Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Języczka tangucka- Ligularia tangutica (Senecio tanguticus, Sinacalia tangutica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

W naturalistycznych, rozległych ogrodach, skrytych w cieniu wysokich drzew, późnym latem i wczesną jesienią swoje pięć minut może mieć tytułowa języczka tangucka (Ligularia tangutica). Dekoracyjna z kwiatostanów i liści, wiele wniesie w półcieniste zakątki, zwłaszcza te zdominowane przez wodę.
Ligularia tangutica

Języczka tangucka pochodzi z Chin i jest wieloletnią rośliną z rodziny astrowatych, która w sprzyjających warunkach, staje się wręcz inwazyjna. Brzeg oczka wodnego, stawu, a może strumienia, to miejsca, w których, moim zdaniem, najpiękniej zaprezentuje się Ligularia tangutica.
Ligularia tangutica

Ligularia tangutica

Dorasta do półtora metra wysokości, a czasem i więcej. Liście dekoracyjne, wydłużone, dłoniasto wcinane, zielone, kwiaty zebrane w piramidalne, żółte kwiatostany. Kwitnie w drugiej połowie lata i wczesną jesienią.
Wymaga stanowisk półcienistych, podłoża wilgotnego, żyznego oraz próchniczego. Chcąc rozmnożyć bylinę, wystarczy ją podzielić wiosną. Jest w pełni mrozoodporna i idealna do założeń naturalistycznych. Ładnie zaprezentuje się jako soliter, a także w grupie z innymi bylinami cienia np. paprociami. 
Ligularia tangutica

Ligularia tangutica

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Motylek wisetoński- Schizanthus wisetonensis (Rośliny w obiektywie)

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras

Runianka japońska 'Variegata'- Pachysandra terminalis 'Variegata' (Rośliny w obiektywie)