinthus
Czy wiesz że …
Cebule z białawą srebrzystą łuską to odmiany o kwiatach białych bądź żółtych, natomiast bardziej fioletowe, to odmiany zachwycające innymi barwami.
Wiosną ukazują się liście, których długość może dochodzić do 30 cm. Kwiatostan walcowaty, składający się z dzwonkowatych kwiatów, osadzony jest na pędzie kwiatostanowym. Po przekwitnięciu kwiatów, tworzą się nasiona.
Wymagania
Hyacinthus wymagają stanowisk słonecznych do lekko zacienionych, osłoniętych, charakteryzujących się przepuszczalnym choć żyznym podłożem. Podłoże o odczynie obojętnym do zasadowego, powinno być lekko wilgotne, wzbogacone kompostem. Ciężkie gleby należy rozluźnić kompostem, piaskiem czy też innym kruszywem, dzięki któremu zwiększymy jej przepuszczalność.
Jak pielęgnować hiacynty, aby pięknie kwitły?
W uprawie hiacyntów niezbędnym jest zapewnienie optymalnych warunków do ich prawidłowego rozwoju.
Zakupione cebule wysadzamy na przełomie września i października w próchnicze, zasobne i przepuszczalne podłoże. Przed wysadzeniem cebule zaprawiamy. Pamiętajmy także, że tylko duże cebule wydadzą dorodne kwiaty. Wielkość cebuli uzależniona jest od jej wieku, a także od ilości dostarczonych jej składników pokarmowych w roku poprzedzającym kwitnienie.
Głębokość sadzenia powinna być uzależniona od wielkości cebuli. Uznaje się, że cebule należy sadzić na trzykrotną wysokość sadzonej cebuli. Odległości między cebulami są również zmienne od kilku do kilkunastu centymetrów, również zależnie od ich wielkości.
Cebule sadzimy grupami po kilka- kilkanaście cebul danej odmiany. Tak posadzone wyglądają bardziej zjawiskowo.
Posadzone cebule mogą pozostać na danym miejscu 2- 3 lata po czym zaczną drobnieć aż wyginą. Można cebule wykopywać każdego roku, pamiętając, że nie sadzimy hiacyntów po roślinach cebulowych.
Wysadzone cebule na okres zimy należy okryć- podsypać torfem, a także nakryć świerkowymi gałązkami. W bezśnieżne zimy hiacynty mogą wymarzać, a poza tym zmienna temperatura mrozy- odwilż, negatywnie wpływa na cebule.
Ponieważ cebule hiacyntów są żarłoczne, należy zadbać o odpowiednią dawkę składników pokarmowych. Jesienna dawka kompostu może zostać uzupełniona wiosennym dokarmianiem Azofoską. Pierwszą dawkę można zastosować wraz z rozpoczęciem wegetacji rośliny, a drugą powtarzamy po około miesiącu.
Po kwitnieniu, usuwamy przekwitnięty kwiatostan, dzięki czemu nie dopuścimy do wytworzenia się nasion, a cała energia zostanie przekazana cebuli, która powinna mieć spory obwód, tylko wówczas wyda piękne i zwarte kwiatostany.
Jeżeli będzie taka potrzeba, rośliny dodatkowo podlewamy, a w między czasie odchwaszczamy i pilnujemy, aby nie pojawiły się choroby oraz szkodniki.
Po zaschnięciu liści, a więc na przełomie czerwca i lipca można przystąpić do ostrożnego wykopywania i sortowania cebul. Posortowane cebule należy przechować do jesiennego sadzenia w pomieszczeniu suchym, osłoniętym przed bezpośrednim nasłonecznieniem, w którym temperatura powinna wynieść około 20- 25°C.
Rozmnażanie hiacyntów
Hiacynty rozmnażamy wegetatywnie poprzez cebulki przybyszowe, które nie tworzą się jednak w dużych ilościach. Dorodne cebule mogą wytworzyć do kilku cebulek przybyszowych rocznie. Pamiętajmy aby ostrożnie je oddzielać od cebuli matecznej.
Aby uzyskać wyższą liczbę cebulek przybyszowych, należy naciąć piętkę cebuli. Nacięcie w formie krzyża należy zasypać węglem drzewnym.
Hiacynty na balkonie i tarasie
