Przejdź do głównej zawartości

10 zwiastunów wiosny w ogrodzie, które lubię. Jakie rośliny kwitną najwcześniej?

Wiosna należy do najbardziej wyczekiwanych pór roku w ogrodzie. Niezależnie od tego czy ogród ma dużo, czy też mniej do zaoferowania w okresie zimy, to jednak piękno wiosennego przebudzenia nie ma sobie równych. Roślin których wyczekuję każdego roku jest mnóstwo, ale wybór ograniczyłem do dziesięciu, które jak dla mnie mają w sobie wiele dekoracyjności i dużo wnoszą do późnozimowego i wczesnowiosennego ogrodu. 
Cornus mas

Do najbardziej znanych zwiastunów wiosny z pewnością należą przebiśniegi, ranniki i krokusy. Także jestem wielkim fanem tych roślin, zwłaszcza jak tworzą rozległe łany, zmieniając w krótkiej chwili ponure zakątki ogrodu, nadając im mniej lub bardziej wyrazistego kolorytu. 
1. Przebiśniegi (Galanthus) to jedne z pierwszych roślin, którym nie straszny śnieg. Te niewielkie rośliny cebulowe, zależnie od pogody potrafią już w lutym ukazać swoje, skromne, ale dekoracyjne i pachnące kwiaty. W naszych ogrodach króluje oczywiście śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), ale warto zwrócić uwagę także na inne gatunki i odmiany. Śnieżyczki preferują stanowiska w pobliżu drzew i krzewów, podłoże próchnicze, przepuszczalne, wzbogacone kompostem, umiarkowanie wilgotne. Sadzimy je we wrześniu, koniecznie w licznych grupach.
Galanthus nivalis

Galanthus nivalis

Galanthus nivalis
2. Rannik zimowy (Eranthis hyemalis) jest byliną o słonecznych kwiatach, ukazujących się (jak pogoda pozwoli) już w lutym. Rozsiewając się tworzą rozległe łany. Aby dobrze przyrastały, należy zadbać o próchnicze, przepuszczalne, lekko wilgotne i obojętne do zasadowego podłoże. Najlepiej posadzić je w pobliżu drzew i krzewów liściastych, charakteryzujących się sezonowym ulistnieniem, dzięki którym w okresie kwitnienia będą miały odpowiednią ilość światła, a w okresie spoczynku będą chronione przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Ranniki sadzi się wczesną jesienią, a na zimę dobrze jest je podsypać dobrze rozłożonym kompostem.
Eranthis hyemalis
 
Eranthis hyemalis

Eranthis hyemalis
3. Krokusy z których bardzo cenię krokusa Tommasiniego, kwitnącego już pod koniec lutego. Nie jest on kłopotliwy w uprawie i łatwo się rozsiewa, z czasem tworząc zwarte dywany, idealany do naturalizacji wybranych zakątków w ogrodzie.
Crocus

Crocus

Crocus
Do roślin wcześnie kwitnących zaliczymy także wrzośce, wierzbę, leszczynę pospolitą, derenia jadalnego, irysa żyłkowanego, wawrzynka wilczełyko czy też śnieżycę wiosenną.
4. Wrzośce- wrzosowisko to założenie z roślin, wymagających kwaśnego podłoża, które cieszy oczy nie tylko w okresie kwitnienia wrzosów (druga połowa lata i jesień), ale także wiosną, a nawet późną zimą, kiedy to kwitnienie rozpoczynają wrzośce. Wrzośce to wymagające rośliny ozdobne, dlatego aby dobrze rosły muszą mieć zapewnione odpowiednie podłoże (próchnicze, kwaśne, dostatecznie wilgotne) i prawidłową pielęgnację.


5. Wierzba iwa (Salix caprea) kwitnie jeszcze przed rozwojem liści (marzec- kwiecień), a jej bazie kotki (kwiatostany męskie) dostarczają pokarmu wybudzającym się ze snu zapylaczom (roślina miododajna). W ogrodach najczęściej spotykana w odmianie szczepionej na pniu, charakteryzującej się parasolowatą koroną. W takiej formie bardzo często sadzona jest w pobliżu zbiorników wodnych, choć może się sprawdzić także na balkonie i tarasie :) 

Salix
6. Leszczyna pospolita (Corylus avellana)  nie zachwyci spektakularnym kwitnieniem, ale jej męskie kwiaty ukazują się bardzo wcześnie i mimo wszystko cieszą, przypominając że wiosna już blisko. Poza tym leszczyna pospolita jest krzewem mało wymagającym, a jej orzechy są jadalne. 
Corylus avellana
7. Dereń jadalny (Cornus mas)- już wielokrotnie podkreślałem na blogu, że bardzo cenię derenie i należą one do moich ulubionych roślin drzewiastych. Nie inaczej jest z dereniem jadalnym, cenionym głównie ze względu na jadalne owoce, choć dla mnie cenny jest także wczesną wiosną, kiedy jeszcze przed rozwojem liści, ukazują się jego skromne, ale dekorcyjne, żółte kwiaty. 
Cornus mas

Cornus mas
8. Irys żyłkowany (Iris reticulata)- wczesną wiosną niezwykle widowiskowy, bardzo wyrazisty gatunek niskiego irysa, który doskonale zaprezentuje się w ogrodzie skalnym. Dostępny jest w wielu odmianach w odcieniach barwy niebieskiej i fioletowej.
Iris reticulata

Iris reticulata

Iris reticulata
9. Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) krzew występujący w stanie dzikim także w Polsce, który nawet w lutym może zachwycić obfitym, a zarazem wyrazistym kwitnieniem. Gatunek charakteryzuje się różowymi kwiatami, ale w sprzedaży można nabyć także okazy kwitnące na biało. Jest to roślina silnie trująca, także bezwzględnie należy uważać na dzieci, dla których czerwone owoce krzewu mogą być bardzo atrakcyjne. 
Daphne mezereum

Daphne mezereum
10. Śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum)- w mojej dziesiątce nie mogło zabraknąć także śnieżycy wiosennej :) 
Leucojum vernum

Leucojum vernum

Komentarze

 1. Wszystkie piękne !
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Czyli u mnie wiosna w połowie . Hihi. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę wpaść na bloga, może ujrzę skrawek tej wiosny :) Pozdrawiam :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

9 roślin oczyszczających powietrze w domu

Uprawa roślin w mieszkaniu daje nam wiele korzyści m.in rośliny oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Nie od dziś wiadomo, że wyposażenie naszych mieszkań (meble, wykładziny, dywany, farby, lakiery, urządzenia) emituje szkodliwe dla naszego zdrowia związki chemiczne, których ilość możemy ograniczyć obecnością roślin, które je pochłaniają. Wśród roślin ozdobnych możemy wyróżnić takie gatunki, które podobno skuteczniej oczyszczają powietrze od innych, warto po nie sięgać, aby lepiej zadbać o zdrowie i przyjemne życie. W moim domu nigdy nie brakowało roślin, które możemy zaliczyć do tzw. „zielonych filtrów”. Poniżej przedstawiam 9 z nich i myślę, że w Waszych domach także cieszą oczy, bo to bardzo popularne rośliny ozdobne :) A tak poza tym uprawiajmy rośliny, bo to przyjemność i namiastka świata roślin, który bardziej poczujemy z dala od miejskiego zgiełku, a którego namiastkę możemy stworzyć w swoim domowym zaciszu.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Hortensje- najpopularniejsze gatunki i uprawa

Hortensje należą do najbardziej znanych i lubianych krzewów, uprawianych w naszych ogrodach. Naturalne siedliska hortensji występują w Ameryce oraz Azji, a znanych jest ponad 20 gatunków zaliczanych do rodzaju.

Wilczomlecz mirtowaty (Euphorbia myrsinites)- opis, uprawa i pielęgnacja

Euphorbia myrsinites to bardzo oryginalna bylina o płożących pędach, których długość może dochodzić do 30- 40 cm, a wysokość byliny zaledwie 10- 20 cm. Na grubych pędach, ułożone są spiralnie mięsiste liście w ładnej niebieskozielonej barwie z nalotem, kwiatostany główkowate. Kwitnienie dekoracyjne ze względu na obecność wyrazistych, żółtawych przykwiatków (maj – czerwiec). Po przekwitnięciu kwiatów zawiązują się owoce.