Przejdź do głównej zawartości

Kosmos podwójnie pierzasty- najczęściej uprawiany reprezentant rodzaju Cosmos (wygląd, uprawa i pielęgnacja)

Z roślin jednorocznych na uwagę zasługuje trochę zapomniany kosmos podwójnie pierzasty, nazywany także onętkiem, dawniej powszechnie uprawiany w ogrodach przydomowych. To bardzo dekoracyjna roślina jednoroczna, którą nie raz podziwiałem w wiejskich ogrodach. Cieszy oczy kolorowymi kwiatami, a także koperkowymi liśćmi. Dawniej widywałem tylko „tradycyjne” onętki, a dziś coraz częściej widuje się odmiany o pełnych kwiatach, rurkowatych płatkach, dwukolorowych czy też koszyczkach, przypominających formę do wypieku babeczek. Te ostatnie są bardzo ciekawe, choć u mnie jest tak, że początkowa fascynacja nowościami z czasem wypala się i zawsze wracam do tradycyjnych form. Kosmos podwójnie pierzasty idealnie nadaje się do ogrodów nieformalnych, jego „nieład” jest jak dla mnie pożądany na rabatach, tym bardziej, że kosmos kochają owady, a poza tym długo kwitnie, ciesząc oczy latem i jesienią, a więc w okresie, kiedy kwitnących roślin ubywa w ogrodzie.
Cosmos bininnatus
Rodzina
Kosmos podwójnie pierzasty należy do rodziny astrowatych, jego kwiatostan, ma formę koszyczka, złożonego z płatków języczkowatych i rurkowatych. Rodzaj obejmuje ponad dwadzieścia gatunków, ale w ogrodach uprawiany jest przede wszystkim kosmos podwójnie pierzasty. Warto zwrócić uwagę także na inny gatunek, dostępny pod nazwą kosmos siarkowy bądź kosmos żółty (Cosmos sulphureus). Jest trochę niższy od tytułowego Cosmos bipinnatus, ale za to bardziej rozgałęziony, zwarty, a jego kwiaty mimo że mniejsze, liczniejsze, cieszące oczy ciepłymi barwami (odcienie barwy żółtej, pomarańczowej i czerwonej). Nie rozsiewa się tak jak kosmos podwójnie pierzasty, tak więc jednorazowe wysianie nasion tego gatunku nie gwarantuje corocznego kwitnienia. Warto wspomnieć także o kosmosie krwistoczerwonym (Cosmos atrosanguineus). Barwa jego kwiatów jest bardzo wyrazista, konkretna i świetnie prezentuje się w kompozycjach na balkonie i tarasie. Ten gatunek charakteryzuje się bulwiastymi korzeniami, a jego uprawa jest podobna do uprawy dalii, choć ciężko ten gatunek przechować. Odmiana ‘Chocamocha’ ma burgundowe (wiśniowe) kwiaty, których zapach przypomina zapach czekolady. Jak będę miał okazję z pewnością sprawdzę, a czekoladę, nie ma co ukrywać, bardzo lubię, choć gorzką :)
Występowanie
Naturalne stanowiska tych roślin występują w Ameryce Południowej i Północnej, głównie w Meksyku, choć rozpowszechnione są także w innych zakątkach świata. Dzikie łąki z udziałem Cosmos bipinnatus zapewne prezentują się zjawiskowo.
Wygląd
Kosmos podwójnie pierzasty osiąga około 80- 120 cm wysokości, choć niech nas nie dziwi, jak będzie dorastał nawet do dwóch metrów, bo i taka sytuacja może zaistnieć. Oczywiście, niższe okazy będą bardziej zwarte i będą mniej podatne na pokładanie. W sprzedaży dostępne są także niższe odmiany, poniżej 50 cm. Prezentują się one bardzo ładnie, bo są zwarte, obficie kwitną i świetnie zaprezentują się także na słonecznych, miejskich skwerach. Kwiaty delikatne, pojedyncze, złożone z kwiatów języczkowatych i rurkowatych. Średnica kwiatów około 8-9 cm, a barwa od bieli po odcienie różu, fioletu, purpury i czerwieni. Bardzo ładnie prezentują się odmiany o kwiatach dwubarwnych. W sprzedaży dostępne są także odmiany o kwiatach podwójnych, a nawet pełnych. Te ostatnie łatwiej się pokładają w wietrzne i deszczowe dni, ale nie można odmówić im wyjątkowej dekoracyjności, podobnie jak odmianom o rurkowato zwiniętych płatkach. Roślinie uroku dodają także koperkowe liście.
Cosmos bipinnatus

