Przejdź do głównej zawartości

Funkia (Hosta) ‘Frances WilIiams’- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Funkie to jedne z moich ulubionych bylin, które cenię przede wszystkim za piękne i zróżnicowane liście. Mimo że kwiaty też są ładne, to jednak zazwyczaj skupiam się na liściach. Rodzaj Hosta obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin i setki odmian, dlatego też jest w czym wybierać. Tytułowa hosta trafiła do mnie wiele lat temu i od tamtej pory stała się jedną z moich ulubionych :)
Hosta 'Frances Williams'
Rodzina
Asparagaceae- szparagowate
Występowanie
Ojczyste strony funkii to Daleki Wschód m.in. Japonia. Odmiana ‘Frances Williams’ to sport odmiany ‘Elegans’, wyselekcjonowany w drugiej połowie lat osiemdziesiątych minionego stulecia.
Wygląd
Odmiana ‘Frances Williams’ do odmiana umiarkowanie rosnąca, osiąga do około 50- 60 cm wysokości i nawet metr szerokości. Liście duże do 25- 30 cm długości i 20-25 cm szerokości. Liście sztywne, grube, niebieskozielone z żółtym, nieregularnym obrzeżem. Na stanowisku bardziej zacienionym obrzeże jest bardziej zielone jak żółte. Kwiaty osadzone w grupie na łodydze kwiatostanowej, osiągającej do 70- 80 cm wysokości. Kwiaty lejkowate, białe.
Hosta 'Frances Williams'

Hosta 'Frances Williams'

Hosta 'Frances Williams'

Hosta 'Frances Williams'
Okres kwitnienia
‘Frances Williams’ tak jak inne hosty kwitnie latem (VII- VIII).
Hosta 'Frances Williams'- kwiaty
Warunki uprawy
Funkie to kępiaste rośliny cienia, a więc najlepiej uprawiać je na stanowiskach półcienistych do cienistych. Niektóre odmiany z dobrym efektem mogą rosnąć także na stanowisku słonecznym, choć do tych odmian, z pewnością nie zaliczymy ‘Frances Williams’. Odmiana jest bardzo wrażliwa na poparzenia słoneczne.Tak jak inne funkie ‘Frances Williams’ wymaga zacisznego zakątka, podłoża żyznego, próchniczego, dostatecznie wilgotnego, a przy tym przepuszczalnego, dzięki któremu unikniemy zalegania wody, która może zagrozić roślinie, zwłaszcza w okresie spoczynku, a więc zimą. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 6).
Chcąc zapewnić roślinie jak najlepsze warunki uprawy zadbajmy o dobre podłoże, które warto wzbogacić w próchnicę. Na dno dołka, w którym zostanie posadzona hosta można wysypać kilkucentymetrową warstwę drenażu, gdy rodzime podłoże jest zbyt ciężkie. Strukturę podłoża poprawi dobrze wszystkim znany kompost, który jest jednocześnie świetnym nawozem organicznym.
Pielęgnacja
W uprawie ‘Frances Williams’ nie jest zajmująca, ale warto pamiętać o ściółkowaniu, nawożeniu czy też podlewaniu. Na wyściółkowanej rabacie zostaną podkreślone bardzo dekoracyjne liście, a przede wszystkim zostanie ograniczone parowanie wody z podłoża, które dłużej będzie wilgotne. Przy tak dużej masie zielonej, stała wilgotność podłoża jest niezwykle istotna. Jako nawożenie najlepiej wykorzystać nawozy organiczne np. wspomniany wcześniej kompost. Przy takim nawożeniu nie ma mowy o przenawożeniu.
W razie potrzeby funkie podlewamy. Odmiana jest mrozoodporna, dobrze znosi nasze zimy.
Rozmnażanie
Hostę ‘Frances Willimas’ najłatwiej rozmnożyć poprzez podział, wczesną wiosną, a więc na samym początku ruszenia wegetacji. Najlepiej dzielić kilkuletnie, bardziej rozrośnięte okazy. Odmiana wytwarza dużo nasion i rozsiewa się, ale siewki nie są tak atrakcyjne jak roślina mateczna.
Zastosowanie
Odmiana ‘Frances Williams’ świetnie sprawdzi się w zacienionych zakątkach ogrodu m.in. na rabatach bylinowych, a także w towarzystwie krzewów. Można ją wykorzystać jako roślinę okrywową, obsadzając przestrzenie pod koronami drzew. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej.
Hosta 'Frances Williams'

Komentarze

 1. To wyjątkowo piękna i dekoracyjna odmiana! Uwielbiam hosty i mam ich wiele w ogrodzie. Najlepiej rosną jednak przed domem, od północnej strony.
  Podsunąłeś mi Grzesiu fajny pomysł z uprawą w pojemnikach, muszę spróbować.
  Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. One są tak dekoracyjne, że ciężko ich nie uwielbiać :) To rośliny cienia, więc najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych do cienistych. W sumie część odmian może rosnąć na stanowisku bardziej nasłonecznionym, ale w pełnym słońcu nie dorównają tym ze stanowisk półcienistych, oczywiście jeżeli będą miały zapewnione jak najbliższe optymalnym warunki. Funkie w pojemnikach to świetny pomysł i także w takiej odsłonie mogą zachwycać. Polecam i pozdrawiam słonecznie G.

   Usuń
 2. Piękne te funkie, faktycznie jest co podziwiać. A z drugiej strony, to podziwiam Ciebie, świat roślin jest taki bogaty, a Ty tu z taką znajomością tematu rozprawiasz o każdej roślince. Serdeczności przesyłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Jak każdy z nas wciąż się uczę i tak niewiele wiem, ale może to i dobrze, gdyż nie ma mowy o nudnym życiu. Świat roślin i ogrodów pochłonął mnie całkowicie, a dzielenie się tym co mi w duszy gra, to sama przyjemność. Z pozdrowieniami G.

   Usuń
 3. Dość ciekawa roślina, myślę że na pewno zagości w ogrodzie moich rodziców. Pozdrawiam i polecam artykuł.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską jest obecnie jednym z najbardziej wyrazistych, roślinnych symbolów Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji w mieszkaniu. Po świętach, zazwyczaj ląduje w śmietniku :(, a przecież można spróbować ją przechować. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, jest tego warta, o czym świadczą liczne zdjęcia, pięknych, rozrośniętych okazów miłośników roślin, którzy z sukcesem uprawiają gwiazdę betlejemską przez wiele lat, nie traktując jej jako rośliny sezonowej.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Zroślicha, Syngonium- kilka uwag o rodzaju, gatunkach, uprawie i pielęgnacji

Zroślicha uprawiana była w moim rodzinnym domu i jest jedną z tych roślin od których rozpocząłem przygodę z uprawą roślin doniczkowych. Mimo że minęło już ponad 20 lat,  syngonium wciąż mi towarzyszy. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele  pięknych odmian, tak więc warto przyjrzeć się jej bliżej i zaprosić do swojego domu :)

Oplątwa niebieskawa, modra - Tillandsia cyanea (Rośliny w obiektywie)

Z pewnością oplątwa niebieskawa to oryginalna roślina, którą można uprawiać w domu. Ponieważ lubi wilgotne powietrze, można spróbować jej uprawy w widnej łazience. Liście wąskie, tworzące rozetę, kwiatostan z dachówkowato ułożonych przykwiatków, z pomiędzy których ukazują się niebieskie kwiaty. Po przekwitnięciu, rozeta która wydała kwiatostan zamiera, ale wytwarza odrosty, tak więc uprawa oplątwy może być kontynuowana. Roślina wymaga widnego, słonecznego pomieszczenia, a przy tym ciepłego. Można uprawiać ją w doniczce, a nawet jako epifit, a więc tak jak rośnie w swoim naturalnym środowisku.

Syrop z miodu, cytryny i imbiru na przeziębienie, kaszel i nie tylko :)

Dziś troszkę inna tematyka, ale do działu Smacznie i zdrowo jak najbardziej pasuje :) Ostatnio po raz kolejny przygotowałem syrop z miodu, cytryny i imbiru, a to dlatego, że świetnie sprawdza się w zwalczaniu przeziębienia i kaszlu. W sumie zażywam go profilaktycznie, ale jak do tej pory przeziębienie i kaszel omija mnie szerokim łukiem. Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc warto sięgać po to co dobroczynnie wpływa na nasz organizm i jest w zasięgu ręki i co ważne nie jest tabletką z apteki.

Rozchodnik okazały (rozchodnikowiec okazały)- uprawia i pielęgnacja

Na jesiennych rabatach nie powinno zabraknąć astrów, chryzantem, traw, a także rozchodnika okazałego, którego można spotkać także pod nazwą rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile). Warto dodać, że jest to aktualna nazwa, choć zazwyczaj używamy tej wcześniejszej. 

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

W cienistych zakątkach ogrodu nie może zabraknąć paproci. Z rodzimych gatunków, warto wspomnieć o niewielkiej paproci jaką jest podrzeń żebrowiec. Przez długie lata paproć ta była objęta ścisłą ochroną gatunkową, a obecnie częściową. Nie można jej pozyskiwać z naturalnych stanowisk, ale można kupić w wybranych punktach sprzedaży roślin.

Barwne krzewuszki (Weigela)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

W czerwcu możemy podziwiać piękno kwitnących krzewuszek. W moim ogrodzie rosną niemalże w każdym zakątku. Uwielbiam te krzewy za dekoracyjność, małe wymagania i bardzo obfite kwitnienie.