Przejdź do głównej zawartości

9 roślin oczyszczających powietrze w domu

Uprawa roślin w mieszkaniu daje nam wiele korzyści m.in rośliny oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Nie od dziś wiadomo, że wyposażenie naszych mieszkań (meble, wykładziny, dywany, farby, lakiery, urządzenia) emituje szkodliwe dla naszego zdrowia związki chemiczne, których ilość możemy ograniczyć obecnością roślin, które je pochłaniają. Wśród roślin ozdobnych możemy wyróżnić takie gatunki, które podobno skuteczniej oczyszczają powietrze od innych, warto po nie sięgać, aby lepiej zadbać o zdrowie i przyjemne życie. W moim domu nigdy nie brakowało roślin, które możemy zaliczyć do tzw. „zielonych filtrów”. Poniżej przedstawiam 9 z nich i myślę, że w Waszych domach także cieszą oczy, bo to bardzo popularne rośliny ozdobne :) A tak poza tym uprawiajmy rośliny, bo to przyjemność i namiastka świata roślin, który bardziej poczujemy z dala od miejskiego zgiełku, a którego namiastkę możemy stworzyć w swoim domowym zaciszu.
Anturium Andreego

1. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum)- bardzo lubiany przeze mnie, a także przez moją żonę, co mnie szalenie cieszy. Dekoracyjny z liści i kwiatów, a poza tym łatwy w uprawie, jak zapewnimy mu próchnicze, przepuszczalne, wilgotne podłoże, stanowisko chroniące przed bezpośrednim nasłonecznieniem, nie za ciemne, bo będzie problem z kwitnieniem. Poza tym lubi rosnąć w towarzystwie wielu roślin, panuje wówczas przychylniejszy roślinie mikroklimat. 
Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat
2. Bluszcz pospolity (Hedera helix)- moje ulubione pnącze, które podziwiam w ogrodach, parkach i nie tylko, którego odmiany można uprawiać także w mieszkaniu. Niby roślina łatwa w uprawie, ale uważamy, aby jej nie przelać, ani nie przesuszyć. Lubi chłodne pomieszczenia i niezbyt nasłonecznione stanowisko, pamiętamy także, aby je zraszać.
Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity
3. Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciciata)- kolejna cenna roślina nazywana także „językiem teściowej” :D, którą warto zaprosić do domu. Idealna dla zapominalskich, najlepiej rośnie w widnych pomieszczeniach i jak jej nie zalejemy jest nie do zdarcia. Świetna także do sypialni :) 
Sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska
4. Zielistka Sternberga (Chlorofytum comosum)- to kolejna znana, powszechnie uprawiana roślina domowa. Pamiętam ją jeszcze ze szkoły podstawowej, gdzie sporo jej rosło, podobnie jak paproci. Idealna do uprawy w wiszących pojemnikach. Łatwa w uprawie, świetna dla początkujących. Dobrze rośnie na stanowisku półcienistym, unikamy palącego słońca, przelania i przesuszenia. Suche końcówki liści są oznaką albo zbyt suchego powietrza, albo przesuszenia rośliny.
 Zielistka
5. Anturium Andreego (Anthurium andreanum)- to kolejna roślina, która cieszy oczy zwłaszcza kwiatami, obficie i długo kwitnie. Wymaga stanowiska jasnego, nie narażonego na bezpośrednie nasłonecznienie, poza tym próchniczego i przepuszczalnego podłoża. Najlepiej czuje się w wilgotnych, ciepłych pomieszczeniach, dlatego ważne jest zamgławianie roślin. Z temperaturą nie powinno być problemów, bo preferuje temperaturę pokojową. 
Anturium Andreego

Anturium Andreego
6. Gerbera (Gerbera jamesonii)- z pewnością warta uprawy ze względu na bardzo dekoracyjne kwiaty, dostępne w różnych kolorach. Przez wielu traktowana jako roślina sezonowa, ale jest to bylina, którą można przechować przez zimę, choć nie każdy będzie w stanie zapewnić jej odpowiendie warunki zimowania. Na ten okres powinna mieć zapewnione chłodniejsze (10-15*C) i widne stanowisko. W sezonie dobrze sobie radzi w temperaturze pokojowej. Stanowisko jasne, ale unikamy bezpośredniego nasłonecznienia, podlewamy tak, aby podłoże było stale wilgotne, ale nie mokre, nadmiar wodny należy usunąć z podstawki. 
Gerbera

