Przejdź do głównej zawartości

8 sprawdzonych roślin na skalniak

Nie każdy w ogrodzie może pozwolić sobie na typowe alpinarium, obsadzone licznymi, mniej bądź bardziej wymagającymi roślinami wysokogórskimi, ale każdy może pozwolić sobie na prosty ogród skalny, który pozwoli na uprawę roślin, które nie koniecznie muszą sobie radzić na typowej rabacie. Poniżej lista 8 roślin mało wymagających, które bardzo często uprawiane są na skalniakach, choć nie oznacza to, że nie mogą być uprawiane także na odpowiednio przygotowanej rabacie.
Skalniak

Rojniki były jednymi z pierwszych roślin, które trafiły do mojego ogrodu, początkowo ciesząc oczy w pobliżu oczka wodnego, a następnie na kolejno powstających skalniakach. Ostatecznie powstały trzy skalniaki i na każdym nie mogło zabraknąć tych oryginalnych roślin. Na skalniakach zazwyczaj uprawia się liczne mieszańce. Jednym z moich ulubionych rojników jest rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum), charakteryzujący się niewielkimi rozetkami pokrytymi białą „pajęczynką”. Wielką zaletą rojników jest ich całoroczna dekoracyjność. Przez cały rok cieszą zimozielonymi rozetkami liści w zmiennej kolorystyce, a latem także kwiatami, bardzo oryginalnymi i jak dla mnie wyjątkowo dekoracyjnymi. Poza tym rojniki nie są kłopotliwe w uprawie, wymagają przede wszystkim słonecznego stanowiska i przepuszczalnego podłoża. Doskonale sprawdzą się także w uprawie pojemnikowej na balkonie i tarasie.
Rojniki

Rojniki

Rojniki
Sedum reflexum jest jednym z wielu reprezentantów rodzaju Sedum, którego warto zaprosić do ogrodu skalnego. Rozchodnik ościsty jest gatunkiem europejskim, tworzącym dość rozległe kobierce, dlatego roślinie należy zapewnić większy skrawek skalniaka, aby mogła swobodnie się rozrastać. Jej cylindryczne, jak dla mnie dekoracyjne, szarozielone liście, osadzone są naprzemianlegle na pędzie, a latem ukazują się żółte, gwiazdkowate kwiaty, zebrane w baldachy. Rozchodnik ościsty preferuje stanowiska słoneczne (także lekkie zacienienie), podłoże przepuszczalne, nie za mokre i jest w pełni mrozoodporny. Mnie zachwyca oryginalna odmiana ‘Cristatum’, charakteryzująca się monstrualnym wyglądem.
Rozchodnik ościsty

Rozchodnik ościsty

'Cristatum'
Saxifraga x arendsii to moja ulubiona skalnica, łatwa w uprawie i bardzo dekoracyjna nie tylko w okresie kwitnienia, a więc w drugiej połowie wiosny. Tworzy zwarte, niskie, zielone, poduchowate kobierce, nad którymi w okresie kwitnienia, pięknie prezentują się kwiaty, osadzone na rozgałęzionych, cienkich pędach. Moje ulubione odmiany to rośliny kwitnące na biało oraz w intensywnych odcieniach czerwieni. Skalnica Arendsa najlepiej rośnie w lekkim półcieniu, chyba że podłoże jest dość wilgotne, to świetnie sobie poradzi także na bardziej nasłonecznionych stanowiskach. Podłoże dla tej skalnicy powinno być przepuszczalne i dość próchnicze. Jej liście są zimozielone, tak więc nie giną na zimę, a roślina dobrze znosi okres zimy. Co kilka lat wymaga odmłodzenia, a starzenie rośliny objawia się jej łysieniem od środka „poduchy”.
Skalnica Arendsa

Skalnica Arendsa

Skalnica Arendsa
Armeria maritima to niewielka, rodzima bylina tworząca trawiaste kępy, kwitnąca w drugiej połowie wiosny. Jej kwiaty zebrane są w główkowate kwiatostany, osadzone na bezlistnym pędzie. Barwa kwiatów to odcienie koloru różowego i biel. Zawciąg nadmorski preferuje lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne podłoże, na którym dobrze zimuje. Co kilka lat należy roślinę odmłodzić, ponieważ skromniej kwitnie, poza tym kępy zaczynają zamierać od środka, co obniża dekoracyjność rośliny.
Zawciąg nadmorski

