Bluszcz pospolity (Hedera helix)- pnącza w ogrodzie

Obraz
Moje ulubione pnącza to tytułowy bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), które z powodzeniem uprawiałem w ogrodzie. Jak dla mnie oba pnącza fantastycznie prezentują się, otulając sędziwe drzewa i warto zaprosić je do ogrodu, jeżeli mamy tylko odpowiednie stanowisko. Bluszcz pospolity cenię ze względu na dekoracyjne liście, łatwość uprawy, tolerancyjność, a także wszechstronność jeżeli chodzi o zastosowanie. Zakątki z bluszczem pospolitym są bardzo klimatyczne, trochę bajkowe, z pewnością interesujące. Na tle ściany z bluszczu rewelacyjnie prezentują się nie tylko wyraziście kwitnące krzewy i byliny, takie jak np. azalie, różaneczniki, naparstnice, ale także byliny dekoracyjnez liści, takie jak tarczownica tarczowata, funkie, paprocie czy też rodgersje. Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest reprezentantem rodzaju Hedera, z rodziny araliowatych, obejmującym zaledwie kilka gatunków m.in. bluszcz kolchidzki, charakteryzujący się m.in. większymi liśćmi…

Kolorowe zwiastuny wiosny- krokusy

W tej zabieganej, poplątanej codzienności nie zauważyłem nawet, że wokół mnie coraz więcej wiosennych akcentów, które cieszą, napawają optymizmem i uskrzydlają. W tym roku miałem okazje podziwiać już delikatne, skromne pod względem kolorystyki, ale bardzo dekoracyjne przebiśniegi, słoneczne ranniki, a ostatnio także krokusy, tak kolorowe, tak wyraziste, tak malownicze, których bez wątpienia nie powinno zabraknąć z żadnym ogrodzie. 
Crocus

Do moich ulubionych krokusów należą krokusy botaniczne np. krokus Tommasiniego, którymi można naturalizować rabaty, zakątki w ogrodzie. Delikatne, wyraziste bardzo szybko rozprzestrzeniają się, z czasem tworząc rozległe łany, tak malowniczo prezentujące się w pobliżu drzew i krzewów liściastych. Skąpane w słońcu stają się jednymi z najbardziej widowiskowych zwiastunów wiosny. 
Crocus

Crocus

Krokusy

Odmiany ogrodowe może nie są tak ekspansywne jak formy botaniczne, ale mają większe kwiaty i dostępne są w wielu kolorowych odmianach. Także mają w sobie wiele piękna i nie powinno zabraknąć ich na wiosennych rabatach, skwerach, a także balkonach i tarasach.
Crocus and Galanthus

Crocus

Krokusy to bardzo dekoracyjne kwiaty, a przy tym nie mają zbyt wygórowanych wymagań. Najlepiej czują się na nasłonecznionym stanowisku w przepuszczalnym, próchniczym, ciepłym i umiarkowanie wilgotnym podłożu. 
Crocus

Crocus

Komentarze

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Bluszcz pospolity (Hedera helix)- pnącza w ogrodzie

Sumak octowiec, sumak odurzający (Rhus typhina)- uprawa i pielęgnacja

Aloes ościsty- Aloe aristata (Rośliny w obiektywie)

Ognik szkarłatny- uprawa i pielęgnacja