Bluszcz pospolity (Hedera helix)- pnącza w ogrodzie

Obraz
Moje ulubione pnącza to tytułowy bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), które z powodzeniem uprawiałem w ogrodzie. Jak dla mnie oba pnącza fantastycznie prezentują się, otulając sędziwe drzewa i warto zaprosić je do ogrodu, jeżeli mamy tylko odpowiednie stanowisko. Bluszcz pospolity cenię ze względu na dekoracyjne liście, łatwość uprawy, tolerancyjność, a także wszechstronność jeżeli chodzi o zastosowanie. Zakątki z bluszczem pospolitym są bardzo klimatyczne, trochę bajkowe, z pewnością interesujące. Na tle ściany z bluszczu rewelacyjnie prezentują się nie tylko wyraziście kwitnące krzewy i byliny, takie jak np. azalie, różaneczniki, naparstnice, ale także byliny dekoracyjnez liści, takie jak tarczownica tarczowata, funkie, paprocie czy też rodgersje. Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest reprezentantem rodzaju Hedera, z rodziny araliowatych, obejmującym zaledwie kilka gatunków m.in. bluszcz kolchidzki, charakteryzujący się m.in. większymi liśćmi…

Drzewko bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia bez choinki? Nie, nie wyobrażam sobie 😊 Najbardziej odpowiadają mi drzewka żywe, ale w tym roku po raz kolejny, święta spędzę przy sztucznej choince. Tegoroczne drzewko bożonarodzeniowe, tak jak rok temu zdominowane zostało przez chłodne barwy.
Niezależnie od tego jakie drzewko bożonarodzeniowe zagości w naszych domach z pewnością będzie cieszyć oczy i podkreślać wyjątkowość świątecznych dni.A co zrobić po świętach z choinką zakupioną w doniczce? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

Komentarze

 1. Wszystkie są piękne. Każda w innym klimacie, ale czy to ważne? Ja zawsze rozważam różne opcje, ale i tak zdanie rodziny przeważy. Jeśli to jest możliwe to żywa i kolorowa. I tak pewnie będzie i w tym roku. Liczy się atmosfera i to jest najważniejsze. Pozdrawiam i życzę Wspaniałych rodzinnych Świąt:):):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, atmosfera najważniejsza. Nie sposób się z tym nie zgodzić :) Serdecznie pozdrawiam i również życzę bardzo udanych Świąt:):):)

   Usuń
 2. Bez choinki nie wyobrażam sobie Świąt, które nich będą radosne dla Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Bluszcz pospolity (Hedera helix)- pnącza w ogrodzie

Sumak octowiec, sumak odurzający (Rhus typhina)- uprawa i pielęgnacja

Aloes ościsty- Aloe aristata (Rośliny w obiektywie)

Ognik szkarłatny- uprawa i pielęgnacja