Gerbera

Gerbera
7. Dracena obrzeżona (Dracaena marginata)-  dekoracyjna, a przy tym łatwa w uprawie. Charakteryzuje się wąskimi, obrzeżonymi liśćmi, zdecydowanie ładniej wybarwionymi w jasnych pomieszczeniach. Świetnie sobie radzi w temperaturze pokojowej, preferuje podłoże lekko kwaśne, próchnicze, a przy tym przepuszczalne. Lubi wilgotne powietrze, dlatego w okresie letnim warto ją często zamgławiać, w chłodniejszych miesiącach zdecydowanie rzadziej. Podlewamy dracenę wówczas gdy podłoże lekko przeschnie, unikając przy tym przesuszenia. Kolorowe odmiany warto nawozić nawozami dla roślin kwitnących, aby rośliny ładniej się wybarwiły.
 Dracena obrzeżona

Dracena obrzeżona
8. Chryzantema wielkokwiatowa (Chrysanthemum morifolium)- bardzo dekoracyjna i obficie kwitnąca roślina, preferująca widne, chłodne pomieszczenia, którą po przekwitnięciu wyrzucamy. Preferuje jasne stanowiska, podlewamy wówczas jak podłoże lekko przeschnie, poza tym usuwamy przekwitnięte kwiatostany. 
 Chryzantema wielkokwiatowa

Chryzantema wielkokwiatowa

Chryzantema wielkokwiatowa
9. Nefrolepis wysoki (Nephrolepis exaltata)- bardzo dekoracyjna paproć o pierzastych, zielonych liściach dostępna w wielu odmianach. Wymaga próchniczego, kwaśnego, przepuszczalnego podłoża, temperatury pokojowej, nawożenia, zamgławiania miękką wodą, stanowiska widnego bez narażania na bezpośrednie nasłonecznienie. 
 

Komentarze

 1. Bardzo ciekawy post Grzesiu. Odkąd uciekłam z miejskiego zgiełku ograniczyłam ilość roślin doniczkowych w domu. Przez cały sezon preferuję świeże kwiaty z ogrodu. A na parapetach królują fiołeczki. Mam też dracenę i zamiokulkasa, lubię koleusy. Spodobał mi się pomysł z bluszczem - kupuję :)
  Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie było odwrotnie, tak się ułożyło, a raczej takie były moje wybory :D Koleusy też lubię, uprawiałem je także w mieszkaniu, w tym roku także mam zamiar się o nie postarać :) Mam nadzieję, że będziesz zadowolona z bluszczu :) Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. No nie mam ich wszystkich w domu ,niestety. Mam 4 z 9, a paprocie nie chcą u mnie rosnąć rosnąć. Pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paprocie mają swoje wymagania, nie wszędzie będą rosnąć, więc jak mają wegetować, to lepiej zamienić je na inne rośliny, które pokażą na co je stać w naszym mieszkaniu. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny! Jeżeli zechcesz zostawić komentarz, będę Tobie bardzo wdzięczny. Serdecznie pozdrawiam :)

Popularne posty z tego bloga

Szałwia omszona (Salvia nemorosa)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Szałwia omszona (Salvia nemorosa) jest jedną z moich ulubionych bylin. Pierwszą sadzonkę tej rośliny nabyłem (jak dobrze pamiętam) w 2007 roku. Od tamtej pory w okresie kwitnienia zachwyca przepiękną i bardzo wyrazistą barwą kwiatów. Poniżej zdjęcia i kilka informacji o roślinie oraz jej uprawie i pielęgnacji.

Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie oprócz różaneczników posiadam kilka azali japońskich. Są to niewielkie zimozielone krzewy, które już w kwietniu zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy oglądać w ogrodach. Ich piękno wynika zarówno z licznych kwiatów jak i zimozielonych liści oraz ładnego pokroju.