Cosmos bipinnatus

Cosmos bipinnatus
Okres kwitnienia
Na pięknie kwitnący kosmos podwójnie pierzasty możemy liczyć zazwyczaj od lipca, nawet do samych przymrozków. Kwitnie po około dwóch miesiącach od momentu wysiania nasion. Kosmos wysiany jesienią, zakwitnie trochę wcześniej.
Cosmos bipinnatus
Warunki uprawy
W uprawie kosmos podwójnie pierzasty nie jest absorbujący, zaproszony do ogrodu, zostanie w nim na długie lata. Preferuje stanowisko słoneczne, podłoże umiarkowanie wilgotne, średnio żyzne. W sumie jest to roślina tolerancyjna i poradzi sobie także w ubogim podłożu. Lepiej unikać zbyt żyznego i zasobnego podłoża, bo kosmos jeszcze sięgnie nam nieba :D, będzie bardziej podatny na pokładanie się, a kwitnienie raczej nie będzie obfitsze.
Pielęgnacja
Jak już wspomniałem roślina bez większych wymagań raz wysiana, będzie się ukazywać każdego roku, gdyż daje obfity samosiew. Nie obędzie się bez usuwania zbędnych siewek. Aby nie dopuścić do rozsiewania się, należałoby usuwać przekwitające kwiatostany. Zbyt wysokie rośliny można podwiązywać, palikować. Najlepiej wysiewać je w zacisznych zakątkach ogrodu, na których łatwiej zabezpieczyć je przed pokładaniem się. Jako nawożenie wystarczy dobrze przerobiony kompost.
Rozmnażanie
Nasiona najlepiej wysiać bezpośrednio w grunt (koniec kwietnia- początek maja), a po wschodzie roślin, przerwać, zostawiając rośliny co 20- 40 cm. Kosmos można także wysiać wcześniej w inspekcie, nasiona kiełkują już po kilku dniach, a na miejsce stałe wysadzamy w maju.
Zastosowanie
Kosmos podwójnie pierzasty to idealna roślina do ogrodu, gdzie pierwsze skrzypce należą do natury. Naturalistyczne, rozległe, wysokie rabaty z jego udziałem to przyjemność dla naszych oczu i raj dla owadów oraz drobnych zwierząt. Posadzony przy drewnianym płocie, idealnie będzie oddawał klimat ogrodów rustykalnych, w których nie może zabraknąć także słonecznych słoneczników, rudbekii, jeżówek, łubinu czy też groszku pachnącego. Niech nie zabraknie go w żadnym ogrodzie przydomowym, a także na działkach. Kosmos podwójnie pierzasty nadaje się także na kwiat cięty.
Cosmos bipinnatus

Cosmos bipinnatus

Cosmos bipinnatus

Cosmos bipinnatus

Cosmos bipinnatus

Cosmos bipinnatus

Komentarze

  1. Kosmos zachwyca mnie nieustannie, ale tylko pojedynczy, tradycyjny. Bukiety z niego robią zawsze duże wrażenie. U mnie nigdy się sam nie rozsiał, zwykle usuwam przekwitnięte kwiaty.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam podobnie i nie tylko z kosmosem. Pozdrawiam :):):)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.