Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Lepnica czerwona, bniec czerwony (Silene dioica) na dziką rabatę w ogrodzie inspirowanym naturą

Lepnica czerwona, nazywana także lepnicą dwupienną, znana także pod nazwą bniec czerwony (Melandrium rubrum). Jest to gatunek europejski, rodzimy, podobnie jak lepnica biała (Silene latifolia) z którą może się krzyżować. Oba gatunki jak dla mnie dekoracyjne i zdecydowanie nie wrzucam ich do jednego worka z typowymi chwastami :D Ze względu na barwę kwiatów bardziej wyrazista jest lepnica czerwona, która nawet w zaroślach zwraca na siebie uwagę i bez wątpienia cieszy na kwietnych łąkach, których coraz więcej wokół nas, ale nadal zdecydowanie za mało. Z pewnością ciekawie zaprezentuje się w odmianach, charakteryzujących się pełnymi kwiatami np. ‘Rosea Plena’, ‘Flore Pleno’, ‘Firefly’, ‘Thelma Kay’.

Silene dioica

Silene dioica zaliczana jest do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae), charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, składa się z rozety liści, rozgałęzionych łodyg zakończonych ciemno różowymi kwiatami, ukazującymi się wiosną i latem. Lepnica czerwona jest rośliną dwupienną, a więc kwiaty męskie i żeńskie, występują na różnych osobnikach. Kwiaty żeńskie charakteryzują się rozdętym kielichem.

Silene dioica

Silene dioica

Miałem okazję widzieć lepnicę czerwoną na rabacie i muszę przyznać, ze jej kwiaty bardzo ładnie się prezentowały i już z daleka zwracały na siebie uwagę wyrazistą barwą. 

Silene dioica

Bniec czerwony nie jest wymagający w uprawie, preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste z wilgotniejszym, a zarazem przepuszczalnym podłożem. Osiąga około 20- 80 cm wysokości i jak najbardziej nadaje się na naturalistyczne rabaty, do dzikich ogrodów, a także na kwietne łąki w półcienistych zakątkach ogrodu z przepuszczalnym podłożem. Lepnicę czerwoną traktuje się jak roślinę dwuletnią bądź krótkowieczną bylinę. Jak będę miał możliwość z pewnością ją wypróbuję :)

Silene dioica

Silene dioica

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Pelargonie- zróżnicowane piękno na naszym balkonie

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras