Orliki- oryginalne kwiaty w ogrodzie

Orliki należą do jednych z pierwszych kwiatów, które miałem możliwość uzyskać z nasion i muszę przyznać, że przez kilkanaście lat nie zniknęły z ogrodu, wręcz przeciwnie, każdego roku pojawiało się ich coraz więcej, choć trzeba przy tym zaznaczyć, że z czasem formy podstawowe całkowicie wyginęły, a pozostały mieszańce, którym jak dla mnie także nie brakuje dekoracyjności, choć kolorystyka nie była już aż tak zróżnicowana. Rodzaj Aquilegia obejmuje dziesiątki gatunków, ale w naszych ogrodach najczęściej uprawiane są odmiany, wywodzące się od orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris), w stanie dzikim występującego także w Polsce, oraz liczne mieszańce, dostępne pod nazwą Aquilegia hybrida. Inne gatunki na które warto zwrócić uwagę to m.in. orlik złocisty (A. chrysantha), orlik gruczołowaty (A. glandulosa), orlik niebieski (A. caerulea), orlik alpejski (A. alpina), orlik wachlarzykowaty (A. flabellata). Gatunki górskie należą do bardziej wymagających reprezentantów rodzaju, aniżeli typowe orliki, które królują w ogrodach. 

Aquilegia

Orlik
 
Orliki należą do bylin dekoracyjnych z kwiatów, ukazujących się od połowy maja i cieszących oczy do pierwszej połowy lata. Pierzasto złożone liście ukazują się już wczesną wiosną, ale niestety szybko zasychają (po kwitnieniu), dlatego orliki najlepiej sadzić w towarzystwie innych roślin, które zamaskują ten problem. Można także po kwitnieniu usuwać pędy kwiatostanowe, łącznie z liśćmi na około 10 cm, licząc od podłoża. Kwiaty orlików są bardzo oryginalne, niby delikatne, ale to tylko pozory. Zależnie od gatunku i odmiany ich charakterystyczne ostrogi mogą być długie, albo krótkie. Krótkimi ostrogami, charakteryzuje się orlik pospolity i wywodzące się od niego odmiany. Gwiaździste kwiaty orlików mogą być jednokolorowe, dwukolorowe, a także wielokolorowe. Paleta barw jest bardzo zróżnicowana, choć mi najbardziej podobają się orliki kwitnące na niebiesko. Z pewnością wielu z nas zachwyca się odmianami pełnymi np. odmianą ‘Nora Barlow’, bardzo charakterystyczną, choć ja wolę typową formę kwiatów, z wyraźnie widocznymi ostrygami. Dostępne w sprzedaży mieszanki orlika mieszańcowego, charakteryzują się właśnie kwiatami z długimi ostrygami. Tak na marginesie, nazwa orlik wzięła się właśnie od tych ostryg, które przypominają szpon orła. 
Orlik- rozwijające się liście

Orliki- pełnia kwitnienia
Zależnie od gatunku i odmiany orliki charakteryzują się zróżnicowaną wysokością, która wynosi od około 25 cm do nawet 100 cm. Warto wiedzieć jaką odmianę sadzimy, aby posadzić ją w odpowiednim miejscu, zachowując przy tym prawidłową odległość między roślinami. Orliki bardzo obficie się wysiewają, a także bardzo łatwo krzyżują. Dlatego co jakiś czas warto nabyć nasiona konkretnych odmian i ponownie wysiać. Nasiona wysiewamy wiosną, a na miejsce stałe rośliny można posadzić już jesienią. Decydując się na rozmnożenie orlika poprzez podział, wybieramy starsze egzemplarze. Ze względu na palowy system korzeniowy, takie rozmnażanie staje się ryzykowane. Rośliny można podzielić wczesną wiosną bądź po kwitnieniu. 
Orlik- samosiew
Orliki preferują stanowiska lekko zacienione, a więc tzw. półcieniste na których dłużej kwitną. Oczywiście poradzą sobie także na stanowisku w pełnym nasłonecznieniu, choć mogą wówczas krócej kwitnąć, jeżeli podłoże nie będzie dostatecznie wilgotne. Unikamy także głębokiego cienia. Podłoże dla orlików powinno być umiarkowanie wilgotne, wzbogacone kompostem, żyzne, a także przepuszczalne. 
Aquilegia

Aquilegia

Orliki wysokie można wykorzystać na kwiat cięty, ale orliki to kwiaty, które doskonale odnajdują się na kolorowych rabatach, a także bardziej stonowanych. Orliki to kwiaty do ogrodu wiejskiego, świetnie odnajdują się w w pobliżu krzewów, a także pod koronami drzew w towarzystwie paproci czy funkii. Niskie gatunki można z powodzeniem uprawiać w ogrodzie skalnym. 
Kolorowe orliki

Orlik w całej okazałości

Orlik i jego oryginalne kwiaty

Orlik o pełnych kwiatach

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lewkonia letnia (Matthiola incana)- uprawa i pielęgnacja

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Bergenia – uprawia i pielęgnacja

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Nagietek lekarski- Calendula officinalis (Rośliny w obiektywie)