Aby cieszyć się pięknem hiacyntów na balkonie i tarasie, konieczny będzie zakup roślin w kwiaciarni bądź też samodzielna uprawa w pojemnikach. W uprawie pojemnikowej pamiętajmy o drenażu, a także o tym, że cebule nie przetrwają zimy w pojemniku wystawionym na mróz. Koniecznym będzie przeniesienie ich w miejsce zabezpieczone przed mrozem.
Pędzenie hiacyntów czyli przyśpieszenie ich kwitnienia
W okresie jesienno- zimowym mamy możliwość uprawy hiacyntów w domu. Dzięki pędzeniu zyskujemy możliwość uzyskania namiastki wiosny w warunkach domowych . W sprzedaży nie brakuje cebul przeznaczonych do pędzenia. Można nabyć także gotowe zestawy. Kwiaty hiacynta możemy uzyskać uprawiając go w podłożu, a także w naczyniu bez podłoża, jednak ze stałym dostępem do wody. Bezpośredni kontakt z wodą mają tylko korzenie, gdyż w innym wypadku doszło by do zagniwania cebuli.
Do pędzenia nadają się wyłącznie duże cebule, których obwód przekracza 16 cm. Nie mogą one mieć żadnych zmian chorobowych, ani uszkodzeń mechanicznych.
Aby cieszyć się hiacyntami od grudnia- stycznia, proces pędzenia należy rozpocząć już we wrześniu- październiku. Cebule sadzimy w niewielkie doniczki, w przepuszczalne, żyzne podłoże, tak aby wystawał wierzchołek cebuli oraz umiarkowanie podlewamy. Przez okres około kilkunastu tygodni (2- 3 miesiące) posadzone cebule przechowujemy w chłodniejszym pomieszczeniu. W tym czasie cebula wyda korzenie, a naszym oczom ukażą się kiełki. Gdy się pojawią, doniczkę nakrywamy ciemnym papierem formie stożka. Gdy zauważymy pąk kwiatowy zdejmujemy nakrycie, a doniczkę przenosimy do mieszkania, gdzie hiacynt w pełni zakwitnie. Optymalna temperatura dla kwitnącego hiacynta to około 20°C oraz jasne pomieszczenie.
Po przekwitnięciu usuwamy kwiatostan, trzymamy w doniczce aż do zaschnięcia liści, po czym wyjmujemy cebulę, oczyszczamy, a w okresie jesiennym wysadzamy do ogrodu.
Hyacinthus
Choroby i szkodniki
Zapewnienie jak najbliższych optymalnym warunków do rozwoju danej rośliny to podstawa, aby uprawa przebiegała prawidłowo. Tylko wówczas pojawienie się zmian chorobowych ograniczymy do minimum. W takich warunkach rośliny wykazują także wyższą odporność na porażenie przez szkodniki.
W uprawie hiacyntów liczy się żyzne, bogate w składniki pokarmowe podłoże, dzięki któremu rośliny wytworzą duży kwiatostan, ładnie wybarwiony i zwarty. Odpowiednia przepuszczalność podłoża ograniczy nadmiar wilgoci, która może doprowadzić do ospowatości hiacynta, objawiającej się licznymi skorowaceniami.
Tak jak w przypadku innych roślin, zagrożeniem dla hiacyntów jest szara pleśń. Przy silnym porażeniu doprowadza do zamierania roślin. Na porażonych roślinach początkowo zaobserwujemy liczne przebarwienia na liściach, łodygach, a z czasem także na kwiatach. Na samym początku żółtawe, następnie brunatniejące. Chorobę zwalczamy usuwając porażone części roślin, uzupełniając stosowaniem odpowiednich środków grzybobójczych.
Z innych chorób należy pamiętać o zgniliźnie twardzikowej hiacynta, zgniliźnie bakteryjnej cebul i pędów, a także mokrej zgniliźnie.
Jeżeli chodzi o szkodniki, to należy uważać przede wszystkim na węgorka niszczyka, rozkruszka korzeniowca, a także udnicę cebulówkę.
Zastosowanie
Hiacynty wykorzystywane są do obsadzania rabat, najlepiej w zacisznych, słonecznych zakątkach ogrodu. Ze względu na przyjemny zapach, warto je sadzić w pobliżu kącików wypoczynkowych. Doskonale sprawdzą się jako wiosenna dekoracja mieszkania, balkonu i tarasu.
Hyacinthus

