Przejdź do głównej zawartości

Ciemierniki- ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus)

W ogrodach najczęściej nasze oczy cieszy ciemiernik biały (Helleborus niger), ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis) , a także liczne mieszańce (Helleborus x hybridus). Jak dla mnie na uwagę zasługuje także ciemiernik cuchnący (Helleborus foetidus), który dla wielu nie będzie tak atrakcyjny, jak wyraziście kwitnące wcześniejsze formy, ale nie oznacza to, że nie może dopełnić naturalistycznych, zacisznych, półcienistych, leśnych zakątków w ogrodach. Nie należy obawiać się także jego zapachu, ponieważ mimo nazwy Ciemiernik cuchnący nie cuchnie :D Nie zapominajmy tylko, że jest to roślina trująca, zresztą jak wiele roślin uprawianych w ogrodach. 
Helleborus foetidus

Jak dla mnie ciemiernik cuchnący jest ciekawym i dekoracyjnym gatunkiem rodzaju Helleborus, który może wiele wnieść w półcieniste zakątki ogrodu. Dekoracyjny z zimozielonych liści, jak i kwiatów, stanowi zielony akcent przez cały rok, a dodatkowo późną zimą i wiosną obficie kwitnie. I mimo że nie są to widowiskowe kwiaty, to jednak ładnie prezentują się na tle zimozielonych, zielonych, wąskich, dłoniasto złożonych liści. Dzwonkowate kwiaty z czerwonawym obrzeżem (średnica do około 2 cm), tworzą zasobne w kwiaty kwiatostany. Wysokość tej byliny może dochodzić nawet do 60- 80 cm, a pąki kwiatowe, zaczynają się ukazywać już w drugiej połowie jesieni. Poza tym ciemiernik cuchnący, doczekał się wielu odmian :) 
Helleborus foetidus

Helleborus foetidus

Helleborus foetidus

Helleborus foetidus

Helleborus foetidus
Ciemiernik cuchnący naturalnie występuje na terenach, cieplejszej południowo- zachodniej Europy m.in. na obrzeżach lasów, dlatego też najlepiej bylinę sadzić w zacisznych i półcienistych zakątkach ogrodu, a w bezśnieżne zimy, także okrywać stroiszem, bo w mroźniejsze zimy, może nie doczekać wiosny. Warto dodać, że w sprzyjających warunkach ciemiernik cuchnący daje obfity samosiew, dlatego też nawet gdy stracimy roślinę mateczną, możemy doczekać się licznego, zielonego potomstwa. Preferuje wapienne, przepuszczalne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne podłoże. 
Helleborus foetidus

Helleborus foetidus

Helleborus foetidus


Komentarze

 1. No to wreszcie ktoś mi uświadomił co to za roślina tak pięknie się wysiewa w moim północnym zakątku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musi jej być bardzo dobrze, że tak pięknie się wysiewa :) Pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Kocham ciemierniki. Każdy jest urzekający. Niestety nie mam w ogrodzie. Kilka razy próbowałam, ale nic z tego nie wyszło, a szkoda. Już nie podejmę kolejnej próby. Pozdrawiam:):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ciemierniki są bardzo dekoracyjne, choć w ogrodach nie brakuje innych, równie pięknych bylin. Piękniej wiosny życzę :)

   Usuń
 3. Urocza roślina, niestety nie mam jej w ogrodzie. Jakoś się nie złożyło :)
  Nie wiedziałam, że lubi zacienione miejsca. Może zechciałby rosnąć w północnej stronie ogrodu - pomysł do przemyślenia.
  Serdeczności Grzesiu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi bardzo się podoba, więc ja bym spróbował :) Oczywiście ważne jest odpowiednie podłoże i żeby nie wiało za mocno zimą, bo może nie przetrwać ostrej zimy bez okrycia. Pozdrawiam Cię Ewo i czekam na kwitnące forsycje :)

   Usuń
 4. To ciekawa roślina, mam ją pierwszy rok w ogrodzie, dostałam od koleżanki sporo sadzonek. Zmartwiłeś mnie, że lubi wapienną i wilgotną glebę, myślałam, że jest mniej wymagający. Zaczynam się obawiać, czy da sobie radę w moim suchym ogrodzie o raczej kwaśnej glebie. Muszę podsypać im trochę dolomitu, może to pomoże.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak jest sporo sadzonek to można poeksperymentować z podłożem. Też bym podsypał dolomitu, a w okresie suszy pamiętałbym o podlaniu, bo nawet jak roślina da sobie jako tako radę, to kwitnienie może być skromniejsze. Życzę powodzenia i trzymam kciuki :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.