Przejdź do głównej zawartości

Wiśnia ‘Kanzan’, wiśnia piłkowana ‘Kanzan’ (Prunus ‘Kanzan’, Prunus serrulata ‘Kanzan’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Nie wiem jak wy, ale ja w okresie wiosennym szczególną uwagę zwracam na kwitnące drzewa i krzewy. Zazwyczaj stanowiące ramy ogrodu bądź też pięknie wyeksponowane solitery czy też witające gości w przedogródku. Do najpiękniej kwitnących drzew z pewnością należą wiśnie, tak bardzo cenione w kraju kwitnącej wiśni, a więc Japonii. Nie każdy ma szansę wybrać się do Japonii, ale prawie każdy ma szansę, zobaczyć kwitnące wiśnie w otaczającym nas krajobrazie (ogrody, parki itp.). Jako dziecko podziwiałem kwitnące wiśnie w rodzinnym sadzie, które dostarczały bardzo dużo, smacznych owoców. W ogóle sad w okresie wiosennym jest niezwykłym miejscem, zwłaszcza jak jest to stary sad, pełen sędziwych, rozłożystych drzew owocowych. Wracając do wiśni, to chciałem skupić się na wiśniach ozdobnych, a konkretnie na jednej, bardzo widowiskowej odmianie ‘Kanzan’. Mimo że kwitnie dość krótko, bo około dwóch tygodni, to jednak na jej kwitnienie warto czekać cały rok. Mój wzrok skupia się przede wszystkim na sędziwych drzewach, które toną w różowych, pełnych kwiatach, bo to one, jak dla mnie, są w okresie kwitnienia najbardziej widowiskowe i takich widoków wyczekuję.
Prunus 'Kanzan'

Rodzina
Rosaceae- różowate
Występowanie
Wiśnia ‘Kanzan’ jest bardzo starą, japońską odmianą, znaną już w XVII w., zaliczaną do odmian wiśni piłkowanej (Prunus serrulata). Z wiśni piłkowanych dużą popularnością cieszy się także odmiana ‘Amanogawa’ o kolumnowym pokroju i ‘Kiku-shidare’ o parasolowatej koronie.
Prunus 'Kanzan'
Wygląd
‘Kanzan’ może osiągać nawet do 10 m wysokości i 8 m szerokości i dość szybko rośnie. Korona początkowo przypomina odwrócony stożek, pędy sztywne, ukośnie skierowane w górę. Korona starszych drzew bardziej rozłożysta, gałęzie bardziej opadające, niezwykle malownicza odmiana. Piłkowane, błyszczące, początkowo brązowawe liście, ukazują się razem z kwiatami, następnie zielenieją, a jesienią zachwycą żółtopomarańczowym przebarwieniem. Kwiaty duże, pełne, osadzone na długich, zwisających szypułkach, w pąkach karmionowoczerwone, rozwinięte mniej lub bardziej różowe, blednące wraz z przekwitaniem, dlatego najbardziej wyraziste w początkowym okresie kwitnienia. Przekwitające uścielą nam podłoże jasnoróżowym dywanem. Odmiana nie zawiązuje owoców.
Prunus 'Kanzan'

Prunus 'Kanzan'

Prinus 'Kanzan'

Prunus 'Kanzan'

Prunus 'Kanzan'
Okres kwitnienia
Prunus ‘Kazan’ kwitnie na przełomie kwietnia i maja (pierwsza połowa maja).
Warunki uprawy
Problemem w uprawie tej wiśni, mogą być zbyt srogie zimy, na pewno bardziej mroźne aniżeli w Japonii. Mrozoodporność ‘Kanzan’  to strefa 6b (-20/-18), dlatego też na przemarzanie narażone są zwłaszcza młode okazy. Z wiekiem odmiana ‘Kanzan’ staje się bardziej wytrzymała. Istotne jest to, aby drzewa sadzić w zacisznych, a przy tym w pełni nasłonecznionych zakątkach ogrodu, osłoniętych przed mroźnym wiatrem. Podłoże przeciętne, unikamy zbyt mokrego, kwaśnego podłoża, a także zasolenia.
Pielęgnacja
Pielęgnacja wiśni ‘Kanzan’ nie jest zajmująca, ważne aby posadzić ją na odpowiednim, słonecznym, a zarazem zacisznym stanowisku oraz w pierwszych latach okrywać w razie potrzeby, także bryłę korzeniową. Po posadzeniu konieczne jest palikowanie młodego drzewka (w sprzedaży dostępne są formy szczepione na pniu, a także krzaczaste), ściółkowanie, nawożenie oczywiście organiczne (im mniej chemii w ogrodzie tym lepiej :) ). Uważamy na mszyce, a także na choroby bakteryjne, wirusowe i grzybowe. Ze względu na podatność wiśni m.in. na raka bakteryjnego, unikamy cięcia, a jak jest ono konieczne, to w jak najmniejszym zakresie, późnym latem, w bezdeszczową pogodę i koniecznie zabezpieczając powstałe rany maścią ogrodniczą.
Prunus 'Kanzan'

