Przejdź do głównej zawartości

Konwalia majowa- Convallaria majalis- wygląd, uprawa, pielęgnacja

Konwalia majowa (Convallaria majalis) to niezwykle popularna bylina, uprawiana w ogrodach już od kilkuset lat. Należy do roślin łatwych w uprawie, mało wymagających, a przy tym dekoracyjna, choć skromnie kwitnąca. Poza tym jej kwiaty pachną i ładnie prezentują się na tle zielonych liści. Warto dodać, że może być ekspansywna, dlatego lepiej unikać jej sadzenia na niewielkich, obficie obsadzonych rabatach. To roślina trująca, a jednocześnie lecznicza, wykorzystywana także do produkcji perfum. Idealna będzie na stanowiska półcieniste, do obsadzenia większych przestrzeni pod drzewami. To gatunek rodzimy, spotykany w otaczającym nas krajobrazie m.in. w lasach, obecnie nie będący pod ochroną.
Convallaria majalis

Rodzina
Convallariaceae- konwaliowate
Konwalia majowa należy do rodziny konwaliowatych. Do tej rodziny należy także konwalijka dwulistna (Maianthemum bifolium) czy też kokoryczka (Polygonatum).
Występowanie
Gatunek rodzimy, bylina europejska, występująca także w środkowej części Azji.
Wygląd
Część podziemną rośliny stanowią cienkie, rozgałęziające się kłącza, dzięki którym konwalię majową, możemy bardzo łatwo rozmnożyć. Wiosną ukazują się od jednego do trzech liści (eliptycznojajowate, podłużnie unerwione), a także dzbankowate, pachnące, białe kwiaty, zebrane w jednostronny kwiatostan. Po przekwitnięciu możemy zaobserwować, pojawienie się jagód (początkowo zielone, a po dojrzeniu czerwone), które są bardzo trujące!
Convallaria majalis

Convallaria majalis

Convallaria majalis
Okres kwitnienia
Convallaria majalis kwitnie w maju.
Warunki uprawy
Konwalia majowa doskonale sobie radzi na stanowiskach półcienistych do zacienionych w próchniczym, umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym podłożu.
Pielęgnacja
Konwalia to jedna z najmniej wymagających bylin w uprawie, oczywiście jeżeli zapewnimy jej jak najbliższe optymalnym warunki. Konwalia majowa to bylina półcienia i cienia, dlatego lepiej unikać sadzenia jej na stanowisku słonecznym chyba że zapewnimy jej stale wilgotne podłoże. W uprawie może być mniej bądź bardziej ekspansywna, dlatego zawsze trzeba mieć ją na oku. Nie jesień można ją podsypać dobrze przerobionym kompostem, który nie tylko dostarczy niezbędnych składników pokarmowych, ale także poprawi strukturę podłoża, które z czasem stanie się bardziej próchnicze.
Rozmnażanie
Konwalię majową najłatwiej rozmnożyć poprzez podział, oddzielając część kłączy. Każdy fragment kłącza powinien mieć około 8-12 cm długości i posiadać co najmniej jeden pączek. Sadzimy je dość płytko na głębokość około 10 cm.
Zastosowane
Convallaria majalis bardzo ładnie zaprezentuje się w półcienistych do cienistych zakątkach ogrodu, posadzona w większej grupie (jako roślina okrywowa). Idealnie komponuje się m.in. z paprociami, kopytnikiem europejskim czy też funkiami. Można wykorzystać ją do obsadzenia mis, które ładnie zaprezentują się na majowym tarasie i oczywiście niewielkich, ale pachnących bukietów. 
Convallaria majalis

Convallaria majalis
Uwagi końcowe
W ogrodach warto sadzić odmiany ogrodowe. Zależnie od odmiany mogą zachwycić obfitszym kwitnieniem a także oryginalnymi liśćmi. Poniżej wybrane odmiany:
- ‘Grandiflora’ (charakteryzująca się większymi kwiatami);
- ‘Flore Pleno (podwójne kwiaty);
- ‘Albostriata’ (charakteryzująca się paskowanymi na żółto liśćmi);
- ‘Rosea’ (odmiana o delikatnie różowych kwiatach);
- ‘Hardwick Hall’ (liście z białym obrzeżem);
- ‘Aurea’ (złotożółte liście).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Dereń biały (Cornus alba) – cięcie derenia białego

W okresie zimy szczególnie cenimy rośliny zimozielone, rośliny o oryginalnym pokroju czy też o barwnych pędach. To dzięki nim ogród w tym smutniejszym okresie, także zachwyca i zachęca do zimowych spacerów. Szczególnie cennym krzewem jest z pewnością dereń biały o ładnie przebarwiających się  pędach.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Cięcie tawuły japońskiej (Spiraea japonica)- jak prawidłowo przyciąć tawułę japońską

Tawuły japońskie to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, uprawianych w ogrodach, a także w założeniach, charakterystycznych dla zieleni miejskiej. To niezwykle konkurencyjne rośliny, a ich największe atuty to niewielkie wymagania, łatwa uprawa, a także ograniczone zabiegi pielęgnacyjne.