Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Obraz
Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską to jeden z wielu znanych nam symboli Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji nie tylko w naszych domach. Po świętach, zazwyczaj gwiazdę betlejemską wyrzucamy, traktując jako roślinę sezonową, a przecież zawsze można spróbować ją przechować do kolejnych świąt. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, bo jest tego warta:)

Irys żyłkowany (Iris reticulata) i jego dekoracyjne kwiaty


Irys żyłkowany jest jednym z moich najbardziej ulubionych irysów. Myślę, że przekonał mnie nie tylko wczesnym kwitnieniem, ale także kolorystyką. Najbardziej odpowiadają mi odmiany w odcieniach koloru niebieskiego. To bardzo dekoracyjna roślina cebulowa, jak na irysy bardzo niska, która posadzona w większych grupach, cieszy intensywną kolorystyką na ożywających po zimie rabatach. Naturalne stanowiska tej rośliny występują w Turcji, Iranie, Iraku, na Kaukazie i z chęcią zobaczyłbym je w ich ojczystych stronach. 
Iris reticulata

Kosaciec żyłkowany osiąga zaledwie 10-20 cm wysokości, a jego fioletowe kwiaty ukazują się już w marcu. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian o kwiatach w odcieniach koloru fioletowego, niebieskiego, purpurowego. Na dolnych płatkach widoczne są plamki, wzory, cętki. Liście wąskie, rosnące w czasie kwitnienia, a także po jego zakończeniu. Nazwa „żyłkowany” wzięła się od cebul pokrytych żyłkowaną łuską.
Iris reticulata 'Alida'

Iris reticulata 'Harmony'

Iris reticulata 'Purple Hill'
W uprawie irysa żyłkowanego niezbędne jest przepuszczalne, żyzne podłoże, obojętne do lekko zasadowego, dobrze byłoby wzbogacić je dobrze przerobionym kompostem. Cięższe podłoże należałoby wymieszać z drobnym żwirem, a także wykonać drenaż i dopiero wówczas posadzić cebule. Irys żyłkowany preferuje wilgotne podłoże w okresie kwitnienia, ale latem musi mieć sucho. Cebule sadzimy w pierwszej połowie jesieni na stanowisku słonecznym do lekko zacienionego, na głębokość około 10 cm, zachowując 5- 10 cm odstępy między nimi. Najlepiej wysadzać je w grupach, aby wiosną kwitnące irysy tworzyły zwarte, zasobne w kwiaty skupiska. 
Iris reticulata

Iris reticulata
Jeżeli stanowisko i podłoże podpasuje irysom, to możemy spodziewać się tego, że co roku ilość kwitnących irysów będzie nam się zwiększać, a jak nie spełnimy oczekiwań, to kwiatów będzie coraz mniej, cebule mogą drobnieć i na kwitnienie trzeba będzie wówczas poczekać. Ładne cebule mogą zakwitnąć dwoma kwiatami z jednego pędu.
Irysy żyłkowane ładnie prezentują się na skalniakach, w pojemnikach, a także rabatach.

Komentarze

 1. Uwielbiam irysy i mam ich w ogrodzie całe mnóstwo. Te żyłkowane jednak mi wypadły. Szkoda bo są prześliczne.
  Miłego weekendu Grzesiu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak dekoracyjne, a przy tym kapryśne... Dziękuję i pozdrawiam :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

9 roślin oczyszczających powietrze w domu

Lepnica czerwona, bniec czerwony (Silene dioica) na dziką rabatę w ogrodzie inspirowanym naturą

Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia)- krzew kwitnący zimą

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei)- zimozielony akcent w ogrodzie

Wiśnia ‘Kanzan’, wiśnia piłkowana ‘Kanzan’ (Prunus ‘Kanzan’, Prunus serrulata ‘Kanzan’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Powojniki- Clematis (Rośliny w obiektywie)