Przejdź do głównej zawartości

Aster chiński, gwiazdosz chiński (Callistephus chinensis)- uprawa i pielęgnacja astrów chińskich

Druga połowa lata to okres, w którym możemy podziwiać astry chińskie. Im bliżej jesieni, tym  kwitnących astrów przybywa, a nasze ogrody, mogą nadal zachwycać zmienną kolorystyką roślin jednorocznych. 
Callistephus chinensis
Pochodzący z Azji aster chiński, zaskakuje olbrzymim zróżnicowaniem dostępnych odmian, dając olbrzymie możliwości przy tworzeniu barwnych kompozycji w okresie lata i jesieni. Wysokość najwyższych odmian przekracza metr, natomiast najniższe, karłowe formy, osiągają do kilkunastu centymetrów. Ze względu na wysokość możemy wyróżnić odmiany niskie, średnio wysokie i wysokie (powyżej 70 cm). 
Callistephus chinensis

Callistephus chinensis

Callistephus chinensis
Astry chińskie zaskakują także zmiennymi kwiatami. Kwiatostany w formie koszyczków, mogą w większości składać się z kwiatów rurkowych bądź języczkowych. Do popularnych form zaliczymy astry chińskie o kwiatach pojedynczych. Bardziej okazałe są formy o kwiatach półpełnych i pełnych. Pięknymi kwiatami zachwycają odmiany o kwiatach piwoniowych (duże, kuliste kwiatostany, złożone z kwiatów języczkowych. Ciekawe są także astry chińskie o kwiatach igiełkowych, chryzantemowych, dachówkowatych. Dużą popularnością cieszą się astry książęce o dużych kwiatostanach, złożonych z kwiatów rurkowych i języczkowych. 
Barwa kwiatów i okres kwitnienia
Kwiaty astra chińskiego, charakteryzują się zmienną kolorystyką. W sprzedaży dostępne są odmiany o kwiatach białych, różowych, fioletowych, kremowych, czerwonych, żółtych, a także formy wielobarwne.
Kwitnienie astrów rozpoczyna się w połowie lata i trwa do pierwszych przymrozków. Uprawiając astry zróżnicowane pod względem terminu kwitnienia, można cieszyć się kwitnącymi astrami przez wiele tygodni.
Uprawa i pielęgnacja astrów chińskich
Astry wymagają stanowisk słonecznych, ciepłych, zacisznych. Preferują podłoże zasobne, próchnicze, piaszczysto- gliniaste, dostatecznie wilgotne. Podłoże warto wzbogacić kompostem, który dostarczy roślinie niezbędnych składników do jej prawidłowego wzrostu. Na stanowisku półcienistym są bardziej podatne na choroby, więc lepiej zrezygnować z uprawy astra chińskiego na stanowiskach zacienionych. W okresie wegetacyjnym, pamiętajmy o odchwaszczaniu i spulchnianiu podłoża. W razie potrzeby astry podlewamy.
W uprawie astrów chińskich dużym zagrożeniem są choroby oraz szkodniki. Zbyt wysoka wilgotność podłoża i powietrza, zwiększa ryzyko porażenia astrów przez choroby grzybowe. Do najczęstszych należy mączniak prawdziwy oraz szara pleśń. Pierwsza choroba, bardzo popularna wśród roślin, objawia się mączystym nalotem na całych roślinach. Chorobie zapobiegamy, zapewniając astrom jak najbliższe optymalnym warunki, a w ostateczności stosując odpowiednie fungicydy, a więc środki ochrony roślin. Szara pleśń, również poraża całą roślinę, pojawiają się plamy, a także szary nalot. Młode siewki mogą zostać porażone przez zgorzel siewek, a poza tym należy pamiętać także o chorobach wirusowych. Jedną z takich chorób jest kędzierzawka astrów. Hamuje ona wzrost roślin, a także prowadzi do deformacji liści. Rośliny porażone przez wirusy należy spalić. Poza chorobami grzybowymi i wirusowymi, zagrożeniem dla astrów są także szkodniki. Do najczęściej występujących zaliczymy oczywiście mszyce, ślimaki, a także piętnówki.
Rozmnażanie astrów
Astry chińskie najczęściej uzyskujemy z nasion, przygotowując rozsadę bądź wysiewając nasiona bezpośrednio w grunt.
Callistephus chinensis- seeds
Jeżeli przygotujemy rozsadę, astry szybciej nam zakwitną. Decydując się na wysiew nasion bezpośrednio w grunt, zróbmy to na przełomie kwietnia i maja. Przygotowanie rozsady to najlepszy sposób na uzyskanie ładnych sadzonek. Jeżeli posiadamy ciepły inspekt, nasiona można wysiewać już w marcu, jeżeli nie, to w kwietniu w zimnym inspekcie. Nasiona wysiewamy rzędowo, kiełkują do kilkunastu dni. Gdy siewki posiadają 2-3 liście, można przystąpić do pikowania. Pikowanie sprawi, że młode rośliny wytworzą bardziej rozbudowany system korzeniowy, co ma wpływ na późniejszą zdrowotność roślin, uprawianych w gruncie. Młode sadzonki wysadzamy na miejsce stałe w drugiej połowie maja, zachowując odpowiednie odległości między roślinami, zależnie od odmiany. Formy karłowe sadzimy co 20 x 30 cm, a wyższe 20 x 40 cm.
Astry chińskie w ogrodzie
Kwitnące od lipca do przymrozków astry chińskie, to jedne z podstawowych roślin jednorocznych. Kwitnące w różnym terminie, zmienne pod względem barwy i budowy kwiatów, a także różniące się wysokością, doskonale uzupełnią rabaty. Niskie astry można zastosować na obwódki, a wysokie nadają się na kwiat cięty, który w wazonie utrzymuje się do kilkunastu dni.
Callistephus chinensis
Astry chińskie na balkonie
Barwne astry mogą również zachwycać na balkonie i tarasie. Wybierając astry na balkon i taras, uwzględniamy odmiany karłowe. Wielobarwność dostępnych odmian sprawi, że godnie zastąpią kwiaty mające swoje pięć minut w okresie letnim.
Uwagi końcowe
Astry chińskie (Aster chinensis) obecnie należą do rodzaju Callistephus, a ich prawidłowa nazwa to Callistephus chinensis (gwiazdosz chiński). Jednak określenie gwiazdosz chiński, nie przyjęło się i nadal te barwne rośliny nazywamy astrami chińskimi.
Więcej zdjęć astrów znajdziesz tutaj

