Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia)- krzew kwitnący zimą

Jak dla mnie oczary to niezwykłe rośliny drzewiaste, dzięki którym, nawet zimą, możemy cieszyć się ciepłymi barwami w ogrodach. Rodzaj obejmuje kilka gatunków (krzewy bądź niewielkie drzewa), ale w ogrodach najczęściej spotykany jest oczar pośredni. Zależnie od gatunku kwiaty ukazują się od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Oczary cenię przede wszystkim za ich dekoracyjność, która do mnie bardzo przemawia i żałuję, że na zdjęciach nie jestem w stanie przekazać pełni ich piękna. Kwiaty są bardzo oryginalne, frędzelkowate w odcieniach barwy żółtej, pomarańczowej, czerwonej. Sadząc je w ogrodzie warto zapewnić im odpowiednie tło (rośliny zimozielone), aby kwiaty były lepiej widoczne.
Hamamelis x intermedia

Oczar pośredni to mieszaniec (Hamamelis japonica x Hamamelis mollis), charakteryzuje się luźnym pokrojem, osiąga około 2- 3 m wysokości i kwitnie zimą na nagich pędach (przed rozwojem liści). Kwiaty oryginalne, mniej lub bardziej intensywnie pachnące, dekoracyjne. Liście w okresie jesieni ładnie się przebarwiają (odcienie barwy żółtej i pomarańczowej). 
Hamamelis x intermedia 'Jelena'

Hamamelis x intermedia 'Jelena'

W uprawie nie jest jakiś absorbujący, ważne, aby krzew posadzić w zacisznym zakątku ogrodu, ponieważ, może przemarzać Młode okazy należy okrywać na zimę. Wybieramy stanowisko słoneczne do półcienistego, podłoże żyzne, próchnicze, wilgotne, a przy tym przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. 
Hamamelis x intermedia

Hamamelis x intermedia

Hamamelis x intermedia

Oczar nie wymaga cięcia, chyba, że zaistnieje taka konieczność. Najlepiej zapewnić mu więcej miejsca, aby w pełni ukazać jego pokrój. Sadząc w pobliżu ścieżek, miejsc, którymi przechadzamy się nawet zimą, bez problemu dostrzeżemy piękno jego kwiatów, poczujemy zapach i na pewno nie przegapimy kwitnienia. 
Hamamelis x intermedia

Hamamelis x intermedia

Hamamelis x intermedia

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Wilczomlecz mirtowaty (Euphorbia myrsinites)- opis, uprawa i pielęgnacja

Szafirki (Muscari)- uprawa i pielęgnacja

Srebrzyste liście brunnery wielkolistnej ‘Sea Heart’ (Brunnera macrophylla ‘Sea Heart’)