Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Obraz
Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską to jeden z wielu znanych nam symboli Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji nie tylko w naszych domach. Po świętach, zazwyczaj gwiazdę betlejemską wyrzucamy, traktując jako roślinę sezonową, a przecież zawsze można spróbować ją przechować do kolejnych świąt. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, bo jest tego warta:)

Naparstnica purpurowa- Digitalis purpurea (Rośliny w obiektywie)

Naparstnica purpurowa jest jedną z wielu roślin, które cieszą moje oczy nie tylko na ogrodowych rabatach, ale także w stanie dzikim, gdzie tworzy liczne skupiska, upiększające późnowiosenne i letnie krajobrazy. Oczywiście ogrodowe odmiany, charakteryzują się obfitszym kwiatostanem, choć „dzikusom” także niczego nie brakuje. Ogrody, w których będzie królować, to bez wątpienia ogrody inspirowane naturą, gdzie natura może więcej, a także ogrody wiejskie, tak sielskie, bogate w rośliny ozdobne, które na nowo odkrywamy, doceniając piękno ich kwitnienia, a często także dobroczynne właściwości. Dawniej naparstnica była wykorzystywana w ziołolecznictwie i nie bez znaczenia jest to, że należy do roślin trujących. Należy o tym pamiętać, zwłaszcza jak z ogrodu korzystają dzieci. 
Digitalis purpurea jest gatunkiem europejskim, dorastającym nawet do półtora metra wysokości. W pierwszym roku uprawy, ukazuje się rozeta dużych liści, a w następnym sztywny pęd, zakończony dużym kwiatostanem, składającym się z dzwonkowatych kwiatów, skierowanych w dół. Kolorystyka kwiatów to głównie odcienie purpury, fioletu i różu, ale bez problemu spotkamy się także z okazami kwitnącymi na biało. Kwitnienie naparstnicy rozpoczyna się pod koniec wiosny i może trwać nawet do jesieni, jeżeli zetniemy pęd kwiatostanowy, pobudzający roślinę do ponownego wytworzenia kwiatów. Naparstnicę najlepiej przyciąć jeszcze przed zawiązaniem nasion. Warto zaznaczyć, że naparstnica purpurowa uprawiana jest jako roślina dwuletnia, choć jest byliną krótkowieczną i zależnie do panujących warunków, może przeżyć do 3- 4 lat.
Rozmnaża się ją poprzez nasiona, które wysiewamy w drugiej połowie wiosny na rozsadniku. Młode rośliny na miejsce stałe wysadzamy jesienią bądź wiosną. Naparstnica daje obfity samosiew, jeżeli pozwolimy jej zawiązać nasiona, możemy być pewni, że pojawi się jej kolejne pokolenie, choć niekoniecznie będące odzwierciedleniem kolorystyki rośliny matecznej i nie zawsze tam, gdzie byśmy chcieli.
W uprawie naparstnica purpurowa nie jest zajmująca, ma niewielkie wymagania i jest tolerancyjna. Zadbajmy jednak o lekki półcień, dość żyzne, umiarkowanie wilgotne podłoże, aby roślina długo i obficie kwitła.
Naparstnica purpurowa doskonale odnajduje się w półcienistych zakątkach pod rozłożystymi koronami drzew, gdzie może rosnąć w towarzystwie m.in. parzydła leśnego czy też paproci, koniecznie posadzona w liczniejszej grupie. 
Digitalis purpurea

Digitalis purpurea

Digitalis purpurea

Digitalis purpurea

Digitalis purpurea

Digitalis purpurea

Digitalis purpurea


Komentarze

 1. To piękna roślina. Próbowałam ją wprowadzić do swojego ogrodu ale niestety nie chce u mnie rosnąć. Szczególnie podobają mi się te nakrapiane odmiany - są śliczne.
  Miłego weekendu Grzesiu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż dziwne, że się u Ciebie nie zadomowiła, ona nawet na "betonie" urośnie :P Ja tam nie mam swojej faworytki, wszystkie mi się podobają, im ich więcej tym ładniej :) Dziękuję i serdecznie pozdrawiam :):):)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

9 roślin oczyszczających powietrze w domu

Wiśnia ‘Kanzan’, wiśnia piłkowana ‘Kanzan’ (Prunus ‘Kanzan’, Prunus serrulata ‘Kanzan’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia)- krzew kwitnący zimą

Powojniki- Clematis (Rośliny w obiektywie)

8 sprawdzonych roślin na skalniak

Lepnica czerwona, bniec czerwony (Silene dioica) na dziką rabatę w ogrodzie inspirowanym naturą

Miecznica prążkowana, Miecznica szerokolistna- Sisyrinchium striatum (Rośliny w obiektywie)