Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Irys żyłkowany (Iris reticulata) i jego dekoracyjne kwiaty


Irys żyłkowany jest jednym z moich najbardziej ulubionych irysów. Myślę, że przekonał mnie nie tylko wczesnym kwitnieniem, ale także kolorystyką. Najbardziej odpowiadają mi odmiany w odcieniach koloru niebieskiego. To bardzo dekoracyjna roślina cebulowa, jak na irysy bardzo niska, która posadzona w większych grupach, cieszy intensywną kolorystyką na ożywających po zimie rabatach. Naturalne stanowiska tej rośliny występują w Turcji, Iranie, Iraku, na Kaukazie i z chęcią zobaczyłbym je w ich ojczystych stronach. 
Iris reticulata

Kosaciec żyłkowany osiąga zaledwie 10-20 cm wysokości, a jego fioletowe kwiaty ukazują się już w marcu. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian o kwiatach w odcieniach koloru fioletowego, niebieskiego, purpurowego. Na dolnych płatkach widoczne są plamki, wzory, cętki. Liście wąskie, rosnące w czasie kwitnienia, a także po jego zakończeniu. Nazwa „żyłkowany” wzięła się od cebul pokrytych żyłkowaną łuską.
Iris reticulata 'Alida'

Iris reticulata 'Harmony'

Iris reticulata 'Purple Hill'
W uprawie irysa żyłkowanego niezbędne jest przepuszczalne, żyzne podłoże, obojętne do lekko zasadowego, dobrze byłoby wzbogacić je dobrze przerobionym kompostem. Cięższe podłoże należałoby wymieszać z drobnym żwirem, a także wykonać drenaż i dopiero wówczas posadzić cebule. Irys żyłkowany preferuje wilgotne podłoże w okresie kwitnienia, ale latem musi mieć sucho. Cebule sadzimy w pierwszej połowie jesieni na stanowisku słonecznym do lekko zacienionego, na głębokość około 10 cm, zachowując 5- 10 cm odstępy między nimi. Najlepiej wysadzać je w grupach, aby wiosną kwitnące irysy tworzyły zwarte, zasobne w kwiaty skupiska. 
Iris reticulata

Iris reticulata
Jeżeli stanowisko i podłoże podpasuje irysom, to możemy spodziewać się tego, że co roku ilość kwitnących irysów będzie nam się zwiększać, a jak nie spełnimy oczekiwań, to kwiatów będzie coraz mniej, cebule mogą drobnieć i na kwitnienie trzeba będzie wówczas poczekać. Ładne cebule mogą zakwitnąć dwoma kwiatami z jednego pędu.
Irysy żyłkowane ładnie prezentują się na skalniakach, w pojemnikach, a także rabatach.

Komentarze

 1. Uwielbiam irysy i mam ich w ogrodzie całe mnóstwo. Te żyłkowane jednak mi wypadły. Szkoda bo są prześliczne.
  Miłego weekendu Grzesiu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak dekoracyjne, a przy tym kapryśne... Dziękuję i pozdrawiam :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Orliki- oryginalne kwiaty w ogrodzie

Nagietek lekarski- Calendula officinalis (Rośliny w obiektywie)

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Cynia- Zinnia (Rośliny w obiektywie)

Motylek wisetoński- Schizanthus wisetonensis (Rośliny w obiektywie)