Prunus 'Kanzan'

Prunus 'Kanzan'
Rozmnażanie
Odmianę uzyskuje się poprzez szczepienie na podkładce z czereśni ptasiej. Konieczne jest usuwanie odrostów z podkładki, które mogą zagłuszyć odmianę szlachetną, czego z pewnością nikt by nie chciał.
Zastosowanie
Moim zdaniem wiśnia ‘Kanzan’ to przepiękna odmiana wiśni, tak powszechnie spotykana w Europie Zachodniej, która zasługuje na uwagę. Może po kwitnieniu nie będzie dla wielu zbyt reprezentacyjna, ale nawet dla krótkiego okresu kwitnienia i jesiennego przebarwienia liści warto zwrócić na nią uwagę. Starsze okazy jak dla mnie cieszą oczy także ładną koroną. Świetna na soliter, wówczas można wydobyć pełnię jej piękna na tle zielonego trawnika. W parkach może stanowić nie tylko soliter, ale także tworzyć aleje. Nie raz miałem okazję taką aleją spacerować, także w okresie kwitnienia. Młode okazy przez kilka lat można uprawiać także w dużych donicach.

Komentarze

 1. Cudne są, to moja ostatnia miłość :) Amanogawę mam już kilka ładnych lat, dobrze znosi zimy ale gorzej wiosenne przymrozki. Kanzan kupiłam niedawno, tej wiosny kwitła pierwszy raz. Zastanowiło mnie to, co napisałeś o cięciu. Właśnie chciałam przyciąć końcówki gałązek żeby ładnie się rozkrzewiała - czy to zły pomysł?
  Miłej niedzieli Grzesiu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli ciąć, to nie teraz, tylko w drugiej połowie lata. Ja bym nie przycinał gałęzi, jak już to bym wyciął jakieś krzyżujące się, czy takie które by mi nie pasowały, gdyż jak już formować koronę to najlepiej, gdy drzewko jest młode. Z drugiej strony, to się zastanawiam czy masz dla niej przeznaczone wystarczająco dużo miejsca, czy planowałaś ją od samego początku ograniczać, a więc trzymać w ryzach. Serdeczne pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Miejsca jest mnóstwo, marzy mi się duża i dorodna korona - oczywiście bajecznie kwitnąca. To wiśnia szczepiona na dość wysokim pniu. Ma teraz około 2 m ale to młodziutkie drzewko. Myślałam o przycięciu samych końcówek gałązek w koronie, żeby przez lato wypuściły nowe pędy. Krzyżujących się pędów jeszcze nie ma, ma ładny i regularny pokrój. No to dalej mam dylemat :)
  Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby to była moja wiśnia, to ja bym nie przycinał. Pozdrawiam serdecznie :):):)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Pierwiosnek japoński (Primula japonica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Rodzaj Primula obejmuje liczne gatunki, których niewielką część możemy podziwiać w naszych ogrodach. Podczas wiosennych spacerów można natknąć się na Primula veris, a więc pierwiosnka lekarskiego, który zachwyca swoimi słonecznymi kwiatami. Z pewnością na uwagę zasługuje także pierwiosnek japoński (Primula japonica). Jak wskazuje nazwa nie jest to gatunek rodzimy. Bylina pochodzi z Japonii i ze względu na swoją dekoracyjność oraz małą kłopotliwość w uprawie jest dość często uprawiana w naszych ogrodach.

Dalie- uprawa i pielęgnacja

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, zwane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali- skąd pochodzą, ale nie przeszkadza im to, aby pięknie kwitnąć, każdego roku. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.