Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

10 zwiastunów wiosny w ogrodzie, które lubię. Jakie rośliny kwitną najwcześniej?

Wiosna należy do najbardziej wyczekiwanych pór roku w ogrodzie. Niezależnie od tego czy ogród ma dużo, czy też mniej do zaoferowania w okresie zimy, to jednak piękno wiosennego przebudzenia nie ma sobie równych. Roślin których wyczekuję każdego roku jest mnóstwo, ale wybór ograniczyłem do dziesięciu, które jak dla mnie mają w sobie wiele dekoracyjności i dużo wnoszą do późnozimowego i wczesnowiosennego ogrodu. 
Cornus mas

Do najbardziej znanych zwiastunów wiosny z pewnością należą przebiśniegi, ranniki i krokusy. Także jestem wielkim fanem tych roślin, zwłaszcza jak tworzą rozległe łany, zmieniając w krótkiej chwili ponure zakątki ogrodu, nadając im mniej lub bardziej wyrazistego kolorytu. 
1. Przebiśniegi (Galanthus) to jedne z pierwszych roślin, którym nie straszny śnieg. Te niewielkie rośliny cebulowe, zależnie od pogody potrafią już w lutym ukazać swoje, skromne, ale dekoracyjne i pachnące kwiaty. W naszych ogrodach króluje oczywiście śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), ale warto zwrócić uwagę także na inne gatunki i odmiany. Śnieżyczki preferują stanowiska w pobliżu drzew i krzewów, podłoże próchnicze, przepuszczalne, wzbogacone kompostem, umiarkowanie wilgotne. Sadzimy je we wrześniu, koniecznie w licznych grupach.
Galanthus nivalis

Galanthus nivalis

Galanthus nivalis
2. Rannik zimowy (Eranthis hyemalis) jest byliną o słonecznych kwiatach, ukazujących się (jak pogoda pozwoli) już w lutym. Rozsiewając się tworzą rozległe łany. Aby dobrze przyrastały, należy zadbać o próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne i obojętne do zasadowego podłoże. Najlepiej posadzić je w pobliżu drzew i krzewów liściastych, charakteryzujących się sezonowym ulistnieniem, dzięki którym w okresie kwitnienia będą miały odpowiednią ilość światła, a w okresie spoczynku będą chronione przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Ranniki sadzi się wczesną jesienią, a na zimę dobrze jest je podsypać dobrze rozłożonym kompostem.
Eranthis hyemalis
 
Eranthis hyemalis

Eranthis hyemalis
3. Krokusy z których bardzo cenię krokusa Tommasiniego, kwitnącego już pod koniec lutego. Nie jest on kłopotliwy w uprawie i łatwo się rozsiewa, z czasem tworząc zwarte dywany, idealany do naturalizacji wybranych zakątków w ogrodzie.
Crocus

Crocus

Crocus
Do roślin wcześnie kwitnących zaliczymy także wrzośce, wierzbę, leszczynę pospolitą, derenia jadalnego, irysa żyłkowanego, wawrzynka wilczełyko czy też śnieżycę wiosenną.
4. Wrzośce- wrzosowisko to założenie z roślin, wymagających kwaśnego podłoża, które cieszy oczy nie tylko w okresie kwitnienia wrzosów (druga połowa lata i jesień), ale także wiosną, a nawet późną zimą, kiedy to kwitnienie rozpoczynają wrzośce. Wrzośce to wymagające rośliny ozdobne, dlatego aby dobrze rosły muszą mieć zapewnione odpowiednie podłoże (próchnicze, kwaśne, dostatecznie wilgotne) i prawidłową pielęgnację.


5. Wierzba iwa (Salix caprea) kwitnie jeszcze przed rozwojem liści (marzec- kwiecień), a jej bazie kotki (kwiatostany męskie) dostarczają pokarmu wybudzającym się ze snu zapylaczom (roślina miododajna). W ogrodach najczęściej spotykana w odmianie szczepionej na pniu, charakteryzującej się parasolowatą koroną. W takiej formie bardzo często sadzona jest w pobliżu zbiorników wodnych, choć może się sprawdzić także na balkonie i tarasie :) 

Salix
6. Leszczyna pospolita (Corylus avellana)  nie zachwyci spektakularnym kwitnieniem, ale jej męskie kwiaty ukazują się bardzo wcześnie i mimo wszystko cieszą, przypominając że wiosna już blisko. Poza tym leszczyna pospolita jest krzewem mało wymagającym, a jej orzechy są jadalne. 
Corylus avellana
7. Dereń jadalny (Cornus mas)- już wielokrotnie podkreślałem na blogu, że bardzo cenię derenie i należą one do moich ulubionych roślin drzewiastych. Nie inaczej jest z dereniem jadalnym, cenionym głównie ze względu na jadalne owoce, choć dla mnie cenny jest także wczesną wiosną, kiedy jeszcze przed rozwojem liści, ukazują się jego skromne, ale dekorcyjne, żółte kwiaty. 
Cornus mas

Cornus mas
8. Irys żyłkowany (Iris reticulata)- wczesną wiosną niezwykle widowiskowy, bardzo wyrazisty gatunek niskiego irysa, który doskonale zaprezentuje się w ogrodzie skalnym. Dostępny jest w wielu odmianach w odcieniach barwy niebieskiej i fioletowej.
Iris reticulata

Iris reticulata

Iris reticulata
9. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) krzew występujący w stanie dzikim także w Polsce, który nawet w lutym może zachwycić obfitym, a zarazem wyrazistym kwitnieniem. Gatunek charakteryzuje się różowymi kwiatami, ale w sprzedaży można nabyć także okazy kwitnące na biało. Jest to roślina silnie trująca, także bezwzględnie należy uważać na dzieci, dla których czerwone owoce krzewu mogą być bardzo atrakcyjne. 
Daphne mezereum

Daphne mezereum
10. Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)- w mojej dziesiątce nie mogło zabraknąć także śnieżycy wiosennej :) 
Leucojum vernum

Leucojum vernum

Komentarze

 1. Wszystkie piękne !
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Czyli u mnie wiosna w połowie . Hihi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę wpaść na bloga, może ujrzę skrawek tej wiosny :) Pozdrawiam :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Pelargonie- zróżnicowane piękno na naszym balkonie

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras