Lepnica nadmorska (Silene maritima)- kilka uwag o budowie, uprawie i pielęgnacji

Lepnica nadmorska zaliczana do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) jest jednym z kilkuset gatunków, składających się na rodzaj Silene. Jest dość niską byliną, sadzoną zazwyczaj na skalniakach, choć pięknie zaprezentuje się także w innych, słonecznych do półcienistych zakątkach ogrodu.
Silene maritima

Silene maritima jest europejskim gatunkiem, dekoracyjnym z liści oraz kwiatów. Jest byliną zadarniającą. Tworzy ładne sinozielone kobierce. Pędy cienkie, liście lancetowate, a ukazujące się latem kwiaty, stanowią najbardziej dekoracyjny element tej rośliny. Kwiaty białe do lekko różowych o beczułkowatym kielichu. Lepnica nadmorska zawiązuje nasiona. Roślina preferuje podłoże piaszczysto- gliniaste, przepuszczalne o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. 
Silene maritima

Silene maritima
Lepnica nie należy do bylin wymagających, a poza tym jest w pełni mrozoodporna. Po przekwitnięciu kwiatów, można pędy przyciąć, aby roślina lepiej nam się krzewiła. Warto zaznaczyć, że w ciągu roku lepnica nadmorska może osiągnąć średnicę nawet do 40 cm. W sprzedaży dostępne są odmiany o pełnych kwiatach, a także pstrych liściach. Wśród ciekawych odmian warto wymienić ‘Flore Pleno’ (pełne kwiaty) oraz ‘Druett’s Variegated’ (niższa od gatunku o ładnych, jasnozielonych liściach z kremowym obrzeżem).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Szafirki (Muscari)- uprawa i pielęgnacja

Wilczomlecz mirtowaty (Euphorbia myrsinites)- opis, uprawa i pielęgnacja