Przejdź do głównej zawartości

Konwalia majowa- Convallaria majalis- wygląd, uprawa, pielęgnacja

Konwalia majowa (Convallaria majalis) to niezwykle popularna bylina, uprawiana w ogrodach już od kilkuset lat. Należy do roślin łatwych w uprawie, mało wymagających, a przy tym dekoracyjna, choć skromnie kwitnąca. Poza tym jej kwiaty pachną i ładnie prezentują się na tle zielonych liści. Warto dodać, że może być ekspansywna, dlatego lepiej unikać jej sadzenia na niewielkich, obficie obsadzonych rabatach. To roślina trująca, a jednocześnie lecznicza, wykorzystywana także do produkcji perfum. Idealna będzie na stanowiska półcieniste, do obsadzenia większych przestrzeni pod drzewami. To gatunek rodzimy, spotykany w otaczającym nas krajobrazie m.in. w lasach, obecnie nie będący pod ochroną.
Convallaria majalis

Rodzina
Convallariaceae- konwaliowate
Konwalia majowa należy do rodziny konwaliowatych. Do tej rodziny należy także konwalijka dwulistna (Maianthemum bifolium) czy też kokoryczka (Polygonatum).
Występowanie
Gatunek rodzimy, bylina europejska, występująca także w środkowej części Azji.
Wygląd
Część podziemną rośliny stanowią cienkie, rozgałęziające się kłącza, dzięki którym konwalię majową, możemy bardzo łatwo rozmnożyć. Wiosną ukazują się od jednego do trzech liści (eliptycznojajowate, podłużnie unerwione), a także dzbankowate, pachnące, białe kwiaty, zebrane w jednostronny kwiatostan. Po przekwitnięciu możemy zaobserwować, pojawienie się jagód (początkowo zielone, a po dojrzeniu czerwone), które są bardzo trujące!
Convallaria majalis

Convallaria majalis

Convallaria majalis
Okres kwitnienia
Convallaria majalis kwitnie w maju.
Warunki uprawy
Konwalia majowa doskonale sobie radzi na stanowiskach półcienistych do zacienionych w próchniczym, umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym podłożu.
Pielęgnacja
Konwalia to jedna z najmniej wymagających bylin w uprawie, oczywiście jeżeli zapewnimy jej jak najbliższe optymalnym warunki. Konwalia majowa to bylina półcienia i cienia, dlatego lepiej unikać sadzenia jej na stanowisku słonecznym chyba że zapewnimy jej stale wilgotne podłoże. W uprawie może być mniej bądź bardziej ekspansywna, dlatego zawsze trzeba mieć ją na oku. Nie jesień można ją podsypać dobrze przerobionym kompostem, który nie tylko dostarczy niezbędnych składników pokarmowych, ale także poprawi strukturę podłoża, które z czasem stanie się bardziej próchnicze.
Rozmnażanie
Konwalię majową najłatwiej rozmnożyć poprzez podział, oddzielając część kłączy. Każdy fragment kłącza powinien mieć około 8-12 cm długości i posiadać co najmniej jeden pączek. Sadzimy je dość płytko na głębokość około 10 cm.
Zastosowane
Convallaria majalis bardzo ładnie zaprezentuje się w półcienistych do cienistych zakątkach ogrodu, posadzona w większej grupie (jako roślina okrywowa). Idealnie komponuje się m.in. z paprociami, kopytnikiem europejskim czy też funkiami. Można wykorzystać ją do obsadzenia mis, które ładnie zaprezentują się na majowym tarasie i oczywiście niewielkich, ale pachnących bukietów. 
Convallaria majalis

Convallaria majalis
Uwagi końcowe
W ogrodach warto sadzić odmiany ogrodowe. Zależnie od odmiany mogą zachwycić obfitszym kwitnieniem a także oryginalnymi liśćmi. Poniżej wybrane odmiany:
- ‘Grandiflora’ (charakteryzująca się większymi kwiatami);
- ‘Flore Pleno (podwójne kwiaty);
- ‘Albostriata’ (charakteryzująca się paskowanymi na żółto liśćmi);
- ‘Rosea’ (odmiana o delikatnie różowych kwiatach);
- ‘Hardwick Hall’ (liście z białym obrzeżem);
- ‘Aurea’ (złotożółte liście).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej- jak przechować poinsecję?

