Przejdź do głównej zawartości

Przebiśniegi- kwiaty późnej zimy i wczesnej wiosny

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zwiastunów wiosny. Pojawienie się tej niewielkiej rośliny cebulowej, oznajmia nam, że wiosna już się do nas wybiera, a ogrody powoli wybudzają się ze snu zimowego. Nasz rodzimy gatunek (Galanthus nivalis), występujący na naturalnych stanowiskach głównie w południowej części kraju, przez długie lata był objęty ochroną gatunkową. Ochrona była konieczna, ponieważ skromna roślina w okresie późnozimowym i wczesnowiosennym była na tyle atrakcyjna, że masowo ją zrywano i wykopywano z naturalnych stanowisk. Obecnie nadal jest chroniona, ale częściowo. Osoby, które jeszcze nie posiadają jej w ogrodzie, bez problemu nabędą jej cebulki późnym latem, gdyż jak wiadomo, cebulki wysadza się do połowy września, aby zdążyły się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. 

Galanthus nivalis  

Odkąd sięgam pamięcią, przebiśniegi rosły w ogrodzie rodzinnym, choć nie było ich za wiele. Spotykałem je także na kilku stanowiskach w rodzinnych stronach. Rośliny zostały najprawdopodobniej zawleczone ze śmieciami, a także były pozostałością po nieistniejącej już zagrodzie, która przed dziesiątkami lat została wyburzona. Pozostały tylko resztki fundamentów, sad i wiosenne kwiaty: przebiśniegi, szafirki, fiołki, złoć, a także ziarnopłon wiosenny. Czasem wyobrażam sobie jak tam pięknie musiało być, bo miejsce o którym wspominam jest bardzo malownicze, usytuowanie niedaleko lasu.
Jak dla mnie przebiśniegi najpiękniej prezentują się na stanowiskach naturalnych, tworząc rozległe łany. W ogrodzie warto je sadzić na naturalizowanych rabatach, skrytych latem pod koranami drzew liściastych, a także w pobliżu krzewów. Pięknie wyglądają posadzone w sąsiedztwie dereni, cieszących zimą ładnie wybarwionymi pędami. Jak dodamy do tego krokusy, ranniki, to będzie słonecznie, kolorowo i wyraziście. 
Galanthus nivalis

Galanthus nivalis

Galanthus nivalis

Przebiśniegi skupiają około 20 gatunków i mimo tego, że moim ulubionym jest śnieżyczka przebiśnieg, to jednak warto zapoznać się z innymi reprezentantami rodzaju oraz odmianami, bo zdarza się, że potrafią zachwycić i to bardzo.
Nasza rodzima śnieżyczka przebiśnieg charakteryzuje się niewielką cebulą, pokrytą brązowawą łuską, która wydaje wiosną wąskie rynienkowate liście, a także bezlistną łodygę zakończoną kwiatem. Kwiat składa się z sześciu płatków: trzy większe zewnętrzne i trzy wewnętrzne z zieloną plamką na wierzchołku, pachnące, stanowiące pożytek dla wybudzających się ze snu zapylaczy. Kwitnienie przebiśniegów trwa kilka tygodni (około miesiąca), w tym czasie liście systematycznie rosną, a po przekwitnięciu kwiatów i wytworzeniu nasion powoli zasychają i w okresie letnim nie będzie po nich śladu. Warto o tym pamiętać zarówno ze względów kompozycyjnych, aby zakątki z przebiśniegami latem i jesienią także miały coś do zaoferowania, a także ze względu na możliwość ewentualnego niezamierzonego wykopania cebul w trakcie prac ogrodowych. Warto wspomnieć o nasionach, które po dojrzeniu rozsypują się i z chęcią roznoszone są przez mrówki, ponieważ zawierają tzw. elajosom, a więc pożywne ciałko mrówcze. Tak więc z czasem przebiśniegi mogą pojawiać się w różnych zakątkach ogrodu, choć na kwitnące okazy z nasion trzeba zaczekać kilka lat. O wiele szybciej uzyskamy kwitnące okazy dzieląc kępy, zaraz po kwitnieniu. Cebula mateczna wytwarza cebulki przybyszowe, dzięki którym każdej wiosny przebiśniegów będzie tylko więcej i więcej.
Aby nam ładnie rosły warto zapewnić przebiśniegom stanowiska w pobliżu drzew i krzewów, charakteryzujących się sezonowym ulistnieniem, dzięki któremu wiosną rośliny będą wystarczająco nasłonecznione, a latem cebule nie będą narażone na zbytnie przesuszenie, gdyż śnieżyczka przebiśnieg wymaga podłoża wilgotnego, a przy tym próchniczego i przepuszczalnego. Na zimę można podsypać je dobrze rozłożonym kompostem, który poprawi strukturę podłoża, a także wzbogaci je w składniki pokarmowe.
Zróżnicowanie w świecie przebiśniegów nie jest zbyt duże, ale istnieje i jak dla mnie każdy miłośnik przebiśniegów powinien zwrócić uwagę także na inne gatunki rodzaju jak również liczne odmiany. 
Galanthus elwesii 'John Tomlinson'

Galanthus elwesii 'Sickle'

Galanthus 'Benton Magnet'

Z odmian rodzimego gatunku nie sposób nie wspomnieć o ‘Flore Pleno’ a więc odmianie charakteryzującej się pełnymi kwiatami. Jest to stara odmiana, dużo niższa od gatunku i z pewnością warta uprawy.
Można zauważyć, że zależnie od gatunku, odmiany śnieżyczki charakteryzują się m.in. zróżnicowaną wysokością, kształtem, wielkością i barwą kwiatów, a także szerokością liści. Szerokimi liśćmi charakteryzuje się m.in śnieżyczka Elwesa (Galanthus elwesii), śnieżyczka Woronowa (Galanthus woronowii). Natomiast śnieżyczka królowej Olgi (Galanthus reginae- olgae) zaskoczy terminem kwitnienia, ponieważ kwitnie jesienią. Poza tym śnieżyczki mogą różnić się także mniej lub bardziej zazielenionymi płatkami zewnętrznymi jak również wewnętrznymi. Odmiana ‘Rosemary Burnham’ ma wyraźnie zazielenione zewnętrzne płatki, w przeciwieństwie do odmiany ‘Amy Doncaster’, która pod względem zielonych przebarwień jest dużo skromniejsza. Z pewnością dla wielu bardzo dekoracyjną i wyróżniającą się formą śnieżyczki okaże się śnieżyczka o pełnych kwiatach ‘Lady Elphinstone’ nie z zielonymi, ale z żółtymi przebarwieniami.
Przebiśniegi to kwiaty z wyglądu delikatne, ale bardzo wytrzymałe, dzielnie przebijające się przez śnieg (jak sama nazwa wskazuje), radzące sobie z przymrozkami, wiatrem, chłodem. Gdy przedwiośnie jest ciepłe i słoneczne przebiśniegi w pełni ukazują swoje piękno. Warto zaprosić je do ogrodu, a także na balkon i taras. W połączeniu z innymi kwiatami wiosny sprawią, że czas przedwiośnia i wczesnej wiosny będzie dla nas kolorowy, przyjemny i satysfakcjonujący. 
Snowdrops

Snowdrops

Snowdrops


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Pierwiosnek japoński (Primula japonica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Rodzaj Primula obejmuje liczne gatunki, których niewielką część możemy podziwiać w naszych ogrodach. Podczas wiosennych spacerów można natknąć się na Primula veris, a więc pierwiosnka lekarskiego, który zachwyca swoimi słonecznymi kwiatami. Z pewnością na uwagę zasługuje także pierwiosnek japoński (Primula japonica). Jak wskazuje nazwa nie jest to gatunek rodzimy. Bylina pochodzi z Japonii i ze względu na swoją dekoracyjność oraz małą kłopotliwość w uprawie jest dość często uprawiana w naszych ogrodach.

Dalie- uprawa i pielęgnacja

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, zwane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali- skąd pochodzą, ale nie przeszkadza im to, aby pięknie kwitnąć, każdego roku. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.