Żagwin, Obrecja (Aubrieta)- uprawa i pielęgnacja

Żagwin to jedna z najpopularniejszych bylin, uprawianych w ogrodach przydomowych. Wykorzystywana jest do obsadzania skalniaków, szczelin w kamiennych ścieżkach. Pięknie zaprezentuje się na skarpie, a także na obrzeżach rozległej rabaty czy też bardziej ograniczonej pod względem powierzchni.

Wierzba japońska 'Hakuro nishiki'- Salix integra (wierzba całolistna)- wymagania, pielęgnacja, cięcie …

Wierzba całolistna zwana japońską w odmianie ‘Hakuro nishiki’ to jedna z najczęściej uprawianych wierzb w naszych ogrodach. Nie dziwię się, ponieważ jest wyjątkowo dekoracyjna, a poza tym ma tak niewielkie wymagania i zazwyczaj przy odpowiedniej pielęgnacji nie sprawia większych problemów.

Pierwiosnek japoński (Primula japonica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Rodzaj Primula obejmuje liczne gatunki, których niewielką część możemy podziwiać w naszych ogrodach. Podczas wiosennych spacerów można natknąć się na Primula veris, a więc pierwiosnka lekarskiego, który zachwyca swoimi słonecznymi kwiatami. Z pewnością na uwagę zasługuje także pierwiosnek japoński (Primula japonica). Jak wskazuje nazwa nie jest to gatunek rodzimy. Bylina pochodzi z Japonii i ze względu na swoją dekoracyjność oraz małą kłopotliwość w uprawie jest dość często uprawiana w naszych ogrodach.

Dalie- uprawa i pielęgnacja

W drugiej połowie maja do gruntu wysadzam dalie, zwane georginiami. Te zróżnicowane rośliny znakomicie czują się w moim ogrodzie. Może nie stworzyłem im warunków jakie mają w Meksyku i Gwatemali- skąd pochodzą, ale nie przeszkadza im to, aby pięknie kwitnąć, każdego roku. Dodam, że nazwa dalia pochodzi od nazwiska Andreasa Dala, znanego botanika.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)- rozmnażanie szałwii błyszczącej

Po raz pierwszy z Salvia splendens miałem do czynienia kilka lat temu, w momencie gdy przyszło mi zagospodarować ogród przydomowy, a środki finansowe nie pozwalały na pełną aranżację roślinami wieloletnimi. Jedynym dla mnie rozwiązaniem było wykorzystanie roślin jednorocznych. Zakupiłem kilkadziesiąt torebek nasion roślin jednorocznych, z których część wykorzystałem na rozsadę, a część wysiałem wprost do gruntu.

Goździk brodaty (Dianthus barbatus)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Uprawiane w ogrodach goździki brodate, zwane także kamiennymi zazwyczaj osiągają do około 40- 50 cm wysokości. Czasem mogą być wyższe, choć coraz częściej wybieramy odmiany karłowe, których wysokość osiąga około 30 cm. Karłowe goździki nie są tak narażone na pokładanie jak odmiany wyższe, zwłaszcza w deszczowe i wietrzne dni.

Krokosmia ogrodowa (krokosmia, montbrecja, montbrecja ogrodowa, cynobrówka)- opis rośliny, warunki uprawy i pielęgnacja krokosmii

Minęło już z osiem, a może dziewięć lat, kiedy w moje ręce (całkiem przypadkiem) trafiły bulwocebule (łuskobulwy) krokosmii ogrodowej. Nie wiedziałem wówczas co z nich wyrośnie, a okazało się, że bardzo dekoracyjna i w mojej okolicy mało znana roślina. Obecnie wiedząc o jej wymaganiach cieszę się, że w ogóle zakwitła, a kwitnienie z każdym rokiem było coraz obfitsze. Niestety po kilku latach nadeszła mniej przyjazna zima, która prawie pozbawiła mnie tej rośliny.

Lawenda francuska - kilka uwag o uprawie i pielęgnacji

Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych w sprzyjających warunkach może osiągnąć około jednego metra wysokości choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie.