Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia)- krzew kwitnący zimą


Jak dla mnie oczary to niezwykłe rośliny drzewiaste, dzięki którym, nawet zimą, możemy cieszyć się ciepłymi barwami w ogrodach. Rodzaj obejmuje kilka gatunków (krzewy bądź niewielkie drzewa), ale w ogrodach najczęściej spotykany jest oczar pośredni. Zależnie od gatunku kwiaty ukazują się od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Oczary cenię przede wszystkim za ich dekoracyjność, która do mnie bardzo przemawia i żałuję, że na zdjęciach nie jestem w stanie przekazać pełni ich piękna. Kwiaty są bardzo oryginalne, frędzelkowate w odcieniach barwy żółtej, pomarańczowej, czerwonej. Sadząc je w ogrodzie warto zapewnić im odpowiednie tło (rośliny zimozielone), aby kwiaty były lepiej widoczne.
Hamamelis x intermedia

Oczar pośredni to mieszaniec (Hamamelis japonica x Hamamelis mollis), charakteryzuje się luźnym pokrojem, osiąga około 2- 3 m wysokości i kwitnie zimą na nagich pędach (przed rozwojem liści). Kwiaty oryginalne, mniej lub bardziej intensywnie pachnące, dekoracyjne. Liście w okresie jesieni ładnie się przebarwiają (odcienie barwy żółtej i pomarańczowej). 
Hamamelis x intermedia 'Jelena'

Hamamelis x intermedia 'Jelena'

W uprawie nie jest jakiś absorbujący, ważne, aby krzew posadzić w zacisznym zakątku ogrodu, ponieważ, może przemarzać Młode okazy należy okrywać na zimę. Wybieramy stanowisko słoneczne do półcienistego, podłoże żyzne, próchnicze, wilgotne, a przy tym przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. 
Hamamelis x intermedia

Hamamelis x intermedia

Hamamelis x intermedia

Oczar nie wymaga cięcia, chyba, że zaistnieje taka konieczność. Najlepiej zapewnić mu więcej miejsca, aby w pełni ukazać jego pokrój. Sadząc w pobliżu ścieżek, miejsc, którymi przechadzamy się nawet zimą, bez problemu dostrzeżemy piękno jego kwiatów, poczujemy zapach i na pewno nie przegapimy kwitnienia. 
Hamamelis x intermedia

Hamamelis x intermedia

Hamamelis x intermedia

Komentarze

  1. Kiedyś nie doceniałam urody oczarów, a teraz mnie zachwycają. Poza kwiatami lubię też ich luźny pokrój, pasują do naturalistycznych i leśnych ogrodów, ale i w nowoczesnym doskonale będą wyglądać. Jesienią dosadziłam kolejny egzemplarz u siebie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miałem tak z wieloma roślinami, ale akurat oczary zachwycały mnie od samego początku i tak jak w Twoim przypadku nie skupiam się tylko na oryginalnym kwitnieniu. Z pewnością wpadnę na blog zobaczyć ten nowy okaz :):):)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras

Motylek wisetoński- Schizanthus wisetonensis (Rośliny w obiektywie)