Zawciąg nadmorski

Zawciąg nadmorski
W ogrodach skalnych bardzo często uprawia się dzwonki (Campanula), a jest ich całkiem sporo, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Jednym z moich najbardziej ulubionych jest dzwonek karpacki (Campanula carpatica), może dlatego, że to jedna z pierwszych roślin, które uzyskałem z nasion. Dzwonek karpacki jest dostępny w wielu odmianach, ale ja upodobałem sobie te o pojedynczych kwiatach, zarówno niebieskich jak i białych. Jego dzwonkowate, dość duże kwiaty ukazują się już w czerwcu, a po kwitnieniu roślinę można przyciąć, aby powtórzyła kwitnienie. Nie jest wymagająca, wymaga stanowiska słonecznego, przepuszczalnego i wapiennego podłoża. Nie może mieć też za sucho. Poza tym dzwonek karpacki daje samosiew i jak dla mnie świetnie prezentuje się na skalniakach inspirowanych naturą. 
Dzwonek karpacki

Dzwonek karpacki

Dzwonek karpacki
Wiosenny ogród bez tak obficie kwitnącej rośliny wiele traci. Żagwin pamiętam już z czasów dzieciństwa, kiedy to w wiejskim ogrodzie nie brakowało wyrazistych „poduch” na rabatach. Jak dla mnie świetny na skalniak, ładnie komponujący się z kamieniami. Preferuje wapienne, przepuszczalne, dość żyzne podłoże, słoneczne i zaciszne stanowisko. Ładnie prezentuje się na skarpach, a także murkach.
Żagwin ogrodowy

Żagwin ogrodowy

Żagwin ogrodowy
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć sasanki. To niezwykła, bardzo dekoracyjna bylina, którą pamiętam z czasów dzieciństwa. Dekoracyjna z liści, kwiatów, a także owocostanów. Najładniej rośnie na stanowisku słonecznym. Podłoże nie za ciężkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Kwitnie od wczesnej wiosny i może powtórzyć kwitnienie jesienią.
Sasanka

Sasanka

Sasanka
Tak jak żagwin ogrodowy floks szydlasty tworzy kobierce, które w okresie kwitnienia (wiosna) zachwycają niezwykle obfitym kwitnieniem. Jego gwiazdkowate kwiaty zależnie od odmiany cieszą oczy zmienną kolorystyką. Można nabyć floksy szydlaste kwitnące na różowo, fioletowo, liliowo, biało, czerwono, purpurowo, a także dwukolorowe. Naprawdę jest w czym wybierać, a kobierce ścielą się na dużej powierzchni. Aby obficie kwitły, floksowi szydlastemu należy zapewnić słoneczne, zaciszne stanowisko, a także przepuszczalne, dość żyzne i nie za suche podłoże, a w bezśnieżne zimy delikatnie okryć stroiszem z gałązek roślin iglastych, bo floks szydlasty, częściowo zimozielony, może nam lekko przemarznąć.
Floks szydlasty

Floks szydlasty

Floks szydlasty

Komentarze

 1. Ach jakie cudeńka nam pokazałeś. Kilka z nich mam w swoim, ogrodzie, ale moje nie są tak okazałe. Niestety nie mogę sobie pozwolić na zaproszenie sasanki, skalnicy, bo nie było im dobrze w naszym ogrodzie. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej skupić się na roślinach, które sobie radzą, mniej wówczas rozczarowań, a przygoda z ogrodem, zdecydowanie bardziej satysfakcjonująca :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Piękne :-) u nas rojnikom dobrze między kamieniami i na korzeniach :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wytrzymałe rośliny, a do tego tak dekoracyjne. Będę zaglądał, aby je zobaczyć :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Mam i ja skalniak, ale tylu roślin nie mam. Nie wszystkie mi ładnie rosną, ale myślę, że to brak słońca cały dzień, bo przysłaniają drzewa. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez jakiś czas miałem skalniak w bardzo lekkim półcieniu i rośliny rosły dużo wolniej aniżeli w pełnym słońcu, choć miało to też dobrą stronę, łatwiej było utrzymać je w ryzach, bo na słońcu szaleńczo się rozrastały :D Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Pierwiosnek japoński (Primula japonica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Rodzaj Primula obejmuje liczne gatunki, których niewielką część możemy podziwiać w naszych ogrodach. Podczas wiosennych spacerów można natknąć się na Primula veris, a więc pierwiosnka lekarskiego, który zachwyca swoimi słonecznymi kwiatami. Z pewnością na uwagę zasługuje także pierwiosnek japoński (Primula japonica). Jak wskazuje nazwa nie jest to gatunek rodzimy. Bylina pochodzi z Japonii i ze względu na swoją dekoracyjność oraz małą kłopotliwość w uprawie jest dość często uprawiana w naszych ogrodach.

Dalie- uprawa i pielęgnacja

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, zwane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali- skąd pochodzą, ale nie przeszkadza im to, aby pięknie kwitnąć, każdego roku. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.