Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Kolorowe zwiastuny wiosny- krokusy

W tej zabieganej, poplątanej codzienności nie zauważyłem nawet, że wokół mnie coraz więcej wiosennych akcentów, które cieszą, napawają optymizmem i uskrzydlają. W tym roku miałem okazje podziwiać już delikatne, skromne pod względem kolorystyki, ale bardzo dekoracyjne przebiśniegi, słoneczne ranniki, a ostatnio także krokusy, tak kolorowe, tak wyraziste, tak malownicze, których bez wątpienia nie powinno zabraknąć z żadnym ogrodzie. 
Crocus

Do moich ulubionych krokusów należą krokusy botaniczne np. krokus Tommasiniego, którymi można naturalizować rabaty, zakątki w ogrodzie. Delikatne, wyraziste bardzo szybko rozprzestrzeniają się, z czasem tworząc rozległe łany, tak malowniczo prezentujące się w pobliżu drzew i krzewów liściastych. Skąpane w słońcu stają się jednymi z najbardziej widowiskowych zwiastunów wiosny. 
Crocus

Crocus

Krokusy

Odmiany ogrodowe może nie są tak ekspansywne jak formy botaniczne, ale mają większe kwiaty i dostępne są w wielu kolorowych odmianach. Także mają w sobie wiele piękna i nie powinno zabraknąć ich na wiosennych rabatach, skwerach, a także balkonach i tarasach.
Crocus and Galanthus

Crocus

Krokusy to bardzo dekoracyjne kwiaty, a przy tym nie mają zbyt wygórowanych wymagań. Najlepiej czują się na nasłonecznionym stanowisku w przepuszczalnym, próchniczym, ciepłym i umiarkowanie wilgotnym podłożu. 
Crocus

Crocus

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Pelargonie- zróżnicowane piękno na naszym balkonie

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras