Przejdź do głównej zawartości

Trawy ozdobne w ogrodzie- Miskanty (Miscanthus)


Spoglądam w kalendarz i widzę, że jesień coraz bliżej. Nie mam z tym problemu, ponieważ jesień jest najbliższą memu sercu porą roku. Charakterystyczna dla jesieni kolorystyka jest wyjątkowa, a ogrody w swojej jesiennej odsłonie potrafią być niezwykle widowiskowe. Drzewa i krzewy zachwycają złotem, czerwienią, brązem i purpurą, nadal kwitnie wiele dekoracyjnych bylin, a poza tym swoje pięć minut mają trawy ozdobne m.in. miskanty.
MIskant chiński

Miskanty- zróżnicowanie gatunkowe
Miskanty to bez wątpienia jedne z najpiękniejszych traw ozdobnych, uprawianych w naszych ogrodach. Rodzaj Miscanthus obejmuje wiele gatunków, ale w ogrodach uprawia się przede wszystkim miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis), rzadziej miskanta olbrzymiego (Miscanthus giganteus) oraz miskanta czyśćcowatego (Miscanthus oligostachyus). Ze względu na inwazyjny charakter, w ogrodach raczej rezygnuje się z uprawy miskanta cukrowego (Miscanthus sacchariflorus), który jesienią ładnie przebarwia się na słomkowy kolor, ma dekoracyjne kwiatostany i z pewnością dobrze zaprezentuje się na brzegu naturalistycznego stawu. Jego wadą jest to, że silnie się rozłazi poprzez podziemne rozłogi i bardzo ciężko utrzymać go w ryzach.
Miskanty charakteryzują się m.in. niewielkimi wymaganiami, ładnym pokrojem, a także dekoracyjnymi liśćmi oraz kwiatostanami. Malownicze miskanty ze względu na swoje rozmiary, sprawdzą się przede wszystkim w większych ogrodach. Mogą stanowić element rozległych rabat, być tłem dla mniejszych roślin. Nadają się także na solitery, szczególnie osiągający nawet 4 m wysokości miskant olbrzymi.
Trawy nadadzą lekkości ogrodowym kompozycjom, wprowadzą ruch, a przede wszystkim urozmaicą ogród w okresie jesiennym, a także zimowym.
W dużym ogrodzie w grupie traw, a także jako soliter świetnie zaprezentuje się miskant olbrzymi. Ze względu na jego rozmiary, można pokusić się i stworzyć z niego żywopłot, pamiętając jednak o tym, że późno rozpoczyna wegetację, a więc na zielony parawan, trzeba będzie każdego roku troszkę poczekać.
U mnie miskant olbrzymi pojawił się jak dobrze pamiętam w 2008 roku. Była to niewielka sadzonka, która każdego roku ładnie przyrastała. Została posadzona przy oczku wodnym. Gdy nadszedł czas, aby rozrastającą się trawę ograniczyć, okazało się, że bez siekiery i ostrego szpadla ciężko było cokolwiek w tej kwestii zrobić. Sadząc ten gatunek najlepiej jest przeznaczyć mu sporo wolnego miejsca, aby nie było potrzeby późniejszego się z nim mocowania. Dochodzący do 4 m wysokości, charakteryzujący się fontannowym pokrojem, stanowi ciekawy, egzotycznie wyglądający akcent w ogrodzie. Kwitnie późno i skromnie. Wiosną trawę ścinamy, choć jak lubimy bardziej naturalistyczne klimaty, możemy tego nie czynić. Na suchszym stanowisku szybciej zasychają liście.
Miskant olbrzymi

Mimo że miskant olbrzymi wart jest uwagi, to jednak największą, zasłużoną popularnością cieszy się miskant chiński (Miscanthus sinensis). Dostępny jest w wielu odmianach, charakteryzujących się m.in. ładnym pokrojem, dekoracyjnymi liśćmi, a także mniej lub bardziej widowiskowym kwitnieniem. W przeciwieństwie do miskanta cukrowego nie rozłazi się i ma łady kępiasty pokrój.

Miskant chiński

Miskant chiński

W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo odmian różniących się m.in. wysokością (mogą osiągać 2- 3 m), barwą, paskowaniem liści, kwiatostanami, terminem kwitnienia, pokrojem, mrozoodpornością. Naprawdę jest w czym wybierać. Moją pierwszą odmianą jaką zakupiłem była odmiana 'Silberspinne’, która już pod koniec lata zachwyca dekoracyjnymi kwiatostanami. Charakteryzuje się ładnym pokrojem, a w okresie kwitnienia jest wręcz widowiskowa.
Jeżeli zapewnimy naszym trawom słoneczne, dość żyzne i wilgotne podłoże, będą ładnie przyrastać. Z innych odmian warto wymienić odmianę ‘Morning Light’, charakteryzującą się białym obrzeżem liści. Z daleka wydaje się, jakby liście były srebrzyste. Dzięki kolorystyce, może stanowić ciekawe uzupełnienie na rabacie z trawami. Bardzo popularną odmianą miskanta chińskiego jest 'Zebrinus', charakteryzujący się poprzecznie paskowanymi (białożółte przebarwienia) liśćmi. Odmianą zbliżoną do odmiany 'Zebrinus' jest odmiana 'Strictus'. Odmiana 'Malepartus' charakteryzuje się ciekawą barwą kwiatostanów (początkowo czerwonawe, później srebrzyste) a także ładnym, jesiennym przebarwieniem (odcienie barwy pomarańczowej). Do niższych odmian należy 'Adagio', której kwitnienie rozpoczyna się pod koniec lata. Ładnie wybarwionymi liśćmi charakteryzują się 'Cabaret' oraz 'Variegatus', a odmiana 'Gracillimus' osiąga około 2 m wysokości, liście zielone.
Poszukując traw do uprawy w pojemnikach, warto pamiętać o mniej znanym Miscanthus oligostachyus.
Stanowisko, uprawa, pielęgnacja, rozmnażanie
Miskanty najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym, na którym ładniej się prezentują, są lepiej wybarwione, bardziej zwarte, nie wyciągnięte i obficiej kwitną. Podłoże dobrze jest wzbogacić kompostem, który poprawi strukturę, sprawiając, że będzie lepiej magazynowało wodę, utrzymywało wilgoć. Umiarkowanie wilgotne, dość żyzne podłoże jest wskazane, zwłaszcza dla miskanta chińskiego. Pamiętajmy także, aby było dość przepuszczalne. Zbyt mała wilgotność podłoża ograniczy wzrost traw, a także sprawi, że będą szybciej zasychać. Kilkuletnie, dobrze ukorzenione rośliny radzą sobie w okresie suszy. Młode rośliny trzeba podlewać, a na okres zimy, nowo posadzone odmiany miskanta chińskiego w razie potrzeby zabezpieczyć. Trawy nie preferują zbyt żyznego i zasobnego podłoża. Nawożenie ograniczone, najlepiej nawozami organicznymi np. wspomnianym wcześniej kompostem. Wiosną trawy nisko ścinamy. W tym okresie zakątki z trawami nie będą prezentowały sie najlepiej, tym bardziej, że miskanty nie rozpoczynają wcześnie wegetacji. Wiosną możemy rozmnożyć rośliny, ale pamiętajmy, że starsze okazy z bardzo zwartą bryłą korzeniową ciężko dzielić i potrzeba przy tym bardzo ostrego szpadla, a także dużo siły. Miskanty najlepiej sadzić wiosną, aby do zimy zdążyły się dobrze ukorzenić.
Miskanty w ogrodzie
Jak dla mnie kwitnące miskanty najbardziej widowiskowo prezentują się na rozległych, jesiennych rabatach, w których nie brakuje licznych bylin. Aby rabata nie została zdominowana przez potężne trawy, byliny najlepiej sadzić w licznych grupach. Trawy w towarzystwie m.in. rozchodników okazałych, zawilców japońskich, astrów, jeżówek są wyjątkowe.
Miskanty to trawy uniwersalne, dlatego też świetnie się sprawdzą w ogrodzie inspirowanym naturą, jak również ogrodach nowoczesnych.
Miskat olbrzymi to doskonała propozycja na soliter, który ożywi nudny zakątek w dużym ogrodzie.
Sadząc miskanty w grupie, pamiętajmy o tym, że z czasem znacząco się rozrastają, a podłoże wokół nich jest wysuszone.

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy post Grzesiu. Właśnie wczoraj robiłam zdjęcia swoim miskantom. To wspaniałe i bardzo dekoracyjne rośliny. No i ten szelest! Pozdrawiam Cię bardzo ciepło.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Ewo :) Skoro robiłaś zdjęcia, to pewnie będą na blogu. Koniecznie muszę do Ciebie zajrzeć. Miskanty są wyjątkowe, ale poza nimi jest jeszcze wiele gatunków i odmian traw, którym warto się bliżej przyjrzeć. Szelest traw jest fantastyczny. U mnie najbardziej "muzykalny" jest miskant olbrzymi. Trawy w ogrodzie to harmonia, ruch, lekkość, estetyka, naturalność itd. Dużo słonecznych dni Ewo :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Czy hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) wymaga cięcia?

Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) uprawiam od wielu lat. Posiadam około 20-30 krzewów, z czego zdecydowaną większość uzyskałem poprzez rozmnażanie wegetatywne. Obecnie mamy zimę i już zastanawiam się, jak w tym roku krzewy zniosą ten trudniejszy okres, a także wiosenne przymrozki. Mimo że ogród znajduje się na Pomorzu Zachodnim, to jednak bywają lata, że krzewy bardzo przemarzają, co przekłada się na intensywność kwitnienia.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Hortensje- najpopularniejsze gatunki i uprawa

Hortensje należą do najbardziej znanych i lubianych krzewów, uprawianych w naszych ogrodach. Naturalne siedliska hortensji występują w Ameryce oraz Azji, a znanych jest ponad 20 gatunków zaliczanych do rodzaju.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)- wiosenne cięcie lawendy wąskolistnej

Lawenda wąskolistna, to jedna z moich ulubionych roślin. W ogrodzie mam ponad dwadzieścia okazów, które tworzą niewielki żywopłot, odgradzający rabatę z różami. Znajduje się on przy kamiennej bramie, tak więc już przy samym wejściu ogród wita, pięknym zapachem. Podczas kwitnienia lawenda wąskolistna prezentuje się zjawiskowo. Pięknie podkreśla ją kamienna ścieżka, wykonana z polnego kamienia.