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Czy hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) wymaga cięcia?

Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) uprawiam od wielu lat. Posiadam około 20-30 krzewów, z czego zdecydowaną większość uzyskałem poprzez rozmnażanie wegetatywne. Obecnie mamy zimę i już zastanawiam się, jak w tym roku krzewy zniosą ten trudniejszy okres, a także wiosenne przymrozki. Mimo że ogród znajduje się na Pomorzu Zachodnim, to jednak bywają lata, że krzewy bardzo przemarzają, co przekłada się na intensywność kwitnienia.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Przebiśniegi- kwiaty późnej zimy i wczesnej wiosny

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zwiastunów wiosny. Pojawienie się tej niewielkiej rośliny cebulowej, oznajmia nam, że wiosna już się do nas wybiera, a ogrody powoli wybudzają się ze snu zimowego. Nasz rodzimy gatunek (Galanthus nivalis), występujący na naturalnych stanowiskach głównie w południowej części kraju, przez długie lata był objęty ochroną gatunkową. Ochrona była konieczna, ponieważ skromna roślina w okresie późnozimowym i wczesnowiosennym była na tyle atrakcyjna, że masowo ją zrywano i wykopywano z naturalnych stanowisk. Obecnie nadal jest chroniona, ale częściowo. Osoby, które jeszcze nie posiadają jej w ogrodzie, bez problemu nabędą jej cebulki późnym latem, gdyż jak wiadomo, cebulki wysadza się do połowy września, aby zdążyły się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. 

Jastruń późny (Złocień późny)- Leucanthemella serotina (syn. Chrysanthemum serotinum, Chrysanthemum uliginosum)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Jastruń późny to wysoka bylina, kwitnąca jesienią, doskonała na rozległe rabaty bylinowe. Ze względu na osiąganą wysokość, powinna być sadzona w tylnej części rabat bądź też przy murach, ogrodzeniach.

Zroślicha, Syngonium- kilka uwag o rodzaju, gatunkach, uprawie i pielęgnacji

Zroślicha uprawiana była w moim rodzinnym domu i jest jedną z tych roślin od których rozpocząłem przygodę z uprawą roślin doniczkowych. Mimo że minęło już ponad 20 lat,  syngonium wciąż mi towarzyszy. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele  pięknych odmian, tak więc warto przyjrzeć się jej bliżej i zaprosić do swojego domu :)

Drzewa i krzewy kwitnące wiosną

Wiosna to nie tylko pięknie kwitnące rośliny cebulowe i byliny, ale także kwitnące drzewa i krzewy. Poniżej krótka prezentacja drzew i krzewów kwitnących wiosną. Nie zabrakło w niej pięknych magnolii, słonecznej forsycji, a także rododendronów :)