Śnieżnik sardeński (Chionodoxa sardensis) - barwy nieba na wiosennej rabacie


I pomyśleć, że śnieżniki jako kwiaty wczesnej wiosny nie zwracały mojej uwagi, mimo tego, że jeszcze kilka lat temu miałem okazje je uprawiać. Ostatnio to się jednak zmieniło :)  Śnieżnik sardeński (Chionodox sardensis) jest reprezentantem rodzaju, którego warto zaprosić do ogrodu. Jego wczesne kwitnienie i ładna barwa kwiatów będą uzupełnieniem na wiosennej rabacie, przepełnionej kolorami wczesnej wiosny, często zdominowanej przez rośliny cebulowe do których zaliczamy także śnieżniki. 
Chionodoxa sardensis

Pochodzący z Turcji śnieżnik sardeński osiąga około 10- 20 cm wysokości, charakteryzuje się wąskimi liśćmi i licznymi kwiatami (średnica 1-2 cm) w barwie nieba, zebranymi w baldachowate grona. Kwitnie wczesną wiosną, a po przekwitnięciu, zasycha i przechodzi w stan spoczynku. Można go rozmnożyć poprzez cebule przybyszowe, ale daje także samosiew. Najlepiej posadzić go w pobliżu drzew i krzewów liściastych, więc w lekkim półcieniu w przepuszczalne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne podłoże. Cebule wysadzamy we wrześniu w podłoże wzbogacone dobrze rozłożonym kompostem na głębokość około 5-8 cm. 
Chionodoxa sardensis

Chionodoxa sardensis

Komentarze

  1. Zawsze je lubiłam i lubię, przede wszystkim za kolor i delikatność kwiatuszków. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już niedługo po raz kolejny ukwiecą rabaty w ogrodach :) Pozdrawiam serdecznie :):):)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Wilczomlecz mirtowaty (Euphorbia myrsinites)- opis, uprawa i pielęgnacja

Rojniki (Sempervivum)- przedstawienie rodzaju, uprawa i pielęgnacja

Czy hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) wymaga cięcia?