Orliki- oryginalne kwiaty w ogrodzie

Obraz
Orliki należą do jednych z pierwszych kwiatów, które miałem możliwość uzyskać z nasion i muszę przyznać, że przez kilkanaście lat nie zniknęły z ogrodu, wręcz przeciwnie, każdego roku pojawiało się ich coraz więcej, choć trzeba przy tym zaznaczyć, że z czasem formy podstawowe całkowicie wyginęły, a pozostały mieszańce, którym jak dla mnie także nie brakuje dekoracyjności, choć kolorystyka nie była już aż tak zróżnicowana. Rodzaj Aquilegia obejmuje dziesiątki gatunków, ale w naszych ogrodach najczęściej uprawiane są odmiany, wywodzące się od orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris), w stanie dzikim występującego także w Polsce, oraz liczne mieszańce, dostępne pod nazwą Aquilegia hybrida. Inne gatunki na które warto zwrócić uwagę to m.in. orlik złocisty (A. chrysantha), orlik gruczołowaty (A. glandulosa), orlik niebieski (A. caerulea), orlik alpejski (A. alpina), orlik wachlarzykowaty (A. flabellata). Gatunki górskie należą do bardziej wymagających reprezentantów rodzaju, aniżeli typowe …

Lepnica czerwona, bniec czerwony (Silene dioica) na dziką rabatę w ogrodzie inspirowanym naturą

Lepnica czerwona, nazywana także lepnicą dwupienną, znana także pod nazwą bniec czerwony (Melandrium rubrum). Jest to gatunek europejski, rodzimy, podobnie jak lepnica biała (Silene latifolia) z którą może się krzyżować. Oba gatunki jak dla mnie dekoracyjne i zdecydowanie nie wrzucam ich do jednego worka z typowymi chwastami :D Ze względu na barwę kwiatów bardziej wyrazista jest lepnica czerwona, która nawet w zaroślach zwraca na siebie uwagę i bez wątpienia cieszy na kwietnych łąkach, których coraz więcej wokół nas, ale nadal zdecydowanie za mało. Z pewnością ciekawie zaprezentuje się w odmianach, charakteryzujących się pełnymi kwiatami np. ‘Rosea Plena’, ‘Flore Pleno’, ‘Firefly’, ‘Thelma Kay’.

Silene dioica

Silene dioica zaliczana jest do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, składa się z rozety liści, rozgałęzionych łodyg zakończonych ciemno różowymi kwiatami, ukazującymi się wiosną i latem. Lepnica czerwona jest rośliną dwupienną, a więc kwiaty męskie i żeńskie, występują na różnych osobnikach. Kwiaty żeńskie charakteryzują się rozdętym kielichem.

Silene dioica

Silene dioica

Miałem okazję widzieć lepnicę czerwoną na rabacie i muszę przyznać, ze jej kwiaty bardzo ładnie się prezentowały i już z daleka zwracały na siebie uwagę wyrazistą barwą. 

Silene dioica

Bniec czerwony nie jest wymagający w uprawie, preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste z wilgotniejszym, a zarazem przepuszczalnym podłożem. Osiąga około 20- 80 cm wysokości i jak najbardziej nadaje się na naturalistyczne rabaty, do dzikich ogrodów, a także na kwietne łąki w półcienistych zakątkach ogrodu z przepuszczalnym podłożem. Lepnicę czerwoną traktuje się jak roślinę dwuletnią bądź krótkowieczną bylinę. Jak będę miał możliwość z pewnością ją wypróbuję :)

Silene dioica

Silene dioica

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Lewkonia letnia (Matthiola incana)- uprawa i pielęgnacja

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Bergenia – uprawia i pielęgnacja

Orliki- oryginalne kwiaty w ogrodzie

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?