Przejdź do głównej zawartości

Orliki- oryginalne kwiaty w ogrodzieOrliki należą do jednych z pierwszych kwiatów, które miałem możliwość uzyskać z nasion i muszę przyznać, że przez kilkanaście lat nie zniknęły z ogrodu, wręcz przeciwnie, każdego roku pojawiało się ich coraz więcej, choć trzeba przy tym zaznaczyć, że z czasem formy podstawowe całkowicie wyginęły, a pozostały mieszańce, którym jak dla mnie także nie brakuje dekoracyjności, choć kolorystyka nie była już aż tak zróżnicowana. Rodzaj Aquilegia obejmuje dziesiątki gatunków, ale w naszych ogrodach najczęściej uprawiane są odmiany, wywodzące się od orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris), w stanie dzikim występującego także w Polsce, oraz liczne mieszańce, dostępne pod nazwą Aquilegia hybrida. Inne gatunki na które warto zwrócić uwagę to m.in. orlik złocisty (A. chrysantha), orlik gruczołowaty (A. glandulosa), orlik niebieski (A. caerulea), orlik alpejski (A. alpina), orlik wachlarzykowaty (A. flabellata). Gatunki górskie należą do bardziej wymagających reprezentantów rodzaju, aniżeli typowe orliki, które królują w ogrodach. 
Orlik
Orliki należą do bylin dekoracyjnych z kwiatów, ukazujących się od połowy maja i cieszących oczy do pierwszej połowy lata. Pierzasto złożone liście ukazują się już wczesną wiosną, ale niestety szybko zasychają (po kwitnieniu), dlatego orliki najlepiej sadzić w towarzystwie innych roślin, które zamaskują ten problem. Można także po kwitnieniu usuwać pędy kwiatostanowe, łącznie z liśćmi na około 10 cm, licząc od podłoża. Kwiaty orlików są bardzo oryginalne, niby delikatne, ale to tylko pozory. Zależnie od gatunku i odmiany ich charakterystyczne ostrogi mogą być długie, albo krótkie. Krótkimi ostrogami, charakteryzuje się orlik pospolity i wywodzące się od niego odmiany. Gwiaździste kwiaty orlików mogą być jednokolorowe, dwukolorowe, a także wielokolorowe. Paleta barw jest bardzo zróżnicowana, choć mi najbardziej podobają się orliki kwitnące na niebiesko. Z pewnością wielu z nas zachwyca się odmianami pełnymi np. odmianą ‘Nora Barlow’, bardzo charakterystyczną, choć ja wolę typową formę kwiatów, z wyraźnie widocznymi ostrygami. Dostępne w sprzedaży mieszanki orlika mieszańcowego, charakteryzują się właśnie kwiatami z długimi ostrygami. Tak na marginesie, nazwa orlik wzięła się właśnie od tych ostryg, które przypominają szpon orła. 
Orlik- rozwijające się liście

Orliki- pełnia kwitnienia
Zależnie od gatunku i odmiany orliki charakteryzują się zróżnicowaną wysokością, która wynosi od około 25 cm do nawet 100 cm. Warto wiedzieć jaką odmianę sadzimy, aby posadzić ją w odpowiednim miejscu, zachowując przy tym prawidłową odległość między roślinami. Orliki bardzo obficie się wysiewają, a także bardzo łatwo krzyżują. Dlatego co jakiś czas warto nabyć nasiona konkretnych odmian i ponownie wysiać. Nasiona wysiewamy wiosną, a na miejsce stałe rośliny można posadzić już jesienią. Decydując się na rozmnożenie orlika poprzez podział, wybieramy starsze egzemplarze. Ze względu na palowy system korzeniowy, takie rozmnażanie staje się ryzykowane. Rośliny można podzielić wczesną wiosną bądź po kwitnieniu. 
Orlik- samosiew
Orliki preferują stanowiska lekko zacienione, a więc tzw. półcieniste na których dłużej kwitną. Oczywiście poradzą sobie także na stanowisku w pełnym nasłonecznieniu, choć mogą wówczas krócej kwitnąć, jeżeli podłoże nie będzie dostatecznie wilgotne. Unikamy także głębokiego cienia. Podłoże dla orlików powinno być umiarkowanie wilgotne, wzbogacone kompostem, żyzne, a także przepuszczalne. 
Orliki wysokie można wykorzystać na kwiat cięty, ale orliki to kwiaty, które doskonale odnajdują się na kolorowych rabatach, a także bardziej stonowanych. Orliki to kwiaty do ogrodu wiejskiego, świetnie odnajdują się w w pobliżu krzewów, a także pod koronami drzew w towarzystwie paproci czy funkii. Niskie gatunki można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie skalnym. 
Kolorowe orliki

Orlik w całej okazałości

Orlik i jego oryginalne kwiaty

Orlik o pełnych kwiatach

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Pierwiosnek japoński (Primula japonica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Rodzaj Primula obejmuje liczne gatunki, których niewielką część możemy podziwiać w naszych ogrodach. Podczas wiosennych spacerów można natknąć się na Primula veris, a więc pierwiosnka lekarskiego, który zachwyca swoimi słonecznymi kwiatami. Z pewnością na uwagę zasługuje także pierwiosnek japoński (Primula japonica). Jak wskazuje nazwa nie jest to gatunek rodzimy. Bylina pochodzi z Japonii i ze względu na swoją dekoracyjność oraz małą kłopotliwość w uprawie jest dość często uprawiana w naszych ogrodach.

Dalie- uprawa i pielęgnacja

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, zwane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali- skąd pochodzą, ale nie przeszkadza im to, aby pięknie kwitnąć, każdego roku. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.