Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Lilak Meyera (Syringa meyeri) 'Palibin’- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Lilak Meyera (Syringa meyeri) 'Palibin’- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Lilak Meyera ‘Palibin’

Najbardziej znanym reprezentantem rodzaju Syringa jest lilak pospolity (Syringa vulgaris) dostępny w wielu bardzo dekoracyjnych odmianach. W moich rodzinnych stronach był bardzo rozpowszechniony, tak więc w maju zachwycał w większości ogrodów. Poza wspomnianym lilakiem pospolitym, warto zwrócić uwagę także na inne gatunki rodzaju. Z pewnością do krzewów, które powinny znaleźć się w ogrodzie należy lilak Meyera w odmianie 'Palibin’.

Lilak Meyera ‘Palibin’

Rodzina
Oleaceae- oliwkowate
Występowanie
Lilak Meyera pochodzi z Chin.
Wygląd
Widząc lilaka Meyera od razu rzuca się w oczy jego ładny pokrój. Krzew jest gęsto ugałęziony o półkolistym kształcie. Liście niewielkie, zielone, lekko pofalowane. Kwiaty drobne, intensywnie pachnące, tworzące na końcach pędów spore, gęste wiechy (nawet do 10 cm długości). Barwa kwiatów to odcienie fioletu, różu i purpury (w pąkach ciemniejsze, w pełnym rozkwicie jaśniejsze). Wysokość krzewu może przekroczyć nawet dwa metry przy podobnej szerokości, choć zazwyczaj jest niższy. Poza tym cięciem, można ograniczyć jego wielkość.

Lilak Meyera ‘Palibin’

Okres kwitnienia
Przełom maja i czerwca. Kwitnienie trwa około dwóch tygodni, ale późnym latem także mogą pojawić się kwiatostany, choć już w niewielkiej ilości. Wielką zaletą tego krzewu jest to, że bardzo szybko wchodzi w okres kwitnienia, dlatego też kupując nawet niewielkie rośliny, można spodziewać się kwiatów.
Warunki uprawy
Ten obficie kwitnący krzew nie należy do wymagających, choć im bardziej optymalne warunki tym krzew szybciej rośnie i obficiej kwitnie. Preferuje stanowisko słoneczne, na którym obficiej kwitnie. Podłoże żyzne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne i przepuszczalne.
Pielęgnacja
Krzew nie jest absorbujący w uprawie. Lilak Meyera nie boi się cięcia, dlatego wielkość krzewu można ograniczać. Ważne, aby cięcie wykonać zaraz po przekwitnięciu kwiatów. Można ściąć pędy nawet o 1/3 ich długości. Pamiętajmy, że lilak zawiązuje pąki kwiatowe latem. Lilak Meyera jest dość mrozoodporny, ale najlepiej posadzić krzew na stanowisku osłoniętym od wiatru, aby uniknąć przykrych niespodzianek. W sprzyjających warunkach nie jest podatny na choroby i szkodniki.
Rozmnażanie
Sadzonki zdrewniałe, odkłady, szczepienie
Zastosowanie
Ze względu na pachnące kwiaty, krzew warto posadzić w pobliżu miejsc, w których często przebywamy. Ze względu na swoje rozmiary świetnie się sprawdzi w małym ogrodzie, tym bardziej, że mamy możliwość ograniczenia jego wysokości poprzez cięcie. Ponieważ krzew jest najbardziej dekoracyjny w okresie kwitnienia, warto zadbać o to, aby w towarzystwie lilaka pojawiły się inne krzewy, które ożywią zakątek w okresie późniejszym. Krzew nadaje się do uprawy w pojemniku na balkonie bądź tarasie. Pamiętać należy o tym, aby na okres zimy ocieplić donicę.

Lilak Meyera ‘Palibin’

Uwagi
W sprzedaży odmiana dostępna jest w formie krzewu bądź drzewka. Okazy w formie drzewka są szczepione i z pewnością także są warte uwagi 🙂

Powiązane posty

Zostaw komentarz