Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Klarkia wytworna (Clarkia unguiculata)- rośliny jednoroczne w ogrodzie


Wysiewanie roślin jednorocznych może bywa czasochłonne oraz kłopotliwe, ale to w sumie łatwy, tani i szybki sposób na uzyskanie dużej ilości, często widowiskowo kwitnących roślin, które sprawią, że lato, nawet w nowo zakładanym ogrodzie może zachwycić kolorowymi, obficie obsadzonymi rabatami, bez ponoszenia znaczących kosztów. W sprzedaży nie brakuje zróżnicowanych gatunków roślin jednorocznych, więc można zaszaleć. Przykładem rośliny jednorocznej jest klarkia wytworna, trochę zapomniana, ale ładnie prezentuje się na rabatach, zwłaszcza tych luźniejszych, wiejskich, inspirowanych naturą. Posadzona w liczniejszej grupie staje się bardziej wyrazista i nie sposób jej nie zauważyć :) 

Klarkia wytworna (Clarkia unguiculata), nazywana także dzierotką przybyła do nas z Ameryki Północnej. Osiąga zazwyczaj 40- 60 cm wysokości i kwitnie latem. Kocha słońce, tak więc najlepiej uprawiać ją na słonecznych rabatach. Nie jest jakoś szczególnie wymagająca, ale warto o nią zadbać. Należy unikać zbyt żyznego podłoża, które pobudza roślinę do wytworzenia dużej ilości masy zielonej, a co za tym idzie, kwitnienie może być skromniejsze. Wybujałe rośliny są bardziej narażone na pokładanie się, a także porażenie szarą pleśnią. Poza tym podłoże powinno być przepuszczalne i nie za suche. Z pewnością najładniej prezentują się odmiany o pełnych kwiatach w zróżnicowanej kolorystyce (białe, różowe, fioletowe, szkarłatne). Nasiona wysiewamy wiosną (kwiecień - maj) od razu w miejscu docelowym, a po przerywce, usunięte rośliny można posadzić w innych zakątkach ogrodu, uzupełniając np. rabaty bylinowe. 
 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pelargonie- zróżnicowane piękno na naszym balkonie

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras