Przejdź do głównej zawartości

Powojniki- ogólne informacje o rodzaju, uprawie i pielęgnacji

Powojniki to jedne z najpiękniejszych pnączy uprawianych w ogrodach. Olbrzymie zróżnicowanie gatunkowe i odmianowe sprawia, że w każdym ogrodzie można znaleźć miejsce dla tych obficie kwitnących roślin. Wiele odmian z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach, dlatego też tak często uprawiane są na balkonach i tarasach. Najchętniej sięgamy po odmiany wielkokwiatowe, dostępne w tak wielu odmianach, a przy tym obficie kwitnące. Na uwagę zasługują także powojniki botaniczne oraz coraz częściej uprawiane powojniki bylinowe.
Clematis ×jackmanii
Rodzina
Powojniki zaliczamy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae).
Wygląd
Moim pierwszym powojnikiem był powojnik wielkokwiatowy ‘Jackmanii’. To idealna odmiana dla wszystkich, którzy rozpoczynają przygodę z tymi roślinami. Jest sprawdzona, niezawodna, tolerancyjna, odporna, a przy tym bardzo obficie kwitnąca. Zaliczana jest do odmian późno kwitnących. To stara angielska odmiana uzyskana jeszcze w XIX w. Może dorastać do 4 m wysokości, wspinając się po podporze za pomocą ogonków liściowych. Kwiaty ukazują się w czerwcu, nie są największe, ale jak dla mnie mają bardzo ładny fioletowopurpurowy kolor.

Clematis ×jackmanii
W sprzedaży dostępne są przepiękne odmiany powojników wielkokwiatowych, także o pełnych kwiatach. Niezwykle miłe jest to, że na świecie znane i cenione są także polskie odmiany powojników np. ‘Generał Sikorski’ (odmiana wcześnie kwitnąca o niebieskofioletowych kwiatach), ‘Jan Paweł II’ (odmiana wcześnie kwitnąca o białych kwiatach z różowawym przebarwieniem), ‘Błękitny Anioł’ (odmiana późno kwitnąca o kwiatach jasnoniebieskich i pofalowanych płatkach), ‘Niobe’ (odmiana wcześnie kwitnąca o ciemnoczerwonych kwiatach). Inne piękne odmiany to m.in ‘Mazury’ (odmiana późno kwitnąca o pełnych, jasnoniebieskich kwiatach), ‘Jan Popiełuszko’ (odmiana wcześnie kwitnąca o białych kwiatach) i wiele, wiele innych.
Powojniki botaniczne obejmują liczne gatunki oraz ich odmiany, a także mieszańce, charakteryzujące się mniejszymi wymaganiami niż powojniki wielkokwiatowe. Może nie osiągają tak dużych i widowiskowych kwiatów, ale obficie kwitną i są łatwiejsze w uprawie. Odmiana ‘Venosa Violacea’ z Grupy Viticella, wywodzi się od powojnika włoskiego (Clematis viticella). Wspomnianą odmianę nabyłem prawie 10 lat temu i w tym okresie nie sprawiała większych problemów. Jest mało wymagająca, łatwa w uprawie, osiąga do około 3 m wysokości, kwitnie latem, a fioletowobiałe kwiaty, są naprawdę bardzo dekoracyjne.

Clematis 'Venosa Violacea'
Inne gatunki to m.in. powojnik tangucki (Clematis tangutica), silnie rosnący, charakteryzujący się niewielkimi, żółtymi kwiatami, a także dekoracyjnymi owocostanami. Poza tym Clematis alpina z Grupy Atragene, Clematis flammula z Grupy Flammula, Clematis texensis z Grupy Texensis i inne.
Powojniki bylinowe to m.in. powojnik wonny (Clematis x aromatica) o ładnych, pachnących, fioletowych kwiatach z jasnymi pręcikami, uprawiany jako roślina okrywowa, a także w pojemnikach oraz przy pergolach czy też innych podporach. Nie można zapomnieć także o powojniku całolistnym (Clematis integrifolia), charakteryzującym się drobnymi, niebieskimi oraz dzwonkowymi kwiatami. Liczne jego mieszańce skupione są w Grupie Integrifolia. Jasnoniebieskie kwiaty, charakterystyczne są także dla powojnika barszczolistnego (Clematis heracleifolia), który bardzo często uprawiany jest w odmianie ‘Cassandra’, charakteryzującej się ciemnoniebieskimi kwiatami, oczywiście ładnie pachnącymi, ukazującymi się latem. Osiąga do około jednego metra wysokości. Białymi, a zarazem pachnącymi kwiatami może nas zainteresować powojnik prosty (Clematis recta). Osiąga do około jednego metra wysokości i sprawdzi się na rabatach bylinowych, a także w grupie krzewów.
Okres kwitnienia
Powojniki kwitną od wiosny do jesieni, zależnie od gatunku czy też odmiany. Powojniki wielkokwiatowe zależnie od odmiany kwitną od późnej wiosny i powtarzają kwitnienie późnym latem bądź też kwitną później i dłużej. Odmiany powojników wielkokwiatowych wcześnie kwitnące, kwitną na pędach zeszłorocznych, a odmiany późno kwitnące kwitną na pędach tegorocznych, co wpływa na sposób przycinania tych roślin.
Warunki uprawy
Warunki uprawy należy dostosować do potrzeb zakupionej rośliny. Zależnie od gatunku, mogą preferować bardziej nasłonecznione czy też półcieniste stanowiska, a przy tym zaciszne, gdyż mrozoodporność tych roślin, mimo że jest całkiem dobra, to w tak zróżnicowanej grupie, skupiającej mnóstwo gatunków, istnieją gatunki i odmiany, mniej bądź bardziej znoszące zimowe zawieruchy i ujemne temperatury. Tak lubiane przez nas powojniki wielkokwiatowe pod tym względem całkiem dobrze sobie radzą. Preferując przy tym podłoże żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne o pH w granicach 6- 7.
Pielęgnacja
Aby posadzone powojniki dobrze nam rosły, konieczne jest zapewnienie im jak najbliższych optymalnym warunków. Bardzo istotne jest dobre przygotowanie podłoża, a także sposób posadzenia. Techniki sadzenia dobieramy zależnie od zakupionej odmiany, dlatego tak ważne jest, aby kupować prawidłowo oznaczone rośliny, wysokiej jakości. Najbardziej popularne powojniki wielkokwiatowe sadzimy głębiej niż rosły w pojemniku (do około 10 cm głębiej). Tak posadzone będą lepiej rosły, a także będą bardziej zdrowe i odporniejsze na choroby. Podłoże wzbogacamy kompostem, torfem, a na glebach ciężkich, niezbędny będzie także drenaż. Po posadzeniu podłoże wokół rośliny najlepiej wyściółkować, albo posadzić niskie byliny, które będą chroniły przed nadmiernym przesychaniem, a także nagrzewaniem podłoża. Powojniki wielkokwiatowe lubią słońce, ale dolna część powinna być skryta przed słonecznym spojrzeniem.
W pielęgnacji istotne jest także podlewanie, nawożenie (nawozy organiczne np. kompost czy też inne, najlepiej o spowolnionym działaniu).
Ważną kwestią jest także zabieg cięcia, które powinno być dobrane do konkretnej odmiany. Zależnie od gatunku, odmiany powojniki mogą być cięte silnie, słabo, albo wcale bądź nieznacznie w przypadku, zbytniego rozrośnięcia się. Powojniki wielkokwiatowe w pierwszym roku po posadzeniu należy przyciąć na wysokości około 30 cm, aby roślina bardziej się rozkrzewiła. W kolejnych latach odmiany późno kwitnące tniemy nad 2- 3 parą pąków, a więc na wysokości około 20- 50 cm. Tak przycinałem u siebie m.in. powojnika ‘Jackmanii’. Odmiany wcześnie kwitnące tniemy słabo na wysokości w granicach 1-1,5 m, zależnie od wieku rośliny i jej kondycji. Im słabsze i młodsze rośliny tniemy niżej, a zdrowe, starsze wyżej. W grupie powojników, których się nie przycina, chyba że zaistnieje taka potrzeba znajduje się m.in powojnik alpejski, powojnik górski, powojnik wielopłatkowy.

