Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Bodziszki w ogrodzie- Bodziszek oksfordzki ‘Katherine Adele’


W ogrodach bardzo często uprawia się bodziszki, czyli dekoracyjne byliny, idealne na rabaty inspirowane naturą. Rodzaj Geranium obejmuje około 300 gatunków, a wiele z nich uprawianych jest w naszych ogrodach. Z tej olbrzymiej ilości gatunków, mieszańców, odmian bardzo lubię bodziszka korzeniastego (Geranium macrorrhizum), bodziszka kantabryjskiego (Geranium ×cantabrigiense), bodziszka czerwonego (Geranium sanguineum), bodziszka ROZANNE ‘Gerwat’ oraz bodziszka wspaniałego (Geranium ×magnificum). Bodziszek oksfordzki w odmianie ‘Katherine Adele’ także zasługuje na uwagę ze względu na dekoracyjne kwiaty i liście oraz długie kwitnienie. 
Geranium x oxonianum 'Katherine Adele'

Bodziszek oksfordzki ‘Katherine Adele’ (Geranium ×oxonianum ‘Katherine Adele’) to odmiana z końca lat 90., charakteryzująca się prawie białymi kwiatami (delikatny odcień różu) z wyraźnym purpurowym żyłkowaniem oraz brązowawymi przebarwieniami na dekoracyjnych, klapowanych liściach, osadzonych na długich ogonkach. Bylina osiąga około 40 cm wysokości i trochę większą szerokość, pędy pokładają się, ale cieszy taką naturalnością, którą lubię na „dzikich” rabatach. 
Geranium x oxonianum 'Katherine Adele'

‘Katherine Adele’ sprawdzi się jako roślina okrywowa i rabatowa, zarówno na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. Moje oko cieszy zwłaszcza w półcienistych, leśnych ogrodach, uzupełniając zielone rabaty z paprociami, funkiami, kopytnikiem itd. Kwitnie latem. Bodziszek ‘Katherine Adele’ preferuje podłoże próchnicze, żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Jesienią warto podsypać ją kompostem, a jeżeli chcemy ją rozmnożyć, wystarczy ją podzielić wiosną bądź jesienią. Poza tym dobrze zimuje, choć w mroźne zimy może przemarzać. 

Bodziszek 'Katherine Adele'


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Nagietek lekarski- Calendula officinalis (Rośliny w obiektywie)

Orliki- oryginalne kwiaty w ogrodzie

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Cynia- Zinnia (Rośliny w obiektywie)

Motylek wisetoński- Schizanthus wisetonensis (Rośliny w obiektywie)