Przejdź do głównej zawartości

Cis- Taxus (Rośliny w obiektywie)

Cisy to długowieczne małe drzewa bądź duże krzewy, zaliczane do rodziny cisowatych. Rodzaj obejmuje kilka gatunków, choć w ogrodach największe znaczenie ma cis pospolity (Taxus baccata) oraz cis pośredni (Taxus x media), który jest mieszańcem cisa pospolitego i cisa japońskiego (Taxus cuspidata). W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian. Wybrane  z nich to m.in. cis pospolity 'Adpressa' (stara odmiana o luźnym pokroju, osiągająca do kilku metrów wysokości, charakteryzująca się ciemnymi igłami), cis pospolity 'Adpressa Aurea' (to niższa odmiana od poprzedniej, charakteryzująca się złocistożółtymi igłami), cis pospolity 'Aurea Hoseri' (niska, rozłożysta odmiana o złotożółtych igłach), cis pospolity 'Amersfoort' (niezwykle oryginalna, a zarazem niewielka odmiana, charakteryzująca się nieregularnym pokrojem i bardzo krótkimi igłami), cis pospolity 'Fastigiata' (odmiana kolumnowa, osiągająca do około 2-3 m wysokości), cis pospolity 'Summergold' (bardzo ładna, niska odmiana o złocistożółtych igłach, krzaczastym pokroju), cis pośredni 'Hicksii' (odmiana charakteryzująca się krzaczastym pokrojem, wyprostowanymi pędami, osiągająca do kilku metrów wysokości, doskonała na żywopłoty), cis pośredni 'Wojtek' (ładna, kolumnowa odmiana o ciemnozielonych igłach). Cisy nie są wymagające, ale warto zadbać o dość żyzne, wilgotne i przepuszczalne podłoże. Rosną na stanowiskach słonecznych, półcienistych do zacienionych. Bardzo chętnie wykorzystywane są do zakładania żywopłotów, zwłaszcza w krajach, charakteryzujących się łagodniejszym klimatem. Cis jest trujący, poza osnówką, a więc czerwoną osłonką na nasionach. Warto dodać, że cis jest rośliną dwupienną, a więc owocują tylko osobniki żeńskie. 
Taxus

 Taxus

Taxus

Taxus

Taxus

Taxus

Taxus

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Hortensje- najpopularniejsze gatunki i uprawa

Hortensje należą do najbardziej znanych i lubianych krzewów, uprawianych w naszych ogrodach. Naturalne siedliska hortensji występują w Ameryce oraz Azji, a znanych jest ponad 20 gatunków zaliczanych do rodzaju.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Wrzosy- kilka uwag o gatunku, uprawie i pielęgnacji

Któż nie zachwyca się pięknem naturalnych wrzosowisk. Tak nieliczne w naszym krajobrazie, ale potwierdzające, że natura tworzy najpiękniejsze kompozycje, a człowiek może jedynie próbować je naśladować. Wielu z nas pewnie marzyło albo marzy o wrzosowym ogrodzie bądź namiastce takiego ogrodu. Ponieważ osobiście lubię bardzo zróżnicowane tematycznie ogrody, stworzyłem sobie niewielkie wrzosowisko.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Barwne krzewuszki (Weigela)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

W czerwcu możemy podziwiać piękno kwitnących krzewuszek. W moim ogrodzie rosną niemalże w każdym zakątku. Uwielbiam te krzewy za dekoracyjność, małe wymagania i bardzo obfite kwitnienie.

Dalie- uprawa i pielęgnacja

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, zwane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali- skąd pochodzą, ale nie przeszkadza im to, aby pięknie kwitnąć, każdego roku. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika.

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus)- uprawia i pielęgnacja

W sierpniu ubiegłego roku minęło siedem lat jak w moim ogrodzie pojawiły się cztery laurowiśnie wschodnie. Kilkunastoletnie okazy otrzymałem w prezencie. Zadziwiły mnie rozmiarami, jednak były trochę zaniedbane i prawie „łyse”. Musiałem podjąć konkretne kroki, aby tych krzewów nie stracić.