Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Obraz
Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską to jeden z wielu znanych nam symboli Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji nie tylko w naszych domach. Po świętach, zazwyczaj gwiazdę betlejemską wyrzucamy, traktując jako roślinę sezonową, a przecież zawsze można spróbować ją przechować do kolejnych świąt. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, bo jest tego warta:)

Klarkia wytworna (Clarkia unguiculata)- rośliny jednoroczne w ogrodzie


Wysiewanie roślin jednorocznych może bywa czasochłonne oraz kłopotliwe, ale to w sumie łatwy, tani i szybki sposób na uzyskanie dużej ilości, często widowiskowo kwitnących roślin, które sprawią, że lato, nawet w nowo zakładanym ogrodzie może zachwycić kolorowymi, obficie obsadzonymi rabatami, bez ponoszenia znaczących kosztów. W sprzedaży nie brakuje zróżnicowanych gatunków roślin jednorocznych, więc można zaszaleć. Przykładem rośliny jednorocznej jest klarkia wytworna, trochę zapomniana, ale ładnie prezentuje się na rabatach, zwłaszcza tych luźniejszych, wiejskich, inspirowanych naturą. Posadzona w liczniejszej grupie staje się bardziej wyrazista i nie sposób jej nie zauważyć :) 

Klarkia wytworna (Clarkia unguiculata), nazywana także dzierotką przybyła do nas z Ameryki Północnej. Osiąga zazwyczaj 40- 60 cm wysokości i kwitnie latem. Kocha słońce, tak więc najlepiej uprawiać ją na słonecznych rabatach. Nie jest jakoś szczególnie wymagająca, ale warto o nią zadbać. Należy unikać zbyt żyznego podłoża, które pobudza roślinę do wytworzenia dużej ilości masy zielonej, a co za tym idzie, kwitnienie może być skromniejsze. Wybujałe rośliny są bardziej narażone na pokładanie się, a także porażenie szarą pleśnią. Poza tym podłoże powinno być przepuszczalne i nie za suche. Z pewnością najładniej prezentują się odmiany o pełnych kwiatach w zróżnicowanej kolorystyce (białe, różowe, fioletowe, szkarłatne). Nasiona wysiewamy wiosną (kwiecień - maj) od razu w miejscu docelowym, a po przerywce, usunięte rośliny można posadzić w innych zakątkach ogrodu, uzupełniając np. rabaty bylinowe. 
 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

9 roślin oczyszczających powietrze w domu

Lepnica czerwona, bniec czerwony (Silene dioica) na dziką rabatę w ogrodzie inspirowanym naturą

Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia)- krzew kwitnący zimą

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei)- zimozielony akcent w ogrodzie

Wiśnia ‘Kanzan’, wiśnia piłkowana ‘Kanzan’ (Prunus ‘Kanzan’, Prunus serrulata ‘Kanzan’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Powojniki- Clematis (Rośliny w obiektywie)