Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Śnieżnik sardeński (Chionodoxa sardensis) - barwy nieba na wiosennej rabacie


I pomyśleć, że śnieżniki jako kwiaty wczesnej wiosny nie zwracały mojej uwagi, mimo tego, że jeszcze kilka lat temu miałem okazje je uprawiać. Ostatnio to się jednak zmieniło :)  Śnieżnik sardeński (Chionodox sardensis) jest reprezentantem rodzaju, którego warto zaprosić do ogrodu. Jego wczesne kwitnienie i ładna barwa kwiatów będą uzupełnieniem na wiosennej rabacie, przepełnionej kolorami wczesnej wiosny, często zdominowanej przez rośliny cebulowe do których zaliczamy także śnieżniki. 
Chionodoxa sardensis

Pochodzący z Turcji śnieżnik sardeński osiąga około 10- 20 cm wysokości, charakteryzuje się wąskimi liśćmi i licznymi kwiatami (średnica 1-2 cm) w barwie nieba, zebranymi w baldachowate grona. Kwitnie wczesną wiosną, a po przekwitnięciu, zasycha i przechodzi w stan spoczynku. Można go rozmnożyć poprzez cebule przybyszowe, ale daje także samosiew. Najlepiej posadzić go w pobliżu drzew i krzewów liściastych, więc w lekkim półcieniu w przepuszczalne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne podłoże. Cebule wysadzamy we wrześniu w podłoże wzbogacone dobrze rozłożonym kompostem na głębokość około 5-8 cm. 
Chionodoxa sardensis

Chionodoxa sardensis

Komentarze

  1. Zawsze je lubiłam i lubię, przede wszystkim za kolor i delikatność kwiatuszków. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już niedługo po raz kolejny ukwiecą rabaty w ogrodach :) Pozdrawiam serdecznie :):):)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Pelargonie- zróżnicowane piękno na naszym balkonie

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras