Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Obraz
Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską to jeden z wielu znanych nam symboli Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji nie tylko w naszych domach. Po świętach, zazwyczaj gwiazdę betlejemską wyrzucamy, traktując jako roślinę sezonową, a przecież zawsze można spróbować ją przechować do kolejnych świąt. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, bo jest tego warta:)

Lepnica nadmorska (Silene maritima)- kilka uwag o budowie, uprawie i pielęgnacji

Lepnica nadmorska zaliczana do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae) jest jednym z kilkuset gatunków, składających się na rodzaj Silene. Jest dość niską byliną, sadzoną zazwyczaj na skalniakach, choć pięknie zaprezentuje się także w innych, słonecznych do półcienistych zakątkach ogrodu.
Silene maritima

Silene maritima jest europejskim gatunkiem, dekoracyjnym z liści oraz kwiatów. Jest byliną zadarniającą. Tworzy ładne sinozielone kobierce. Pędy cienkie, liście lancetowate, a ukazujące się latem kwiaty, stanowią najbardziej dekoracyjny element tej rośliny. Kwiaty białe do lekko różowych o beczułkowatym kielichu. Lepnica nadmorska zawiązuje nasiona. Roślina preferuje podłoże piaszczysto- gliniaste, przepuszczalne o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. 
Silene maritima

Silene maritima
Lepnica nie należy do bylin wymagających, a poza tym jest w pełni mrozoodporna. Po przekwitnięciu kwiatów, można pędy przyciąć, aby roślina lepiej nam się krzewiła. Warto zaznaczyć, że w ciągu roku lepnica nadmorska może osiągnąć średnicę nawet do 40 cm. W sprzedaży dostępne są odmiany o pełnych kwiatach, a także pstrych liściach. Wśród ciekawych odmian warto wymienić ‘Flore Pleno’ (pełne kwiaty) oraz ‘Druett’s Variegated’ (niższa od gatunku o ładnych, jasnozielonych liściach z kremowym obrzeżem).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Bodziszki w ogrodzie- Bodziszek oksfordzki ‘Katherine Adele’

Lepnica czerwona, bniec czerwony (Silene dioica) na dziką rabatę w ogrodzie inspirowanym naturą

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei)- zimozielony akcent w ogrodzie

Ostrokrzew- Ilex (Rośliny w obiektywie)

Ciemiernik (Helleborus)- wybrane gatunki, uprawa i pielęgnacja

9 roślin oczyszczających powietrze w domu