Przejdź do głównej zawartości

Konwalia majowa- Convallaria majalis- wygląd, uprawa, pielęgnacja

Konwalia majowa (Convallaria majalis) to niezwykle popularna bylina, uprawiana w ogrodach już od kilkuset lat. Należy do roślin łatwych w uprawie, mało wymagających, a przy tym dekoracyjna, choć skromnie kwitnąca. Poza tym jej kwiaty pachną i ładnie prezentują się na tle zielonych liści. Warto dodać, że może być ekspansywna, dlatego lepiej unikać jej sadzenia na niewielkich, obficie obsadzonych rabatach. To roślina trująca, a jednocześnie lecznicza, wykorzystywana także do produkcji perfum. Idealna będzie na stanowiska półcieniste, do obsadzenia większych przestrzeni pod drzewami. To gatunek rodzimy, spotykany w otaczającym nas krajobrazie m.in. w lasach, obecnie nie będący pod ochroną.
Convallaria majalis

Rodzina
Convallariaceae- konwaliowate
Konwalia majowa należy do rodziny konwaliowatych. Do tej rodziny należy także konwalijka dwulistna (Maianthemum bifolium) czy też kokoryczka (Polygonatum).
Występowanie
Gatunek rodzimy, bylina europejska, występująca także w środkowej części Azji.
Wygląd
Część podziemną rośliny stanowią cienkie, rozgałęziające się kłącza, dzięki którym konwalię majową, możemy bardzo łatwo rozmnożyć. Wiosną ukazują się od jednego do trzech liści (eliptycznojajowate, podłużnie unerwione), a także dzbankowate, pachnące, białe kwiaty, zebrane w jednostronny kwiatostan. Po przekwitnięciu możemy zaobserwować, pojawienie się jagód (początkowo zielone, a po dojrzeniu czerwone), które są bardzo trujące!
Convallaria majalis

Convallaria majalis

Convallaria majalis
Okres kwitnienia
Convallaria majalis kwitnie w maju.
Warunki uprawy
Konwalia majowa doskonale sobie radzi na stanowiskach półcienistych do zacienionych w próchniczym, umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym podłożu.
Pielęgnacja
Konwalia to jedna z najmniej wymagających bylin w uprawie, oczywiście jeżeli zapewnimy jej jak najbliższe optymalnym warunki. Konwalia majowa to bylina półcienia i cienia, dlatego lepiej unikać sadzenia jej na stanowisku słonecznym chyba że zapewnimy jej stale wilgotne podłoże. W uprawie może być mniej bądź bardziej ekspansywna, dlatego zawsze trzeba mieć ją na oku. Nie jesień można ją podsypać dobrze przerobionym kompostem, który nie tylko dostarczy niezbędnych składników pokarmowych, ale także poprawi strukturę podłoża, które z czasem stanie się bardziej próchnicze.
Rozmnażanie
Konwalię majową najłatwiej rozmnożyć poprzez podział, oddzielając część kłączy. Każdy fragment kłącza powinien mieć około 8-12 cm długości i posiadać co najmniej jeden pączek. Sadzimy je dość płytko na głębokość około 10 cm.
Zastosowane
Convallaria majalis bardzo ładnie zaprezentuje się w półcienistych do cienistych zakątkach ogrodu, posadzona w większej grupie (jako roślina okrywowa). Idealnie komponuje się m.in. z paprociami, kopytnikiem europejskim czy też funkiami. Można wykorzystać ją do obsadzenia mis, które ładnie zaprezentują się na majowym tarasie i oczywiście niewielkich, ale pachnących bukietów. 
Convallaria majalis

Convallaria majalis
Uwagi końcowe
W ogrodach warto sadzić odmiany ogrodowe. Zależnie od odmiany mogą zachwycić obfitszym kwitnieniem a także oryginalnymi liśćmi. Poniżej wybrane odmiany:
- ‘Grandiflora’ (charakteryzująca się większymi kwiatami);
- ‘Flore Pleno (podwójne kwiaty);
- ‘Albostriata’ (charakteryzująca się paskowanymi na żółto liśćmi);
- ‘Rosea’ (odmiana o delikatnie różowych kwiatach);
- ‘Hardwick Hall’ (liście z białym obrzeżem);
- ‘Aurea’ (złotożółte liście).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Hortensje- najpopularniejsze gatunki i uprawa

Hortensje należą do najbardziej znanych i lubianych krzewów, uprawianych w naszych ogrodach. Naturalne siedliska hortensji występują w Ameryce oraz Azji, a znanych jest ponad 20 gatunków zaliczanych do rodzaju.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Dalie- uprawa i pielęgnacja

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, zwane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali- skąd pochodzą, ale nie przeszkadza im to, aby pięknie kwitnąć, każdego roku. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika.

Barwne krzewuszki (Weigela)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

W czerwcu możemy podziwiać piękno kwitnących krzewuszek. W moim ogrodzie rosną niemalże w każdym zakątku. Uwielbiam te krzewy za dekoracyjność, małe wymagania i bardzo obfite kwitnienie.

Sumak octowiec, sumak odurzający (Rhus typhina)- uprawa i pielęgnacja

Ogniste barwy w ogrodach, parkach, lasach to wizytówka jesieni, a więc pory roku, w której rośliny szykują się do zimy, a więc okresy spoczynku. Z pewnością dekoracyjność roślin w tym okresie jest bardzo zróżnicowana, zależna również od intensywności przebarwień na liściach. Wśród drzew i krzewów wyróżnimy wiele pięknie przebarwiających się gatunków, jednak w tym wpisie skupię się na "ognistym" sumaku.

Laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus)- uprawia i pielęgnacja

W sierpniu ubiegłego roku minęło siedem lat jak w moim ogrodzie pojawiły się cztery laurowiśnie wschodnie. Kilkunastoletnie okazy otrzymałem w prezencie. Zadziwiły mnie rozmiarami, jednak były trochę zaniedbane i prawie „łyse”. Musiałem podjąć konkretne kroki, aby tych krzewów nie stracić.