Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Lepnica nadmorska (Silene maritima)- kilka uwag o budowie, uprawie i pielęgnacji

Lepnica nadmorska zaliczana do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) jest jednym z kilkuset gatunków, składających się na rodzaj Silene. Jest dość niską byliną, sadzoną zazwyczaj na skalniakach, choć pięknie zaprezentuje się także w innych, słonecznych do półcienistych zakątkach ogrodu.
Silene maritima

Silene maritima jest europejskim gatunkiem, dekoracyjnym z liści oraz kwiatów. Jest byliną zadarniającą. Tworzy ładne sinozielone kobierce. Pędy cienkie, liście lancetowate, a ukazujące się latem kwiaty, stanowią najbardziej dekoracyjny element tej rośliny. Kwiaty białe do lekko różowych o beczułkowatym kielichu. Lepnica nadmorska zawiązuje nasiona. Roślina preferuje podłoże piaszczysto- gliniaste, przepuszczalne o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. 
Silene maritima

Silene maritima
Lepnica nie należy do bylin wymagających, a poza tym jest w pełni mrozoodporna. Po przekwitnięciu kwiatów, można pędy przyciąć, aby roślina lepiej nam się krzewiła. Warto zaznaczyć, że w ciągu roku lepnica nadmorska może osiągnąć średnicę nawet do 40 cm. W sprzedaży dostępne są odmiany o pełnych kwiatach, a także pstrych liściach. Wśród ciekawych odmian warto wymienić ‘Flore Pleno’ (pełne kwiaty) oraz ‘Druett’s Variegated’ (niższa od gatunku o ładnych, jasnozielonych liściach z kremowym obrzeżem).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras

Motylek wisetoński- Schizanthus wisetonensis (Rośliny w obiektywie)