Zawilec grecki, zawilec powabny, zawilec wdzięczny (Anemone blanda)- kwiaty wczesnej wiosny

Obraz
Zawilce są na tyle zróżnicowane gatunkowo, że mogą cieszyć swoim kwitnieniem od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Mam kilka ulubionych, a jednym z nich jest zawilec grecki. Bardzo późno przeze mnie odkryty, początkowo z wcześnie kwitnących zawilców skupiony byłem na zawilcu gajowym, którego łany mogłem podziwiać w lasach liściastych, otaczających moją rodzinną miejscowość. Zawilec grecki tak jak zawilec gajowy, wspaniale prezentuje się w naturalizowanych zakątkach ogrodu, posadzony między krzewami i drzewami liściastymi, które na zimę tworzą naturalne zabezpieczenie bulw przed zimową zawieruchą.

Funkia (Hosta) ‘Frances WilIiams’- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Funkie to jedne z moich ulubionych bylin, które cenię przede wszystkim za piękne i zróżnicowane liście. Mimo że kwiaty też są ładne, to jednak zazwyczaj skupiam się na liściach. Rodzaj Hosta obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin i setki odmian, dlatego też jest w czym wybierać. Tytułowa hosta trafiła do mnie wiele lat temu i od tamtej pory stała się jedną z moich ulubionych :)
Hosta 'Frances Williams'
Rodzina
Asparagaceae- szparagowate
Występowanie
Ojczyste strony funkii to Daleki Wschód m.in. Japonia. Odmiana ‘Frances Williams’ to sport odmiany ‘Elegans’, wyselekcjonowany w drugiej połowie lat osiemdziesiątych minionego stulecia.
Wygląd
Odmiana ‘Frances Williams’ do odmiana umiarkowanie rosnąca, osiąga do około 50- 60 cm wysokości i nawet metr szerokości. Liście duże do 25- 30 cm długości i 20-25 cm szerokości. Liście sztywne, grube, niebieskozielone z żółtym, nieregularnym obrzeżem. Na stanowisku bardziej zacienionym obrzeże jest bardziej zielone jak żółte. Kwiaty osadzone w grupie na łodydze kwiatostanowej, osiągającej do 70- 80 cm wysokości. Kwiaty lejkowate, białe.
Hosta 'Frances Williams'

Hosta 'Frances Williams'

Hosta 'Frances Williams'

Hosta 'Frances Williams'
Okres kwitnienia
‘Frances Williams’ tak jak inne hosty kwitnie latem (VII- VIII).
Hosta 'Frances Williams'- kwiaty
Warunki uprawy
Funkie to kępiaste rośliny cienia, a więc najlepiej uprawiać je na stanowiskach półcienistych do cienistych. Niektóre odmiany z dobrym efektem mogą rosnąć także na stanowisku słonecznym, choć do tych odmian, z pewnością nie zaliczymy ‘Frances Williams’. Odmiana jest bardzo wrażliwa na poparzenia słoneczne.Tak jak inne funkie ‘Frances Williams’ wymaga zacisznego zakątka, podłoża żyznego, próchniczego, dostatecznie wilgotnego, a przy tym przepuszczalnego, dzięki któremu unikniemy zalegania wody, która może zagrozić roślinie, zwłaszcza w okresie spoczynku, a więc zimą. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 6).
Chcąc zapewnić roślinie jak najlepsze warunki uprawy zadbajmy o dobre podłoże, które warto wzbogacić w próchnicę. Na dno dołka, w którym zostanie posadzona hosta można wysypać kilkucentymetrową warstwę drenażu, gdy rodzime podłoże jest zbyt ciężkie. Strukturę podłoża poprawi dobrze wszystkim znany kompost, który jest jednocześnie świetnym nawozem organicznym.
Pielęgnacja
W uprawie ‘Frances Williams’ nie jest zajmująca, ale warto pamiętać o ściółkowaniu, nawożeniu czy też podlewaniu. Na wyściółkowanej rabacie zostaną podkreślone bardzo dekoracyjne liście, a przede wszystkim zostanie ograniczone parowanie wody z podłoża, które dłużej będzie wilgotne. Przy tak dużej masie zielonej, stała wilgotność podłoża jest niezwykle istotna. Jako nawożenie najlepiej wykorzystać nawozy organiczne np. wspomniany wcześniej kompost. Przy takim nawożeniu nie ma mowy o przenawożeniu.
W razie potrzeby funkie podlewamy. Odmiana jest mrozoodporna, dobrze znosi nasze zimy.
Rozmnażanie
Hostę ‘Frances Willimas’ najłatwiej rozmnożyć poprzez podział, wczesną wiosną, a więc na samym początku ruszenia wegetacji. Najlepiej dzielić kilkuletnie, bardziej rozrośnięte okazy. Odmiana wytwarza dużo nasion i rozsiewa się, ale siewki nie są tak atrakcyjne jak roślina mateczna.
Zastosowanie
Odmiana ‘Frances Williams’ świetnie sprawdzi się w zacienionych zakątkach ogrodu m.in. na rabatach bylinowych, a także w towarzystwie krzewów. Można ją wykorzystać jako roślinę okrywową, obsadzając przestrzenie pod koronami drzew. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej.
Hosta 'Frances Williams'

Komentarze

 1. To wyjątkowo piękna i dekoracyjna odmiana! Uwielbiam hosty i mam ich wiele w ogrodzie. Najlepiej rosną jednak przed domem, od północnej strony.
  Podsunąłeś mi Grzesiu fajny pomysł z uprawą w pojemnikach, muszę spróbować.
  Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. One są tak dekoracyjne, że ciężko ich nie uwielbiać :) To rośliny cienia, więc najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych do cienistych. W sumie część odmian może rosnąć na stanowisku bardziej nasłonecznionym, ale w pełnym słońcu nie dorównają tym ze stanowisk półcienistych, oczywiście jeżeli będą miały zapewnione jak najbliższe optymalnym warunki. Funkie w pojemnikach to świetny pomysł i także w takiej odsłonie mogą zachwycać. Polecam i pozdrawiam słonecznie G.

   Usuń
 2. Piękne te funkie, faktycznie jest co podziwiać. A z drugiej strony, to podziwiam Ciebie, świat roślin jest taki bogaty, a Ty tu z taką znajomością tematu rozprawiasz o każdej roślince. Serdeczności przesyłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Jak każdy z nas wciąż się uczę i tak niewiele wiem, ale może to i dobrze, gdyż nie ma mowy o nudnym życiu. Świat roślin i ogrodów pochłonął mnie całkowicie, a dzielenie się tym co mi w duszy gra, to sama przyjemność. Z pozdrowieniami G.

   Usuń
 3. Dość ciekawa roślina, myślę że na pewno zagości w ogrodzie moich rodziców. Pozdrawiam i polecam artykuł.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Motylek wisetoński- Schizanthus wisetonensis (Rośliny w obiektywie)

Werbena ciekawą alternatywą do ogrodu, na balkon i taras

Runianka japońska 'Variegata'- Pachysandra terminalis 'Variegata' (Rośliny w obiektywie)