Przejdź do głównej zawartości

Niezapominajka- kwiaty nie tylko do ogrodu

Dziś 15 maja, a więc święto niezapominajki, jakże nam wszystkim dobrze znanej rośliny, która cieszy oczy jasnoniebieskimi kwiatami. Większość z nas (jak nie wszyscy) miała z nią styczność, jak nie w ogrodzie, to w otaczającym nas krajobrazie, w którym nie brakuje jej licznych gatunków. Do najpopularniejszych należy niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica) i to jej odmiany najczęściej uprawiamy w ogrodach, choć nad oczkiem wodnym z pewnością sprawdzi się niezapominajka błotna (Myosotis palustris). Święto niezapominajki, to także święto, które zwraca uwagę na ochronę przyrody. Starajmy się chronić otaczającą nas przyrodę, gdyż tylko poprzez szacunek do Matki Ziemi, a także działania mające na celu jej ochronę, jesteśmy w stanie mniej lub bardziej wpłynąć na otaczającą rzeczywistość. 
 Niezapominajki i stokrotki
Niezapominajka poza polnymi drogami, leśnymi polanami kojarzy mi się także z wiejskim ogrodem, w którym widzę ją gdzieś przy naznaczonym czasem, drewnianym płocie, starej studni, czy rabatach, takich nieokiełznanych, żyjących swoim życiem, oblatywanych przez liczne owady. Dająca silny samosiew niezapominajka, całkiem szybko może zdominować rabatę i pojawiać się tam, gdzie byśmy się jej nie spodziewali. 
Niezapominajka
Ta niewielka roślina, uprawiana jest jako roślina dwuletnia, tak więc kwitnie w drugim roku uprawy. Można nabyć gotowe sadzonki niezapominajki , albo wysiać pod koniec czerwca i samemu przygotować rozsadę. Tym sposobem, niewielkim kosztem można uzyskać sporo roślin. Raz sprowadzona do ogrodu, każdego roku będzie się rozsiewać i trzeba będzie ją z czasem ograniczać, chyba że dysponujemy zakątkami, w których będzie mogła szaleć do woli. Można wykorzystać ją także jako roślinę obwódkową i pojemnikową. W uprawie pojemnikowej pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i tym, że niezapominajka sprawdzi się przede wszystkim na nie w pełni nasłonecznionych balkonach. 
W uprawie nie jest to roślina kłopotliwa i wymagająca, jednak aby dobrze się prezentowała, nie zasychała i długo kwitła, powinna mieć wilgotniejsze podłoże, wzbogacone próchnicą, dlatego dobrze jest na jesień, podłoże wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem. Preferuje ona stanowisko półcienieste, na którym dłużej kwitnie niż na w pełni nasłonecznionym, chyba że ma zapewnione stale wilgotne podłoże. Jeżeli nie chcemy, aby niezapominajka nam się rozsiała, wówczas ścinamy ją zaraz po przekwitnieniu. Jak dla mnie najładniejsze niezapominajki to te kwitnące na niebiesko, ale w sprzedaży można nabyć także odmiany kwitnące na różowo i biało. Tak więc niech jeżeli jeszcze nie macie  w ogrodzie czy też na balkonie niezapominajki, warto po nią sięgnąć i cieszyć się jej kwiatami już od końca kwietnia aż do pierwszej połowy lata. 
Niezapominajki

Niezapominajki

Niezapominajki

Komentarze

  1. Niezapominajki - delikatne, niepozorne kwiatki, bez których nie wyobrażam sobie prawdziwego ogrodu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dla mnie to cząstka dzikiej przyrody, z którą obcowałem na co dzień przez ćwierć wieku w rodzinnych stronach, dziś to tylko i aż wspomnienia. Pozdrawiam G.

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Dalie- uprawa i pielęgnacja

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, zwane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali- skąd pochodzą, ale nie przeszkadza im to, aby pięknie kwitnąć, każdego roku. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika.

Pierwiosnek japoński (Primula japonica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Rodzaj Primula obejmuje liczne gatunki, których niewielką część możemy podziwiać w naszych ogrodach. Podczas wiosennych spacerów można natknąć się na Primula veris, a więc pierwiosnka lekarskiego, który zachwyca swoimi słonecznymi kwiatami. Z pewnością na uwagę zasługuje także pierwiosnek japoński (Primula japonica). Jak wskazuje nazwa nie jest to gatunek rodzimy. Bylina pochodzi z Japonii i ze względu na swoją dekoracyjność oraz małą kłopotliwość w uprawie jest dość często uprawiana w naszych ogrodach.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.