Hyacinthus

Hyacinthus
Więcej zdjęć znajdziesz tutaj. Zapraszam 😊

Bogatą ofertę cebulek hiacyntów znajdziesz w tym Sklepie Ogrodniczym Online.

Komentarze

 1. Piękne zdjęcia :-) Ja tam nie jestem jakimś wielkim fanem tych roślin ale zawsze mile zobaczyć takie kwiaty zimą :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszelkie barwne akcenty są miłe dla oka, zwłaszcza na przedwiośniu i wiosną. Pozdrawiam:)

   Usuń
 2. Ja mam dużo hiacyntów w ogródku w różnych kolorach i uwielbiam ich zapach. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiosenne rabaty u Ciebie muszą pięknie wyglądać i jeszcze ten zapach :) Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską jest obecnie jednym z najbardziej wyrazistych, roślinnych symbolów Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji w mieszkaniu. Po świętach, zazwyczaj ląduje w śmietniku :(, a przecież można spróbować ją przechować. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, jest tego warta, o czym świadczą liczne zdjęcia, pięknych, rozrośniętych okazów miłośników roślin, którzy z sukcesem uprawiają gwiazdę betlejemską przez wiele lat, nie traktując jej jako rośliny sezonowej.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Zroślicha, Syngonium- kilka uwag o rodzaju, gatunkach, uprawie i pielęgnacji

Zroślicha uprawiana była w moim rodzinnym domu i jest jedną z tych roślin od których rozpocząłem przygodę z uprawą roślin doniczkowych. Mimo że minęło już ponad 20 lat,  syngonium wciąż mi towarzyszy. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele  pięknych odmian, tak więc warto przyjrzeć się jej bliżej i zaprosić do swojego domu :)

Dalie- uprawa i pielęgnacja

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, zwane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali- skąd pochodzą, ale nie przeszkadza im to, aby pięknie kwitnąć, każdego roku. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika.

Oplątwa niebieskawa, modra - Tillandsia cyanea (Rośliny w obiektywie)

Z pewnością oplątwa niebieskawa to oryginalna roślina, którą można uprawiać w domu. Ponieważ lubi wilgotne powietrze, można spróbować jej uprawy w widnej łazience. Liście wąskie, tworzące rozetę, kwiatostan z dachówkowato ułożonych przykwiatków, z pomiędzy których ukazują się niebieskie kwiaty. Po przekwitnięciu, rozeta która wydała kwiatostan zamiera, ale wytwarza odrosty, tak więc uprawa oplątwy może być kontynuowana. Roślina wymaga widnego, słonecznego pomieszczenia, a przy tym ciepłego. Można uprawiać ją w doniczce, a nawet jako epifit, a więc tak jak rośnie w swoim naturalnym środowisku.

Syrop z miodu, cytryny i imbiru na przeziębienie, kaszel i nie tylko :)

Dziś troszkę inna tematyka, ale do działu Smacznie i zdrowo jak najbardziej pasuje :) Ostatnio po raz kolejny przygotowałem syrop z miodu, cytryny i imbiru, a to dlatego, że świetnie sprawdza się w zwalczaniu przeziębienia i kaszlu. W sumie zażywam go profilaktycznie, ale jak do tej pory przeziębienie i kaszel omija mnie szerokim łukiem. Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc warto sięgać po to co dobroczynnie wpływa na nasz organizm i jest w zasięgu ręki i co ważne nie jest tabletką z apteki.

Hortensje- najpopularniejsze gatunki i uprawa

Hortensje należą do najbardziej znanych i lubianych krzewów, uprawianych w naszych ogrodach. Naturalne siedliska hortensji występują w Ameryce oraz Azji, a znanych jest ponad 20 gatunków zaliczanych do rodzaju.

Jarzębina (jarząb pospolity)- uprawa i pielęgnacja

Barwne owoce jarzębiny i jej niewielkie wymagania sprawiły, że stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych drzew liściastych, tak powszechnie spotykanych w otaczającym nas krajobrazie. Jarząb pospolity już od sierpnia zachwyca owocami, a jesienią także przebarwiającymi się liśćmi.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Cyklamen perski- Cyclamen persicum (Rośliny w obiektywie)

Wśród roślin kwitnących zimą nie może zabraknąć cyklamena perskiego (Cyclamen persicum), dostępnego w wielu odmianach, różniących się m.in. kolorem kwiatów, a także wielkością. U mnie zagościły miniaturki, które sprawią, że te święta będą jeszcze bardziej ukwiecone 😊