Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Firletka chalcedońska- Lychnis chalcedonica (Rośliny w obiektywie)

Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica) to moja ulubiona firletka, bardzo ładnie prezentująca się na rabatach, a przy tym niezbyt wymagająca. Osiąga do około metra wysokości, a jej największy atut to czerwone kwiaty, zebrane w baldachy na szczycie pędów kwiatostanowych. Kwitnie w czerwcu i lipcu, ale po kwitnieniu można ściąć pędy kwiatostanowe i pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia, choć już bardziej skromnego. Zawiązuje nasiona i może obficie się rozsiewać. Sadzimy ją na stanowisku słonecznym w podłożu przepuszczalnym, dość żyznym z udziałem próchnicy, umiarkowanie wilgotnym. W sprzedaży dostępne są odmiany o kwiatach białych i różowych. 
 
Lychnis chalcedonica


Lychnis chalcedonica


Lychnis chalcedonica

Lychnis chalcedonica

Lychnis chalcedonica

Lychnis chalcedonica

Komentarze

 1. Piękna i też podobnie jak Ty bardzo ją lubię. Niestety w tym roku podczas suszy bardzo ucierpiała, a dzieła dokończyły larwy chrabąszcza. Myślę, że uda mi się ponownie wprowadzić do ogrodu. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Afrykańskie upały jakie nawiedzają Polskę latem, to szkoła przetrwania dla roślin, nawet takich, które wydają się być mało wymagające. Pędraki to uporczywy szkodnik, mi na początku przygody z ogrodami, pustoszyły ogród i straciłem m.in. wszystkie kukliki, których miałem bardzo dużo, bo uzyskałem je z nasion. Problem się sam rozwiązał, a może krety pomogły, bo jak przestałem z nimi walczyć, po jakimś czasie zauważyłem, że pędraków za bardzo nie ma, a z czasem i krety się wyniosły. Pozdrawiam serdecznie :):):)

   Usuń
 2. Z pewnością zwrócę na nią uwagę i postaram się sprowadzić do mojego ogrodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można kupić nasiona i wysiać. Niewielki koszt a sadzonek całkiem sporo :)

   Usuń
 3. Śliczna. Chyba zagości w moim ogrodzie 😀

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że jest biała odmiana, muszę poszukać w szkółkach. Każda niewymagająca roślina jest warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są odmiany o białych kwiatach, jak i różowych, ale ja lubię najbardziej czerwoną, która lepiej przyrasta od białej :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Motylek wisetoński- Schizanthus wisetonensis (Rośliny w obiektywie)

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras

Runianka japońska 'Variegata'- Pachysandra terminalis 'Variegata' (Rośliny w obiektywie)