Orliki- oryginalne kwiaty w ogrodzie

Obraz
Orliki należą do jednych z pierwszych kwiatów, które miałem możliwość uzyskać z nasion i muszę przyznać, że przez kilkanaście lat nie zniknęły z ogrodu, wręcz przeciwnie, każdego roku pojawiało się ich coraz więcej, choć trzeba przy tym zaznaczyć, że z czasem formy podstawowe całkowicie wyginęły, a pozostały mieszańce, którym jak dla mnie także nie brakuje dekoracyjności, choć kolorystyka nie była już aż tak zróżnicowana. Rodzaj Aquilegia obejmuje dziesiątki gatunków, ale w naszych ogrodach najczęściej uprawiane są odmiany, wywodzące się od orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris), w stanie dzikim występującego także w Polsce, oraz liczne mieszańce, dostępne pod nazwą Aquilegia hybrida. Inne gatunki na które warto zwrócić uwagę to m.in. orlik złocisty (A. chrysantha), orlik gruczołowaty (A. glandulosa), orlik niebieski (A. caerulea), orlik alpejski (A. alpina), orlik wachlarzykowaty (A. flabellata). Gatunki górskie należą do bardziej wymagających reprezentantów rodzaju, aniżeli typowe …

Firletka chalcedońska- Lychnis chalcedonica (Rośliny w obiektywie)

Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica) to moja ulubiona firletka, bardzo ładnie prezentująca się na rabatach, a przy tym niezbyt wymagająca. Osiąga do około metra wysokości, a jej największy atut to czerwone kwiaty, zebrane w baldachy na szczycie pędów kwiatostanowych. Kwitnie w czerwcu i lipcu, ale po kwitnieniu można ściąć pędy kwiatostanowe i pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia, choć już bardziej skromnego. Zawiązuje nasiona i może obficie się rozsiewać. Sadzimy ją na stanowisku słonecznym w podłożu przepuszczalnym, dość żyznym z udziałem próchnicy, umiarkowanie wilgotnym. W sprzedaży dostępne są odmiany o kwiatach białych i różowych. 
 
Lychnis chalcedonica


Lychnis chalcedonica


Lychnis chalcedonica

Lychnis chalcedonica

Lychnis chalcedonica

Lychnis chalcedonica

Komentarze

 1. Piękna i też podobnie jak Ty bardzo ją lubię. Niestety w tym roku podczas suszy bardzo ucierpiała, a dzieła dokończyły larwy chrabąszcza. Myślę, że uda mi się ponownie wprowadzić do ogrodu. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Afrykańskie upały jakie nawiedzają Polskę latem, to szkoła przetrwania dla roślin, nawet takich, które wydają się być mało wymagające. Pędraki to uporczywy szkodnik, mi na początku przygody z ogrodami, pustoszyły ogród i straciłem m.in. wszystkie kukliki, których miałem bardzo dużo, bo uzyskałem je z nasion. Problem się sam rozwiązał, a może krety pomogły, bo jak przestałem z nimi walczyć, po jakimś czasie zauważyłem, że pędraków za bardzo nie ma, a z czasem i krety się wyniosły. Pozdrawiam serdecznie :):):)

   Usuń
 2. Z pewnością zwrócę na nią uwagę i postaram się sprowadzić do mojego ogrodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można kupić nasiona i wysiać. Niewielki koszt a sadzonek całkiem sporo :)

   Usuń
 3. Śliczna. Chyba zagości w moim ogrodzie 😀

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że jest biała odmiana, muszę poszukać w szkółkach. Każda niewymagająca roślina jest warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są odmiany o białych kwiatach, jak i różowych, ale ja lubię najbardziej czerwoną, która lepiej przyrasta od białej :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Orliki- oryginalne kwiaty w ogrodzie

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Nagietek lekarski- Calendula officinalis (Rośliny w obiektywie)

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Lewkonia letnia (Matthiola incana)- uprawa i pielęgnacja

Przypołudnik stokrotkowy- Dorotheanthus bellidiformis (Rośliny w obiektywie)

Cynia- Zinnia (Rośliny w obiektywie)