Przejdź do głównej zawartości

Jaśminowiec (Philadelphus)- krzewy kwitnące na biało

Czasem widuję bardzo wyrośnięte, a także zbyt zagęszczone jaśminowce, ogołocone od dołu, które niestety nie zachwycają obfitością kwitnienia. Koniecznie takie krzewy trzeba odmłodzić, prześwietlić, aby pod koniec maja i w czerwcu, obsypane były mnóstwem białych kwiatów, najczęściej pachnących, choć nie wszystkie odmiany tak wspaniale i intensywnie pachną, jak kwiaty jaśminowca wonnego (Philadelphus coronarius), dawniej powszechnie uprawianego w wiejskich ogrodach. Myślę, że jaśminowce to krzewy, które przy swoich niewielkich wymaganiach oraz intensywnym kwitnieniu, nadal zasługują na uznanie i warto sadzić je w ogrodach. Obecnie nie brakuje zróżnicowanych odmian, charakteryzujących się także półpełnymi oraz pełnymi kwiatami, a także dekoracyjnymi liśćmi. Każdy znajdzie coś dla siebie, nawet do niewielkiego ogrodu. 
Jaśminowiec  

Ze względu na pięknie pachnące kwiaty, warto uprawiać jaśminowca wonnego (Philadelphus coronarius), który posadzony przy oknie, kąciku wypoczynkowym, w okresie kwitnienia będzie umilał czas intensywnym, a przy tym przyjemnym zapachem kwiatów. Gatunek osiąga do około 2- 3 m wysokości, charakteryzuje się wyprostowanym pokrojem, a pędy starszych okazów ładnie przewieszają się. W sprzedaży dostępne są odmiany dekoracyjne z liści np. ‘Aureus’ o żółtawych liściach, odmiana szczególnie ładnie wybarwiona wiosną oraz ‘Variegatus’ o liściach z białym obrzeżem. 
Jaśminowiec

Jaśminowiec w pełni kwitnienia
Poza jaśminowcem wonnym w sprzedaży można dostać wiele pięknych odmian, ale pamiętajmy, że nie wszystkie odmiany charakteryzują się intensywnym zapachem kwiatów. Przykładowe odmiany o pełnych i pachnących kwiatach to m.in. ‘Albatre’, ‘Virginal’, ‘Snowbelle’.
Jaśminowce należą do mało wymagających krzewów, dobrze sobie radzą na przeciętnym podłożu, umiarkowanie wilgotnym, na stanowisku słonecznym do lekko zacienionego. Można posadzić je w grupie krzewów, a także pojedynczo. Ładnym tłem dla jaśminowca będzie zielony trawnik jak również zimozielona „ściana” z roślin iglastych. Ponieważ jaśminowiec o tradycyjnych liściach cieszy oczy głównie w okresie kwitnienia, po przekwitnięciu może stanowić zielone tło dla roślin kwitnących latem.
Aby krzew jaśminowca cieszył ładnym pokrojem i obfitym kwitnieniem przez długie lata, ważne jest, aby co jakiś czas go prześwietlić. W razie potrzeby można to uczynić każdego roku, a jak nie ma takiej potrzeby to co 2-3 lata. Pamiętajmy, że krzew ten najobficiej kwitnie na pędach dwuletnich, poza tym zabieg cięcia wykonujemy zaraz po kwitnieniu. Usuwamy pędy suche, krzyżujące się, zbyt zagęszczające i oczywiście usuwamy najstarsze pędy, które ścinamy u nasady. Dzięki takiemu cięciu, krzew każdego roku będzie obficie kwitł, nie zagęści się nadmiernie i będzie pełen życia. Oczywiście w razie potrzeby, można także skracać pędy nawet o 1/3 jeżeli chcemy ograniczyć wysokość krzewu. Jaśminowiec nie boi się cięcia, dlatego nadaje się na żywopłoty. Szczególnie pięknie prezentuje się w formie żywopłotu luźnego, ale może być także wykorzystany na żywopłot formowany.
Jeżeli z jakiegoś powodu ktoś posiada bardzo stary i zaniedbany okaz, to niezbędne będzie jego odmłodzenie. Można zrobić to drastycznie, albo rozłożyć zabieg na 2-3 lata, aby nie pozbawić się kwitnienia. Wybierając pierwszą opcję, wczesną wiosną należy usunąć część najstarszych, najbardziej zgrubiałych pędów, usuwając przy okazji chore, suche i krzyżujące się pędy. Pozostałe pędy trochę skracamy, zdając sobie sprawę, że im bardziej je skrócimy tym kwitnienie będzie skromniejsze. Po kwitnieniu, ścinamy wszystkie pędy tak na wysokość 30 cm. W kolejnych latach pamiętamy o cięciu prześwietlającym. Druga opcja to usunięcie po kwitnieniu kilku najstarszych pędów, przy jednoczesnym skróceniu najbardziej wybujałych pędów. W następnym roku ponawiamy ten zabieg i w kolejnym jeżeli będzie taka konieczność. Takie częściowe wycinanie najstarszych pędów, sprawia że nie pozbawiamy się kwitnienia w procesie odmładzania krzewu. 
Jaśminowiec

Jaśminowiec

Jaśminowiec

Komentarze

  1. Nie ukrywam, ze mam kłopoty z prawidłowym przycinaniem jaśminowców. Znam zasady, o których piszesz i próbuję je stosować. Ale po skróceniu wybujałych pędów, w miejscu przycięcia wyrastają dwa nowe i rosną bardzo długie. Czy robię coś źle?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jaśminowce potrafią przyrastać jak szalone, zwłaszcza jak staramy się ograniczyć ich wysokość. Cięcie pobudza krzew do wypuszczania kolejnych pędów, tak więc wszystko jest w porządku. Trzeba ciąć je co roku, w razie potrzeby usuwać nadmiar wybujałych, także młodych pędów. W sytuacji kiedy nie musimy ograniczać krzewu i pozwolimy mu na osiągnięcie jego docelowej wysokości, on nie będzie tak szybko przyrastał, a i cięcie prześwietlające można wówczas wykonywać raz na dwa- trzy lata. Inne rozwiązanie to nabycie odmiany, która osiąga mniejsze rozmiary, łatwiej taką utrzymać w ryzach. Pozdrawiam G. :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Pierwiosnek japoński (Primula japonica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Rodzaj Primula obejmuje liczne gatunki, których niewielką część możemy podziwiać w naszych ogrodach. Podczas wiosennych spacerów można natknąć się na Primula veris, a więc pierwiosnka lekarskiego, który zachwyca swoimi słonecznymi kwiatami. Z pewnością na uwagę zasługuje także pierwiosnek japoński (Primula japonica). Jak wskazuje nazwa nie jest to gatunek rodzimy. Bylina pochodzi z Japonii i ze względu na swoją dekoracyjność oraz małą kłopotliwość w uprawie jest dość często uprawiana w naszych ogrodach.

Dalie- uprawa i pielęgnacja

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, zwane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali- skąd pochodzą, ale nie przeszkadza im to, aby pięknie kwitnąć, każdego roku. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.