Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny


Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Zawilec grecki (Anemone blanda) nie jest gatunkiem rodzimym, a jego naturalne stanowiska (jak wskazuje nazwa) występują między innymi w Grecji. To niska roślina (10- 15 cm) charakteryzująca się powycinanymi liśćmi. Stokrotkowe kwiaty mogą występować w wielu odcieniach koloru niebieskiego, różowego, a także barwy białej. Kwiaty ukazują się już w marcu i cieszą oczy przez kilka tygodni, a następnie roślina zasycha i przechodzi w stan spoczynku. 
Anemone blanda

Anemone blanda

Anemone blanda
Część podziemną zawilca greckiego stanowi bulwa, a sukces w uprawie będzie zależał od dobrania odpowiedniego stanowiska i podłoża. Najlepiej posadzić go w pobliżu drzew i krzewów liściastych w podłożu przepuszczalnym, umiarkowanie żyznym, próchniczym, umiarkowanie wilgotnym. 
Anemone blanda
Bulwy zawilca wysadza się jesienią, a przed posadzeniem warto je moczyć, przez co najmniej dobę. Na zimę (jak będzie sroga) można zabezpieczyć stanowisko z zawilcem greckim warstwą suchych liści, bo z mrozoodpornością bywa różnie, ale wydaje się, że częściej wypada z powodu zbyt mokrego podłoża.
W dobrych warunkach zawilec grecki szybko przyrasta i z czasem tworzy większe skupiska, dając także samosiew, doskonale komponując się z innymi kwiatami wczesnej wiosny. Nadaje się także do uprawy w pojemnikach :) Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Pelargonie- zróżnicowane piękno na naszym balkonie

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras