Bluszcz pospolity (Hedera helix)- pnącza w ogrodzie

Obraz
Moje ulubione pnącza to tytułowy bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), które z powodzeniem uprawiałem w ogrodzie. Jak dla mnie oba pnącza fantastycznie prezentują się, otulając sędziwe drzewa i warto zaprosić je do ogrodu, jeżeli mamy tylko odpowiednie stanowisko. Bluszcz pospolity cenię ze względu na dekoracyjne liście, łatwość uprawy, tolerancyjność, a także wszechstronność jeżeli chodzi o zastosowanie. Zakątki z bluszczem pospolitym są bardzo klimatyczne, trochę bajkowe, z pewnością interesujące. Na tle ściany z bluszczu rewelacyjnie prezentują się nie tylko wyraziście kwitnące krzewy i byliny, takie jak np. azalie, różaneczniki, naparstnice, ale także byliny dekoracyjnez liści, takie jak tarczownica tarczowata, funkie, paprocie czy też rodgersje. Bluszcz pospolity (Hedera helix) jest reprezentantem rodzaju Hedera, z rodziny araliowatych, obejmującym zaledwie kilka gatunków m.in. bluszcz kolchidzki, charakteryzujący się m.in. większymi liśćmi…

Języczka tangucka- Ligularia tangutica (Senecio tanguticus, Sinacalia tangutica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

W naturalistycznych, rozległych ogrodach, skrytych w cieniu wysokich drzew, późnym latem i wczesną jesienią swoje pięć minut może mieć tytułowa języczka tangucka (Ligularia tangutica). Dekoracyjna z kwiatostanów i liści, wiele wniesie w półcieniste zakątki, zwłaszcza te zdominowane przez wodę.
Ligularia tangutica

Języczka tangucka pochodzi z Chin i jest wieloletnią rośliną z rodziny astrowatych, która w sprzyjających warunkach, staje się wręcz inwazyjna. Brzeg oczka wodnego, stawu, a może strumienia, to miejsca, w których, moim zdaniem, najpiękniej zaprezentuje się Ligularia tangutica.
Ligularia tangutica

Ligularia tangutica

Dorasta do półtora metra wysokości, a czasem i więcej. Liście dekoracyjne, wydłużone, dłoniasto wcinane, zielone, kwiaty zebrane w piramidalne, żółte kwiatostany. Kwitnie w drugiej połowie lata i wczesną jesienią.
Wymaga stanowisk półcienistych, podłoża wilgotnego, żyznego oraz próchniczego. Chcąc rozmnożyć bylinę, wystarczy ją podzielić wiosną. Jest w pełni mrozoodporna i idealna do założeń naturalistycznych. Ładnie zaprezentuje się jako soliter, a także w grupie z innymi bylinami cienia np. paprociami. 
Ligularia tangutica

Ligularia tangutica

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Bluszcz pospolity (Hedera helix)- pnącza w ogrodzie

Kocimiętka w ogrodzie- kilka uwag o rodzaju, uprawie i pielęgnacji

Srebrzyste liście brunnery wielkolistnej ‘Sea Heart’ (Brunnera macrophylla ‘Sea Heart’)

Szałwia zielona (Szałwia powabna, Szałwia trójbarwna)- Salvia viridis syn. Salvia horminum (Rośliny w obiektywie)

Naparstnica purpurowa- Digitalis purpurea (Rośliny w obiektywie)

Klarkia wytworna (Clarkia unguiculata)- rośliny jednoroczne w ogrodzie