Clematis 'Venosa Violacea'

Clematis
Rozmnażanie
Zależnie od posiadanego gatunku, odmiany, powojniki możemy rozmnożyć poprzez nasiona, sadzonki, odkłady, a nawet podział.
Zastosowanie
Powojniki charakteryzują się bardzo zróżnicowanym zastosowaniem. Zależnie od wybranego gatunku/odmiany, mogą doskonale prezentować się przy ogrodzeniu, pergolach, treliażach, altanach, kratach, drzewach. Wiele z nich doskonale sprawdzi się jako rośliny okrywowe, a także w uprawie pojemnikowej na balkonie i tarasie. Z pewnością do najbardziej lubianych należą połączenia powojników z różami. Warto je sadzić także z innymi pnączami, ponieważ w duetach, mogą prezentować się jeszcze bardziej widowiskowo aniżeli posadzone pojedynczo.

Komentarze

 1. Lubię powojniki i nawet się zastanawiam, czy nie dosadzić jeszcze kilka kolorów. Mam tylko niebieskie i fioletowe. Mój ulubiony to "Błękitny anioł".
  Bardzo ciekawy post Grzesiu.
  Przesyłam serdeczności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tak wiele pięknych odmian, że zazwyczaj ciężko się jest zdecydować na jakąś konkretną odmianę. Mnie ostatnio ciągnie do form botanicznych i powojników bylinowych. Gdyby mieć kilka hektarów ziemi na własność, można byłoby spełniać swoje marzenia :D Muszę obejrzeć Twoje powojniki, więc idę ich szukać u Ciebie, bo mam chwilę :) Pozdrawiam ciepło G.

   Usuń
 2. Mam tez powojniki, bo trudno ich nie mieć. Nigdy mi jednak nie kwitły tak pięknie jak Twoje. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od odmiany, podłoża i warunków. Masz rację nie można ich nie mieć, są wyjątkowo dekoracyjne. Żałuję, że nigdy nie miałem miejsca na większą ilość powojników, ale jeszcze wszystko przede mną. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 3. Kilka lat temu zakochałam się w powojnikach ! Mam kilka odmian i kolorów ale niestety moje nie kwitną tak pięknie jak Twoje ! Cały czas szukam nowych odmian a w centrum ogrodniczym zawsze tracę głowę i wybieram powojniki kierując się ich kolorem !
  Dziękuję za ciekawe informacje i pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sprzedaży jest tyle pięknych odmian, więc ciężko nie stracić głowy :D Gdyby tylko mieć dużo zacisznej przestrzeni, to można byłoby stworzyć powojnikowy ogród. W okresie kwitnienia byłby bajeczny. Pozdrawiam serdecznie G.

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Czy hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) wymaga cięcia?

Hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla) uprawiam od wielu lat. Posiadam około 20-30 krzewów, z czego zdecydowaną większość uzyskałem poprzez rozmnażanie wegetatywne. Obecnie mamy zimę i już zastanawiam się, jak w tym roku krzewy zniosą ten trudniejszy okres, a także wiosenne przymrozki. Mimo że ogród znajduje się na Pomorzu Zachodnim, to jednak bywają lata, że krzewy bardzo przemarzają, co przekłada się na intensywność kwitnienia.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Pięciornik krzewiasty- cięcie

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) to popularny krzew ozdobny, bardzo często uprawiany w naszych ogrodach. Jego popularność wynika z niewielkich wymagań, a także mało absorbującej pielęgnacji, w której kluczowe znaczenie odgrywa coroczne cięcie rośliny.

Jastruń późny (Złocień późny)- Leucanthemella serotina (syn. Chrysanthemum serotinum, Chrysanthemum uliginosum)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Jastruń późny to wysoka bylina, kwitnąca jesienią, doskonała na rozległe rabaty bylinowe. Ze względu na osiąganą wysokość, powinna być sadzona w tylnej części rabat bądź też przy murach, ogrodzeniach.

Zroślicha, Syngonium- kilka uwag o rodzaju, gatunkach, uprawie i pielęgnacji

Zroślicha uprawiana była w moim rodzinnym domu i jest jedną z tych roślin od których rozpocząłem przygodę z uprawą roślin doniczkowych. Mimo że minęło już ponad 20 lat,  syngonium wciąż mi towarzyszy. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele  pięknych odmian, tak więc warto przyjrzeć się jej bliżej i zaprosić do swojego domu :)

Dereń biały (Cornus alba)- uprawa i pielęgnacja

Derenie to krzewy, które z chęcią sadzimy w naszych ogrodach. Na świecie występuje kilkadziesiąt zróżnicowanych gatunków tego rodzaju. Jednym z najpopularniejszych jest dereń biały Cornus alba.