Przejdź do głównej zawartości

Funkia (Hosta) ‘Frances WilIiams’- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Funkie to jedne z moich ulubionych bylin, które cenię przede wszystkim za piękne i zróżnicowane liście. Mimo że kwiaty też są ładne, to jednak zazwyczaj skupiam się na liściach. Rodzaj Hosta obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin i setki odmian, dlatego też jest w czym wybierać. Tytułowa hosta trafiła do mnie wiele lat temu i od tamtej pory stała się jedną z moich ulubionych :)
Hosta 'Frances Williams'
Rodzina
Asparagaceae- szparagowate
Występowanie
Ojczyste strony funkii to Daleki Wschód m.in. Japonia. Odmiana ‘Frances Williams’ to sport odmiany ‘Elegans’, wyselekcjonowany w drugiej połowie lat osiemdziesiątych minionego stulecia.
Wygląd
Odmiana ‘Frances Williams’ do odmiana umiarkowanie rosnąca, osiąga do około 50- 60 cm wysokości i nawet metr szerokości. Liście duże do 25- 30 cm długości i 20-25 cm szerokości. Liście sztywne, grube, niebieskozielone z żółtym, nieregularnym obrzeżem. Na stanowisku bardziej zacienionym obrzeże jest bardziej zielone jak żółte. Kwiaty osadzone w grupie na łodydze kwiatostanowej, osiągającej do 70- 80 cm wysokości. Kwiaty lejkowate, białe.
Hosta 'Frances Williams'

Hosta 'Frances Williams'

Hosta 'Frances Williams'

Hosta 'Frances Williams'
Okres kwitnienia
‘Frances Williams’ tak jak inne hosty kwitnie latem (VII- VIII).
Hosta 'Frances Williams'- kwiaty
Warunki uprawy
Funkie to kępiaste rośliny cienia, a więc najlepiej uprawiać je na stanowiskach półcienistych do cienistych. Niektóre odmiany z dobrym efektem mogą rosnąć także na stanowisku słonecznym, choć do tych odmian, z pewnością nie zaliczymy ‘Frances Williams’. Odmiana jest bardzo wrażliwa na poparzenia słoneczne.Tak jak inne funkie ‘Frances Williams’ wymaga zacisznego zakątka, podłoża żyznego, próchniczego, dostatecznie wilgotnego, a przy tym przepuszczalnego, dzięki któremu unikniemy zalegania wody, która może zagrozić roślinie, zwłaszcza w okresie spoczynku, a więc zimą. Odczyn podłoża powinien być lekko kwaśny (pH 6).
Chcąc zapewnić roślinie jak najlepsze warunki uprawy zadbajmy o dobre podłoże, które warto wzbogacić w próchnicę. Na dno dołka, w którym zostanie posadzona hosta można wysypać kilkucentymetrową warstwę drenażu, gdy rodzime podłoże jest zbyt ciężkie. Strukturę podłoża poprawi dobrze wszystkim znany kompost, który jest jednocześnie świetnym nawozem organicznym.
Pielęgnacja
W uprawie ‘Frances Williams’ nie jest zajmująca, ale warto pamiętać o ściółkowaniu, nawożeniu czy też podlewaniu. Na wyściółkowanej rabacie zostaną podkreślone bardzo dekoracyjne liście, a przede wszystkim zostanie ograniczone parowanie wody z podłoża, które dłużej będzie wilgotne. Przy tak dużej masie zielonej, stała wilgotność podłoża jest niezwykle istotna. Jako nawożenie najlepiej wykorzystać nawozy organiczne np. wspomniany wcześniej kompost. Przy takim nawożeniu nie ma mowy o przenawożeniu.
W razie potrzeby funkie podlewamy. Odmiana jest mrozoodporna, dobrze znosi nasze zimy.
Rozmnażanie
Hostę ‘Frances Willimas’ najłatwiej rozmnożyć poprzez podział, wczesną wiosną, a więc na samym początku ruszenia wegetacji. Najlepiej dzielić kilkuletnie, bardziej rozrośnięte okazy. Odmiana wytwarza dużo nasion i rozsiewa się, ale siewki nie są tak atrakcyjne jak roślina mateczna.
Zastosowanie
Odmiana ‘Frances Williams’ świetnie sprawdzi się w zacienionych zakątkach ogrodu m.in. na rabatach bylinowych, a także w towarzystwie krzewów. Można ją wykorzystać jako roślinę okrywową, obsadzając przestrzenie pod koronami drzew. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej.
Hosta 'Frances Williams'

Komentarze

 1. To wyjątkowo piękna i dekoracyjna odmiana! Uwielbiam hosty i mam ich wiele w ogrodzie. Najlepiej rosną jednak przed domem, od północnej strony.
  Podsunąłeś mi Grzesiu fajny pomysł z uprawą w pojemnikach, muszę spróbować.
  Przesyłam serdeczne pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. One są tak dekoracyjne, że ciężko ich nie uwielbiać :) To rośliny cienia, więc najlepiej rosną na stanowiskach półcienistych do cienistych. W sumie część odmian może rosnąć na stanowisku bardziej nasłonecznionym, ale w pełnym słońcu nie dorównają tym ze stanowisk półcienistych, oczywiście jeżeli będą miały zapewnione jak najbliższe optymalnym warunki. Funkie w pojemnikach to świetny pomysł i także w takiej odsłonie mogą zachwycać. Polecam i pozdrawiam słonecznie G.

   Usuń
 2. Piękne te funkie, faktycznie jest co podziwiać. A z drugiej strony, to podziwiam Ciebie, świat roślin jest taki bogaty, a Ty tu z taką znajomością tematu rozprawiasz o każdej roślince. Serdeczności przesyłam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Jak każdy z nas wciąż się uczę i tak niewiele wiem, ale może to i dobrze, gdyż nie ma mowy o nudnym życiu. Świat roślin i ogrodów pochłonął mnie całkowicie, a dzielenie się tym co mi w duszy gra, to sama przyjemność. Z pozdrowieniami G.

   Usuń
 3. Dość ciekawa roślina, myślę że na pewno zagości w ogrodzie moich rodziców. Pozdrawiam i polecam artykuł.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.