Wilczomlecz piękny nazywany powszechnie gwiazdą betlejemską jest obecnie jednym z najbardziej wyrazistych, roślinnych symbolów Świąt Bożego Narodzenia. Stanowi podstawę świątecznych dekoracji w mieszkaniu. Po świętach, zazwyczaj ląduje w śmietniku :(, a przecież można spróbować ją przechować. Dajmy roślinie szansę ponownego zakwitnięcia, jest tego warta, o czym świadczą liczne zdjęcia, pięknych, rozrośniętych okazów miłośników roślin, którzy z sukcesem uprawiają gwiazdę betlejemską przez wiele lat, nie traktując jej jako rośliny sezonowej.

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Zroślicha, Syngonium- kilka uwag o rodzaju, gatunkach, uprawie i pielęgnacji

Zroślicha uprawiana była w moim rodzinnym domu i jest jedną z tych roślin od których rozpocząłem przygodę z uprawą roślin doniczkowych. Mimo że minęło już ponad 20 lat,  syngonium wciąż mi towarzyszy. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele  pięknych odmian, tak więc warto przyjrzeć się jej bliżej i zaprosić do swojego domu :)

Oplątwa niebieskawa, modra - Tillandsia cyanea (Rośliny w obiektywie)

Z pewnością oplątwa niebieskawa to oryginalna roślina, którą można uprawiać w domu. Ponieważ lubi wilgotne powietrze, można spróbować jej uprawy w widnej łazience. Liście wąskie, tworzące rozetę, kwiatostan z dachówkowato ułożonych przykwiatków, z pomiędzy których ukazują się niebieskie kwiaty. Po przekwitnięciu, rozeta która wydała kwiatostan zamiera, ale wytwarza odrosty, tak więc uprawa oplątwy może być kontynuowana. Roślina wymaga widnego, słonecznego pomieszczenia, a przy tym ciepłego. Można uprawiać ją w doniczce, a nawet jako epifit, a więc tak jak rośnie w swoim naturalnym środowisku.

Syrop z miodu, cytryny i imbiru na przeziębienie, kaszel i nie tylko :)

Dziś troszkę inna tematyka, ale do działu Smacznie i zdrowo jak najbardziej pasuje :) Ostatnio po raz kolejny przygotowałem syrop z miodu, cytryny i imbiru, a to dlatego, że świetnie sprawdza się w zwalczaniu przeziębienia i kaszlu. W sumie zażywam go profilaktycznie, ale jak do tej pory przeziębienie i kaszel omija mnie szerokim łukiem. Wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, więc warto sięgać po to co dobroczynnie wpływa na nasz organizm i jest w zasięgu ręki i co ważne nie jest tabletką z apteki.

Rozchodnik okazały (rozchodnikowiec okazały)- uprawia i pielęgnacja

Na jesiennych rabatach nie powinno zabraknąć astrów, chryzantem, traw, a także rozchodnika okazałego, którego można spotkać także pod nazwą rozchodnikowiec okazały (Hylotelephium spectabile). Warto dodać, że jest to aktualna nazwa, choć zazwyczaj używamy tej wcześniejszej. 

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

W cienistych zakątkach ogrodu nie może zabraknąć paproci. Z rodzimych gatunków, warto wspomnieć o niewielkiej paproci jaką jest podrzeń żebrowiec. Przez długie lata paproć ta była objęta ścisłą ochroną gatunkową, a obecnie częściową. Nie można jej pozyskiwać z naturalnych stanowisk, ale można kupić w wybranych punktach sprzedaży roślin.

Barwne krzewuszki (Weigela)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

W czerwcu możemy podziwiać piękno kwitnących krzewuszek. W moim ogrodzie rosną niemalże w każdym zakątku. Uwielbiam te krzewy za dekoracyjność, małe wymagania i bardzo obfite kwitnienie.